לקראת הסדנה של טראמפ: זו בחריין, ממלכה קטנה בקצה הזנב הסעודי

בחריין עוררה בעבר תקוות כי היא מקדמת ליברליזציה יוצאת דופן במפרץ הפרסי, אך כיום היא בת חסות של סעודיה. כך היא מצאה עצמה מארחת את הסדנה של טראמפ, על פי דיווחים לא לחלוטין בשמחה

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מלך בחריין במכה, בחודש שעבר
צבי בראל

עבור כששת אלפי החיילים שארה"ב הציבה בבחריין, זהו גן עדן. מכתבי חיילים שפורסמו ברשתות החברתיות מתארים חיים בווילות או בדירות מפוארות, ומשרתים שמטפלים בבתים שמצוידים בבריכות שחייה. מגרשי גולף, סקווש וטניס נמצאים בתוך וליד השכונות המפוארות, ואם לא די בכך, חופשות בתאילנד או באירופה על חשבון צבא ארה"ב ותוספת סיכון מיוחדת שלה זכאים החיילים שמשרתים באי החם הן חלק מחבילת ההטבות הקבועה.

כאשר עוסקים באזרחיה של בחריין, שמספרם נאמד בכ-600 אלף תושבים (מתוך כ–1.4 מיליון תושבים – היתר הם עובדים זרים), הנאות החיים שמורות בעיקר למיעוט הסוני שמהווה כ-30% מהאוכלוסייה, בעוד שהרוב השיעי נתפש כאוכלוסייה חשודה במקרה הטוב וכגיס חמישי במקרה הרגיל. כל האזרחים זכאים אמנם לסיוע נדיב ברכישת דירות ולחינוך חינם ומשובח בדרך כלל, אבל תקשורת עצמאית לא קיימת במדינה. כלי התקשורת העצמאי היחיד, העיתון אל־ווסט, נסגר לפני כשלוש שנים וכל יתר כלי התקשורת בבעלות המדינה או בשליטת מקורבי המלך. השבוע הודיעה חצר המלך כי מי שיעקוב אחר אנשי אופוזיציה בטוויטר עלול להיעצר ולהיענש.

בתחילת כהונתו עורר המלך חמד בן עיסא אל חליפה תקוות כי יסיים שלטון הברזל שהנהיג אביו, שמת בשנת 1999. הוא ביטל את חוקי החירום, שחרר אסירים פוליטיים ובשנת 2002 אימץ חוקה שהגדירה את בחריין כמונרכיה חוקתית ואותו כמלך. הוא גם קידם שורה של רפורמות משפטיות וחוקתיות שכללו כינון פרלמנט שבנוי משני בתים שבכל אחד 40 צירים, עריכת בחירות חופשיות לבית התחתון (את חברי הבית העליון ממנה המלך) והענקת זכות בחירה לנשים ומינוי נשים למשרות בכירות. כל אלו יצרו רושם שהממלכה הקטנה עומדת להציג דגם ייחודי של משטר מלוכני השונה מזה של שכנותיה במפרץ.

בירת בחריין מנאמה, בשבוע שעברצילום: HAMAD I MOHAMMED/רויטרס

אולם עד מהרה התברר שרפורמות אלו נותרו כמצגת נאה על הנייר, בעוד שבפועל המשיך המלך לדכא בקשיחות את יריביו ואת מתנגדי משטרו. הוא הקים צבא קטן ויעיל שמונה כעשרת אלפים חיילים, ועל ביטחון המשפחה הופקד מארג מסועף של מודיעין פנים שאותו הקים בעבר קצין בריטי בשם יאן הנדרסון, שהיה ממונה על המאבק נגד המאו־מאו בקניה בשנות ה–60. הנדרסון, שדרכי פעולתו הנפשעות הפכו אותו למבוקש על יד השלטונות הבריטיים, היה האדם שהציע לאביו של המלך לייבא בדואים מירדן ומסוריה כדי שיאזנו את הפער בין סונים לשיעים וישרתו את הממלכה במאבקה נגד הבדלנים השיעים.

בחריין ידעה כמה מרידות פנימיות, הן מצד השיעים והן מכיוון הזרמים הליברלים, אבל האיום החמור ביותר על הממלכה הגיע בעת התפרצותן של מהפכות האביב הערבי, כאשר יותר ממאה אלף מפגינים גדשו את כיכר הפנינה בבירה מנאמה. מלך בחריין התקשה לדכא בעצמו את ההפגנות והזעיק לעזרתו כוחות סעודיים, שמיהרו להיענות לבקשה.

סעודיה, שחששה שהמרי האזרחי יפיל את המשטר ויעודד התפרצות דומה של המיעוט השיעי בשטחה, החליטה להפוך את בחריין למופת של אימה. מאות בני אדם נהרגו ונפצעו בהתכתשויות עם הכוחות הסעודיים, אלפים נעצרו והמלך שלל ממאות את אזרחותם. זו היתה גם הזדמנות לעצור ולאסור מנהיגים דתיים שיעיים ואת הנהגתה הפוליטית של מפלגת אל־ויפאק השיעית. הביקורת הבינלאומית על הפגיעה הקשה בזכויות האדם בממלכה הניבה אמנם ועדת חקירה עצמאית שהציגה את דיכוי ההפגנות במלוא זוועתו, אבל היא לא הצליחה לעצור את המרדף אחרי מוקדי התסיסה השיעיים, שמודרים עד היום מרוב המשרות במדינה.

ההצלחה הכלכלית של האי, גיוון מקורות ההכנסה שלו והפחתת התלות בנפט לא יצרו מן הממלכה ישות עצמאית מבחינה מדינית. היא תלויה באופן מלא בסעודיה, שאליה היא מחוברת בגשר ארוך. צבאה אינו מסוגל להגן על גבולותיה ובכל מקרה של התקפה היא תישען על סיוע סעודי ואמריקאי, ובניגוד לקטאר, היא איננה יכולה לאמץ לעצמה מדיניות חוץ עצמאית שמנותקת מהחלטותיה של סעודיה.

כך מצאה עצמה בחריין נאלצת להשתתף במלחמה שיזמה סעודיה בתימן. היא גם הצטרפה מיד לחרם שהטילו סעודיה, מצרים ומדינת איחוד הנסיכויות על קטאר, היא תומכת בקואליציה נגד איראן אבל חוששת ממלחמה שעלולה להלהיט את הרוב השיעי ואולי לחולל מלחמת אזרחים, והיא הוצבה כעת בחזית התמיכה בתכנית המאה של טראמפ.

על פי דיווחים בכלי תקשורת ערביים, בחריין לא השתוקקה כלל לארח את "הסדנה הכלכלית" שתיפתח מחר (שלישי) בבירתה. שר החוץ שלה הבהיר כי בחריין תומכת בפתרון שתי המדינות ומעניקה גיבוי להנהגה הפלסטינית, ונראה כי היה מעדיף שסעודיה או מדינה ערבית אחרת תארח את הכינוס. המלך יעמוד בראש הוועידה כמי שמארח אותה, ויהיה מעניין לעקוב כיצד ישפיעו עליו כיווצי הבטן, נוכח תמונות שלו ושל דגל בחריין עולים באש בשטחי הרשות הפלסטינית.

מפגינים שורפים תמונות של הנשיא טראמפ ומלך בחריין בגדה המערבית, היוםצילום: Majdi Mohammed/אי־פי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ