כוח מיוחד של הצי הבריטי עצר בגיברלטר מכלית עם נפט איראני בדרכה לסוריה

הצי המלכותי והרשויות בגיברלטר תפסו את כלי השיט בעקבות מידע מודיעיני. ב-2011 הטיל האיחוד האירופי סנקציות על דמשק בעקבות דיכוי המפגינים, אולם ייבוא הנפט הגולמי מאיראן לא נפסק

בלומברג
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הספינה גרייס 1 שחשודה בהעברת נפט לסוריה, היום
בלומברג
גרדיאן

כוח מיוחד של חיל הים הבריטי והשלטונות בגיברלטר תפסו מכלית בחשד שהובילה נפט גולמי שמקורו מאיראן לסוריה תוך הפרה של הסנקציות של האיחוד האירופי.

ממשלת בריטניה בירכה על "הפעולה האיתנה של הרשויות בגיברלטר" ביירוט המכלית שנשאה את דגל פנמה ושייכת לחברה בסינגפור. ראש ממשלת גיברלטר, פביאן פיקארדו שיבח את "הגברים והנשים האמיצים" מהצי המלכותי ואת הגופים המקומיים המעורבים במבצע.

המיכלית שחשודה בהעברת נפט לסוריה, היוםצילום: REUTERS TV/רויטרס

פיקארדו אמר כי סוכנויות אכיפת החוק בטריטוריה הבריטית הנמצאת בקצה הדרום-מערבי של ספרד פעלו בשעות הבוקר המוקדמות בסיוע של לוחמים מיוחדים מהצי הבריטי בנמל גיברלטר כדי לעצור את כלי השיט והמטען שעליו. לדבריו, פעולה זו נבעה ממידע מודיעיני לפיו הספינה, גרייס 1, פעלה תוך הפרת הסנקציות שהטיל האיחוד האירופי על סוריה. "יש לנו סיבה להאמין כי כלי השיט נושא נפט גולמי לבית הזיקוק באניאס שבסוריה", אמר פיקארדו.

גיברלטר לא מסרה מהיכן הגיע הנפט הגולמי, אולם נתוני מעקב של משלוחים ימיים שנבדקו על ידי סוכנות בלומברג מצביעים על כך שהמכלית הוטענה באמצע חודש אפריל במסוף הנפט באי האיראני חארג. לאחר שעגנה כמה שבועות לחופי איחוד האמירויות החלה המכלית את מסעה סביב חלקה הדרומי של יבשת אפריקה ועברה בקייפטאון בתחילת יוני – במקום להפליג בנתיב ישיר יותר דרך תעלת סואץ.

אורכו של הנתיב מאיראן לסוריה שעובר בחלקה הדרומי של אפריקה ובגיברלטר הוא כ-23,300 ק"מ, זאת בהשוואה לנתיב שעובר בים האדום ובתעלת סואץ ואורכו רק 6,600 ק"מ. אונייה בסדר הגודל של גרייס 1 לא יכולה לעבור בתעלת סואץ כשהיא מלאה לחלוטין בנפט ולכן כנראה היא עשתה את המסלול הארוך דרך אפריקה וגיברלטר. הפלגה בנתיב הקצר יותר היתה מחייבת אותה לפרוק מחצית מהמטען שלה, להטעין אותו על ספינה קטנה יותר או לשלוח את הנפט דרך צינור הנפט סומד הנמצא במצרים ומשמש להעברת נפט גולמי ולהטעין מחדש את הנפט למכלית בים התיכון.

משרד החוץ הבריטי בירך על הפעולה ושיבח את "הרשויות בגיברלטר הפועלות לאכיפת משטר הסנקציות של האיחוד האירופי".

האיחוד האירופי הטיל שורה של סנקציות על שלטונו של בשאר אסד בסוריה בתגובה לדיכוי האלים שהפעיל משטרו נגד מפגינים ב-2011. סנקציות אלה פגעו בתעשיית הנפט של המדינה הערבית וכיווצו את כלכלתה, המושחתת ממילא ושלא נוהלה כראוי. כל הגורמים הללו יחדיו הביאו לכך ש-83% מהסורים חיים כיום מתחת לקו העוני, כך לפי הערכה של האו"ם. 

עם זאת, סוריה מקבלת מאיראן נפט גולמי למרות האמברגו שהוטל עליה. ב-2018 היא ייבאה לפחות 32 אלף חביות נפט ביום מאיראן ו-66 אלף חביות ב-2017, כך לפי נתוני מעקב אחר מכליות שנאספו על ידי בלומברג. השנה היא גם ייבאה נפט מהרפובליקה האיסלאמית בכמויות דומות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ