לוגו גרדיאן
גרדיאן

ארגוני מורדים סוריים נסוגו מחאן שייחון שבצפון-מערב המדינה, ובכך סללו את הדרך לכוחותיו של בשאר אסד להיכנס לעיר ולכבוש אותה. מדובר בהישג צבאי גדול לנשיא הסורי ולתומכיו ולציון דרך במלחמה על מעוז המורדים הגדול האחרון – מחוז אידליב.

טורקיה שלחה אתמול (שני) לאזור אידליב שיירת משוריינים כדי לסייע למורדים לשמור על אחיזתם בחאן שייחון, מה שגרר תקיפה אווירית סורית. על פי משרד ההגנה הטורקי, שלושה אזרחים נהרגו ו-12 נפצעו בתקיפה. בעקבות התקיפה, טורקיה הזהירה את סוריה ש"לא לשחק באש".

חאן שייחון שוכנת על הכביש הראשי המחבר בין העיר אידליב לעיר חמה שבדרום. בעיר מתגוררים כמיליון בני אדם, 700 אלף מהם נעקרו מבתיהם באזורים אחרים בסוריה. העיר סומנה כיעד מרכזי על ידי המשטר בדמשק, לפני שזה פתח באפריל במבצע צבאי גדול שמטרתו כיבושו מחדש של מחוז אידליב. ההתקדמות של הכוחות הסוריים נעצרה, אולם בימים האחרונים התחדשה עם סיוע אווירי של מטוסי קרב רוסיים. מאות אלפי תושבים נאלצו לעזוב את בתיהם באזור בשל הלחימה.

אחד מארגוני המורדים ששלטו בחאן שייחון, תחריר א-שאם המקורב לאל-קאעידה, הודיע היום שלוחמיו נסוגו לאזורים הנמצאים דרומים לעיר. משם, לדברי הארגון הג'יהאדיסטי, ימשיכו אנשים להגן על השטח.

שיירת המשוריינים הטורקית בדרכה לחאן שייחון, אתמולצילום: AFP

מחוז אידליב נשלט על ידי שורה של ארגוני מורדים, בהם ארגונים מתונים שמתנגדים לאסד וארגונים קיצוניים יותר. סוריה ובעלת בריתה הקרובה רוסיה ניצלו את הנוכחות באזור של ארגונים קיצוניים כמו תחריר א-שאם כדי להצדיק את המבצע לכיבוש מחדש של צפון-מערב המדינה.

אידליב נותר המקלט הגדול האחרון לאותם אזרחים שניצבו מול הרודן הסורי עם פרוץ "האביב הערבי" ב-2011. בזכות סיוע גדול מרוסיה ומאיראן, הצליחו אסד וכוחותיו להשתלט מחדש על רוב שטחי המדינה והובילו לעקירת כשלושה מיליון בני אדם מבתיהם למעוז המורדים בצפון-מערב המדינה.

טורקיה הבהירה שלא תיתן לאידליב ליפול לידי משטר אסד. נפילת המחוז משמעותה מעבר של עשרות אלפי פליטים מסוריה לכיוון טורקיה, זאת בשעה שהרשויות באיסטנבול ובערים אחרות עוצרות אזרחים סורים ומגרשות אותם.

באפריל 2017 נהרגו 92 בני אדם ויותר מ-200 נפצעו בתקיפה על חאן שייחון בגז סארין. חקירה שנערכה של ידי האו"ם והארגון למניעת הפצת נשק כימי הפנתה אצבע מאשימה לעבר ממשלת סוריה. דמשק הכחישה כל שימוש בנשק מסוג זה, אך בשנתיים האחרונות הואשמה באחריות למתקפות כימיות נוספות. בעקבות הטבח הכימי הורה נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לתקוף את הבסיס שממנו יצאה התקיפה הסורית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ