רויטרס
הארץ

ספינת קרב אמריקאית השמידה מל"ט איראני במצר הורמוז, כך אמר היום (חמישי) נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. לדברי הנשיא, המל"ט איים על הספינה USS Boxer כשהגיע למרחק 900 מטר ממנה. הנשיא הוסיף וקרא למדינות אחרות לגנות את איראן ולהגן על כלי השיט שלהן. 

מוקדם יותר היום דיווחה הטלוויזיה הממלכתית באיראן כי משמרות המהפכה השתלטו על מכלית נפט זרה ועליה 12 אנשי צוות. לפי הדיווח, המכלית נעצרה במפרץ הפרסי ביום ראשון כשהבריחה נפט. "כלי שיט זר, שהבריח מיליון ליטרים של נפט באזור האי לארק שבמפרץ הפרסי, נתפס על ידינו", לשון הדיווח.

האזור בו נתפסה המכלית, לפי הדיווח

הטלוויזיה האיראנית פרסמה היום סרטונים המתעדים את מעצרה של מכלית נפט, שניתן לראות בהם את המספר הסידורי שלה. מספר זה תואם את זה של MT Riah - מכלית שבסיסה באיחוד האמירויות באזור המפרץ הפרסי, אשר כיבתה את מכשיר האיכון שלה כשנכנסה למים הטריטוריאליים של איראן ביום ראשון. לפי סוכנות רויטרס, MT Riah הפסיקה לשדר את מיקומה ליד האי קשם, שבו מוצב בסיס של משמרות המהפכה. 

בנוסף, בריטניה הודיעה שהמכלית שאיראן תפסה לא הפליגה תחת דגל בריטי. "אנחנו לא מודעים לקשר בריטי לכלי שיט זה", מסר דובר ממשלת בריטניה. איראן איימה בתגובה מאז שכוח בריטי עצר בגיברלטר בתחילת החודש מכלית עם נפט איראני שהיתה בדרכה לסוריה.

המתיחות בין ארה"ב לאיראן נמצאת זה כמה שבועות במגמת הסלמה: ארה"ב מחריפה את הסנקציות על איראן במטרה לגרום לה לשאת ולתת מחדש על הסכם הגרעין, ואילו טהראן נסוגה בהדרגה מחלקים בהסכם, שממנו פרשה ארה"ב לפני כשנה. כמו כן, טהראן מאיימת לסגור את מצר הורמוז, שדרכו עוברת כחמישית מאספקת הנפט העולמית, אם לא תוכל לייצא בעצמה נפט.

על רקע זה התרחשה שורת תקריות באזור המפרץ הפרסי. בחודשים מאי ויוני הותקפו ארבע מכליות נפט - אירועים שארה"ב האשימה את איראן באחריות להם. כמו כן, גורמים בארה"ב האשימו את איראן בניסיון ליירט מל"ט אמריקאי בתחילת חודש יוני, וכמה ימים לאחר מכן איראן אכן עשתה זאת. טהראן טענה כי המל"ט חדר לשטחה, אך לפי ארה"ב הוא הופל במרחב האווירי הבינלאומי. טראמפ אישר לתקוף שורת יעדים צבאיים באיראן בעקבות אותה תקרית, וביטל את התקיפה זמן קצר לפני הוצאתה לפועל. תחת זאת הוא החריף את הסנקציות על איראן.

בעקבות תקריות אלו דווח כי ארה"ב פועלת להקמת כוח בינלאומית שיסייר באזור המפרץ הפרסי ויגן על כלי השיט. לפי אותה תוכנית, ארה"ב תספק ספינות פיקוד ותוביל את המאמץ המודיעיני של הקואליציה הצבאית, שתפעל לחופי איראן ותימן. 

טראמפ מנסה ליזום זה חודשים משא ומתן עם איראן, בין השאר באמצעות מכתבים למנהיג העליון האייתולה עלי חמינאי ותיווך של ראש ממשלת יפן שינזו אבה שביקר בטהראן בחודש שעבר. בכירים איראנים הבהירו כי הם פתוחים למשא ומתן אולם רק לאחר שהממשל יסיר את כל הסנקציות. חמינאי עצמו השווה את האפשרות של משא ומתן עם ארה"ב ל"שתיית רעל", ומפקד משמרות המהפכה הוסיף היום כי האסטרטגיה ההגנתית של איראן עשויה להפוך להתקפה אם אויביה יעשו טעות.

אתמול דיווח אתר פוליטיקו כי הסנאטור האמריקאי ראנד פול נשלח, באישורו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, לדיונים חשאיים עם שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף בעת ביקורו של האחרון בניו יורק, במטרה להפחית את המתיחות בין המדינות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ