סירה עם 86 מהגרים טבעה בים התיכון. רק 3 שרדו

האסון אירע מול חופי תוניסיה, יום לאחר שעשרות נהרגו בתקיפה אווירית של מתקן מעצר למהגרים בטריפולי. ברקע: הקרבות בין המיליציות היריבות בלוב שהופכות אלפי מהגרים כלואים למטרות חיות

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סולימן קוליבאלי, מהגר ממאלי שניצל בטביעת הסירה במרכז של הסהר האדום בעיר זרזיס שבתוניסיה, היום
אי-פי

סירה שנשאה 86 מהגרים מלוב ועשתה את דרכה לאירופה התהפכה וטבעה בים התיכון, כך מסר היום (חמישי) ארגון ההגירה הבינלאומי (IOM). רק שלושה מנוסעי הסירה שרדו את האסון הקשה שאירע יום לאחר ש-44 מהגרים נהרגו בתקיפה אווירית של מתקן מעצר למהגרים ופליטים בטריפולי.

לפי ארגון ההגירה הבינלאומי, הסירה טבעה אתמול מול חופי העיר זרזיס שבתוניסיה ו-82 מהמהגרים שהיו עליה נעדרים מאז. ראש הארגון בתוניסיה, לורנה לאנדו, מסרה כי דייגים באזור הצליחו למשות מהמים ארבעה גברים שהיו על הסירה הטובעת, אולם אחד מהם מת במהלך הלילה.

משמר החופים הלובי לאחר שחילץ מהגרים בים התיכון, ב-2017צילום: AFP

ארגון האו"ם וארגוני סיוע טוענים שהתקיפה האווירית שגבתה את חייהם של עשרות פליטים היא בחלקה אשמת מדיניות שיתוף פעולה של האיחוד האירופי עם מיליציות לוביות כדי למנוע ממהגרים לנסות לחצות את הים התיכון ולהגיע לאירופה.

מבקרי המדיניות של האיחוד טוענים שהיא מותירה את המהגרים והפליטים בחסדי מבריחים אכזריים או כלואים במתקני מעצר בסמוך לאזור לחימה, לרוב בלי מזון ומים נאותים. מהגרים ששרדו את התקיפה האווירית ביום שלישי סיפרו שהם גויסו על ידי מיליציה מקומית לעבודה בסדנת נשק.

שני מהגרים סיפרו לסוכנות הידיעות אי-פי שהם נשלחו מדי יום לעבוד בסדנת הנשק שנמצאת בתוך מתקן המעצר. "אנחנו מנקים את כלי הנשק נגד מטוסים. ראיתי גם כמות גדולה של רקטות וטילים", אמר מהגר צעיר שהוחזק במתקן המעצר בטאג'ורה במשך קרוב לשנתיים. מהגר אחר סיפר שברח ממלחמה בארצו ועבר מסע מפרך במשך כשנתיים ממבריח אחד לאחר עד שהגיע לחוף הלובי. הוא עלה על סירה שנעצרה על ידי משמר החופים הלובי ואז הועבר למתקן המעצר בטאג'ורה, שבו נפצע בתקיפה האווירית. "ברחתי ממלחמה כדי לבוא לגיהנום הזה בלוב", הוא אמר. "הימים שלי אפלים".

מתקן המעצר למהגרים שהופצץ בטריפולי, אתמולצילום: Hazem Ahmed/אי־פי
מהגרים שנפצעו בהפצצה בטריפולי, אתמולצילום: AFP

ההחלטה לאחסן נשק במתקן המעצר למהגרים בשכונת טאג'ורה, במזרח טריפולי, הפכה ככל הנראה את המתקן למטרה של "הצבא הלובי הלאומי" (LNA), מיליציה יריבה. בראש ה-LNA עומד הגנרל חאליפה חפתר, והמיליציה שלו נחשבת לבעלת ברית של הממשלה היושבת בעיר טוברוק שבמזרח לוב ומתחרה בממשלה היושבת בטריפולי וזוכה לתמיכת האו"ם.

הממשלה בטריפולי האשימה את מיליציית LNA ובעלי בריתה בתקיפה הקטלנית שבה נפצעו 130 בני אדם. המיליציה של חפתר טענה שהיא תכננה לפגוע בעמדה סמוכה של מיליציה ומכחישה כי תקפה את ההאנגר שבו הוחזקו המהגרים.

הקרבות בטריפולי מאיימים לדרדר את המדינה למעגל נוסף של אלימות בסדר גודל כמו זה שנראה במהלך ההתקוממות העממית ב-2011, שהובילה להדחתו של הרודן הוותיק מועמר קדאפי. חפתר, שכוחותיו שולטים ברוב חלקיה המזרחיים ודרומיים של לוב, מקבל סיוע ממצרים, איחוד האמירויות הערביות, סעודיה ורוסיה.

לפחות 6,000 מהגרים מאריתריאה, אתיופיה, סומליה, סודאן ומדינות נוספות כלואים בעשרות מתקני מעצר בלוב שמנוהלים על ידי מיליציות שמואשמות בעינויים ובהתעללויות אחרות. רוב המהגרים נתפסו על ידי משמר החופים הלובי, שזוכה להכשרה ולמימון מהאיחוד האירופי, בעת שניסו לחצות את הים התיכון ולהגיע לאירופה.

נציבות האו"ם לפליטים מסר שיותר מ-3,000 מהגרים נמצאים בסכנה משום שהם מוחזקים במתקני מעצר שקרובים לאזורי הלחימה בין כוחותיו של חפתר לבין כוחות המיליציה הקשורים בברית עם הממשלה בטריפולי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ