גרדיאן
אי-פי
רויטרס

האופוזיציה השמרנית ביוון ניצחה היום (ראשון) בבחירות והדיחה את השמאל מהשלטון. ראש הממשלה אלכסיס ציפראס הודה בהפסדו ואמר כי הוא מכבד את רצון העם.

מפלגת "דמוקרטיה חדשה" השמרנית זכתה ב-39.7% מהקולות לאחר ספירת כ-60% מפתקי ההצבעה – נתון שמבטיח לה רוב בפרלמנט. מפלגת השלטון המכהנת, סיריזה, הגיעה למקום השני עם 31.5% מהקולות. לפי מדגמים שפורסמו מוקדם יותר הערב, מפלגת דמוקרטיה חדשה בהנהגת קיריאקוס מיצוטאקיס עשויה לזכות ב–155 עד 167 מתוך 300 המושבים בפרלמנט. 

ראש הממשלה הנבחר, מיצוטאקיס, אמר כי הוא מחויב להפחית מסים, לשפר את המשכורות ולקדם השקעות. לדברי מיצוטאקיס, לממשלתו יש מנדט חזק וברור לשנות את יוון, ובכוונתו להקים ממשלה שתעבוד חזק.

מנהיג דמוקרטיה חדשה קיריאקוס מיצוטאקיס ביציאה מהקלפי באתונה, היוםצילום: AFP

תוצאות הבחירות הן מכה כואבת לציפראס, שהתעקש כי הוא יכול להתגבר על הפער הגדול לרעתו שצפו הסקרים. "האזרחים בחרו את בחירתם. אנחנו מכבדים לחלוטין את ההצבעה", אמר ציפראס בנאום ההפסד שנשא במרכז אתונה, והוסיף כי התקשר ליריבו כדי לברך אותו. "אני רוצה להבטיח לעם היווני שנגן על הזכויות של אנשים עובדים כאופוזיציה אחראית ודינמית", הוסיף ציפראס, "אני מקווה שחזרתה של דמוקרטיה חדשה לממשלה לא תוביל לנקמה, בפרט כלפי ההגנות על העובדים".

לפי התוצאות החלקיות, מפלגת הימין הקיצוני קרובה לאחוז החסימה, העומד על 3%. עבור אנשי הימין הקיצוני מדובר בהיחלשות משמעותית בהשוואה לתקופת המשבר הכלכלי, אז היו המפלגה השלישית בגודלה בפרלמנט.

ציפראס הקדים את מועד הבחירות בשלושה חודשים לאחר שמפלגתו ספגה תבוסה בבחירות לפרלמנט האירופי בחודש מאי. את הבחירות היום הציג ציפראס כ"יום הדמוקרטיה", דחק בכמעט עשרה מיליון בעלי זכות הצבעה לא להחמיץ את ההזדמנות להשתתף בבחירות, וקרא למצביעים צעירים בפרט להגיע לקלפיות.

כרזת בחירות עם דמותו של אלכסיס ציפראס באתונה, היוםצילום: AFP

"היוונים מחליטים היום על הנתיב שבו המדינה תצעד בארבע השנים הקרובות", הכריז ציפראס לאחר שהטיל את קולו בקלפי במרכז אתונה. "אני קורא לכל האזרחים לממש את זכותם לבחור, על אף העובדה שהטמפרטורות גבוהות, שווה להשקיע 20 דקות מאמץ כדי להיות חלק מההחלטה הקריטית הזו לעתיד המדינה שלנו".

מתוך כמעט עשרה מיליון בעלי זכות הצבעה, יותר מחצי מיליון היו מצביעים שזוהי מערכת הבחירות הראשונה שלהם, בגילים 17 עד 21.

הבחירות הוצגו כרגע של שינוי: עוד לפני יום ההצבעה היה ברור כי המפלגה המנצחת תקים את הממשלה הראשונה ביוון בעידן של אחרי חבילות החילוץ, לאחר כמעט עשור של מיתון חסר תקדים במדינה שנמצאת זה זמן רב בחזית משבר החוב של אירופה. יוון החזיקה את ראשה מעל המים בזכות חבילות חילוץ אלה מאז 2010, ונאלצה להתמודד עם מדיניות צנע מחמירה בתמורה להישארותה בגוש האירו.

"הצבעתי מוקדם משום שאני רוצה לזרוק אותם החוצה", אמר גיאורגוס מנאנאס, בעל חנות במרכז אתונה, בהתייחסו למפלגת השמאל. "בסופו של דבר ציפראס היה כמו כל היתר. הוא מתח ביקורת על כולם אבל לא הסתכל על עצמו. המדיניות הכלכלית שלו היתה נוראה. מסים, מסים, מסים. נתנו להם הזדמנות אך לאחר ארבע שנים וחצי הם צריכים ללכת", הוסיף.

מיצוטאקיס בן ה–51 הצביע ברובע הפועלים פריסטרי באתונה והביע אופטימיות בקלפי. "היום כל היוונים לוקחים את גורל המדינה בידיהם, ואני בטוח שמחר יהיה טוב יותר עבור כולנו", הוא אמר בחיוך רחב.

מפלגתו של מיצוטאקיס הגיעה להישגים טובים מן המצופה בבחירות לפרלמנט האירופי בחודש שעבר, אז ניצחה בפער של 9.5%. הישגים אלו נקשרו במאמציו של מיצוטאקיס להמריץ את אנשי המרכז ויכולתם של השמרנים למשוך מצביעים ממפלגת השחר המוזהב הניאו־פאשיסטית, בזכות עמדתם הנוקשה כלפי הגירה.

בנוסף, מפלגתו של ציפראס הואשמה בהגדלת החוב של יוון, וההסכם של ציפראס שהביא לסיום סכסוך ארוך שנים עם מקדוניה, שכנתה של יוון מצפון, הוכיח עצמו כלא פופולרי וגרם למפלגת השלטון לאבד קולות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ