משלוח ראשון של מערכת ההגנה הרוסית מפני מטוסים S-400 הגיע לטורקיה

המערכת עוררה מחלוקת קשה בין טורקיה, החברה בברית נאט"ו, לבין וושינגטון שרואה בה סכנה למטוסיה באזור. לפי טורקיה, יתר החלקים של המערכת יגיעו בימים הקרובים למדינה

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מערכת ההגנה S-400 בטורקיה, היום
לוגו רויטרס
רויטרס

המשלוח הראשון של מערכת ההגנה הרוסית מפני מטוסים S-400 הגיע היום (שישי) לטורקיה. כך הודיע משרד ההגנה הטורקי וכך אושר בידי רוסיה. ההתפתחות הזו עשויה להסלים את המתיחות בין רוסיה וטורקיה לבין ארה"ב, שהתריעה כי תטיל סנקציות בגין העסקה הזאת.

רכישת מערכת ההגנה הרוסית על ידי טורקיה, שלדברי וושינגטון לא עולה בקנה אחד עם רשת הביטחון של ברית נאט"ו – שטורקיה חברה בה – היא רק נושא אחד מתוך רבים שעוררו מחלוקות בין בעלות הברית. החלקים הראשונים של S-400 הגיעו היום לבסיס האוויר מורטד סמוך לבירה אנקרה. בטלוויזיה הטורקית שידרו תמונות של מטוס התובלה של חיל האוויר הרוסי AN-124 אחרי שנחת בשדה התעופה במורטד.

ארדואן באיסטנבול, השבועצילום: /אי־פי

מהתעשייה הביטחונית הטורקית נמסר גם כי יתר החלקים יגיעו במשלוחים בימים הקרובים. נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן אמר בתום פגישה שקיים עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בשולי פסגת ג'י-20 בחודש שעבר כי ארה"ב לא מתכננת להטיל סנקציות על טורקיה בעקבות הרכישה. טראמפ מצדו אמר כי אף שטורקיה לא זכתה ליחס הוגן במהלך השנים, הוא לא שולל הטלת סנקציות.

לפי וושינגטון, מערכת S-400 עלולה להעמיד בסכנה את מטוסי F-35 האמריקאיים באזור – מטוס שטורקיה מסייעת בייצורו ומתכננת גם לרכוש אותו. תחת הסנקציות האפשריות שיוטלו עליה, טורקיה עלולה להידחות מתוכנית F-35 אף שארדואן דחה את האפשרות. עם זאת, וושינגטון כבר התחילה את תהליך הוצאתה של טורקיה מהתוכנית, ועצרה את אימון הטייסים הטורקים על המטוס בארה"ב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ