בכיר אמריקאי: איראן משתמשת במשבשי GPS כדי להשתלט על כלי שיט במפרץ

גורם במשרד ההגנה אמר ל-CNN כי טהראן מנסה לגרום לספינות וכלי טיס לסטות בטעות לשטחה, כדי להצדיק את תפיסתם. המינהל הימי של ארה"ב פרסם אזהרה לספינות המסחריות השטות באזור

לוגו הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיילי משמרות המהפכה מעפילים לסיפונה של הסטנה אימפרו במפרץ הפרסי, בחודש שעבר
לוגו הארץ

בכיר במשרד ההגנה האמריקאי אמר הלילה (חמישי) לרשת CNN כי איראן הציבה משבשי GPS במצר הורמוז, כחלק מניסיונותיה להשתלט על מכליות נפט זרות בשבועות האחרונים. בנוסף, המינהל הימי במשרד התחבורה האמריקאי פרסם אתמול אזהרה לספינות מסחריות באשר לסכנה האיראנית במצר ובמפרץ הפרסי, לאחר שכמה ספינות דיווחו שמכשירי ה-GPS שלהן שובשו.

באזהרה צוינו כמה תקריות ימיות שבהן איראן היתה מעורבת מאז חודש מאי, ובהם תפיסתה של מכלית הנפט הבריטית "סטנה אימפרו" ותפיסתה ושחרורה של המכלית "מסדאר", שהפליגה תחת דגל ליבריה. המינהל הימי האמריקאי כתב כי לפחות בשני מקרים בהם היו מעורבים הכוחות הצבאיים האיראניים, ספינות דיווחו על שיבושי GPS. "אחד מכלי השיט כיבה את מערכת הזיהוי האוטומטי שלה לפני שנתפסה, מה שהקשה על מאמצי התגובה", נכתב.

כלי שיט בריטיים במפרץ הפרסי, בחודש שעברצילום: AFP

הגורם הבכיר במשרד ההגנה האמריקאי שדיבר עם CNN, סיפר כי איראן הציבה את משבשי ה-GPS באי אבו-מוסה שנמצא קרוב לכניסה למצר הורמוז במפרץ הפרסי. לדבריו, טהראן פועלת לשבש את מערכות הניווט של כלי הטיס והספינות האזרחיות, בתקווה שהן ישוטו בטעות אל מים בשליטה טריטוריאלית של איראן. כך, משמרות המהפכה האיראנים יוכלו להצדיק את ההשתלטות עליהם. עם זאת, למשבשי ה-GPS אין השפעה על כלי טיס וכלי שיט של צבא ארה"ב, הוסיף הבכיר.

לדבריו, כלי השיט הצבאיים של איראן "מרמים" את מערכת הזיהוי האוטומטי כדי להציג את עצמם כספינות סחר, ולא כספינות של משמרות המהפכה או של חיל הים האיראני. באזהרה של המינהל הימי נמסר בנוסף כי "כלי השיט האיראניים מציגים את עצמם כספינות קרב של ארה"ב או בני בריתה".

בשבוע שעבר השתלטה איראן על מכלית נפט עיראקית שהבריחה כ-700 אלף ליטרים של נפט ושעל סיפונה היו שבעה מלחים. זו היתה הפעם השלישית בתוך חודש שבה הרפובליקה האיסלאמית משתלטת על כלי שיט זר במפרץ הפרסי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ