האו"ם: יותר מ-7,500 ילדים נהרגו או נפצעו בתימן בחמש שנים וחצי האחרונות

הדו"ח שפרסם האו"ם מציין כי ההרוגים והפצועים הם רק חלק מ-11,779 הפרות נגד ילדים שנרשמו במדינה הענייה בעולם, הנתונה במלחמת אזרחים עקובה מדם. הממונה על ילדים באזורי סכסוך: "זה סבל מזעזע"

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ילדה הסובלת מתת תזונה מקבלת טיפול בבית חולים בצנעא, בשבוע שעבר
לוגו אי-פי
אי-פי

יותר מ-7,500 ילדים נהרגו או נפצעו בתימן בחמש השנים וחצי האחרונות כתוצאה מתקיפות, הפגזות, קרבות, פיגועי התאבדות, פיצוץ מוקשים ומטענים אחרים. כך לפי דו"ח של האו"ם שפורסם אתמול (שישי).

הדו"ח ששוחרר על ידי מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטיירש ציין כי מספר ההרוגים והפצועים הם רק חלק מ-11,779 ההפרות הקשות נגד ילדים במהלך אותה תקופה בין ה-1 באפריל 2013 ל-31 בדצמבר 2018. לפי הדו"ח, הנתונים עשויים להיות חמורים אפילו יותר משום שכיום, יותר מבעבר, קשה לעקוב אחר הנעשה בתימן וכמעט בלתי אפשרי לאמוד את חומרת המעשים במלואם.

ילד במחנה עקורים בצפון תימן, החודש צילום: AFP

שפיכות הדמים במדינה הענייה בעולם החלה ב-2014 עם כיבוש הבירה צנעא בידי מורדים חותים, פלג בזרם השיעה המקבלים תמיכה מאיראן, והדחתו של הנשיא עבד ראבו מנסור האדי. ב-2015 פתחה סעודיה לצד מדינות ערביות סוניות נוספות במלחמה נגד המורדים החותים בתימן ומאז תוקפת ללא הרף וללא הבחנה את מעוזיהם במדינה.

בתקיפות של הקואליציה הסונית בהובלת סעודיה נפגעו בתי ספר, בתי חולים ומקומות ציבוריים שבהם נערכו חגיגות ציבוריות כמו חתונות. מנגד, החותים השתמשו בציוד מתקדם שנשלח אליהם מאיראן, כמו מל"טים וטילים, ותקפו ספינות של סעודיה בים האדום. אולם את המחיר הכבד ביותר בלחימה שילמו אלפי האזרחים שנהרגו, ועשרות האלפים האחרים שנקלעו למשבר ההומניטרי החמור ביותר שהביא את תימן לחרפת רעב.

"סבלם של הילדים בתימן הוחמר במהלך התקופה המדווחת, והוא הפך להיות פשוט מזעזע", אמרה וירג'יניה גמבה, הממונה מטעם האו"ם על ילדים החיים באזורי סכסוך. "לילדים בתימן לא היתה יד בתחילת הסכסוך במדינה. הם צריכים עכשיו לקבל הזדמנות לצאת ממנה ולקבל עזרה לשיקום מלא".

ילד שנעקר עם משפחתו מביתם בעיר הנמל חודיידה במקלט הזמני שקיבלו בצנעא, בחודש שעבר צילום: Khaled Abdullah/רויטרס

הדו"ח מציין גם כי 3,034 ילדים גויסו כחיילים על ידי שני הצדדים במלחמה, מהם 1,940 על ידי החותים ו-274 על ידי ממשלת תימן. 340 ילדים ונערים נעצרו במהלך הלחימה והואשמו בגין קשריהם, בין אם באמת או רק לכאורה, לצדדים הלוחמים. בדו"ח צוינו רק 11 תקריות של מעשי אונס ואלימות מינית, אולם מחבריו מבהירים כי המספר גבוה הרבה יותר מכיוון שמקרים רבים לא מדווחים מחשש לסטיגמה והיעדר שירותי תמיכה מתאימים. בנוסף הדו"ח מציין 828 מקרים שבהם נמנעה בפני ילדים גישה לסיוע הומניטרי, ושהשלכותיהם "היו קטסטרופליות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ