ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

פיצוצים התרחשו הערב (שלישי) במחסן נשק של מיליציית אל-חשד א-שעבי, המזוהה עם איראן. המחסן נמצא בבסיס בשם "בלד" הנמצא במתחם שדה תעופה במחוז סלאח א-דין, כ-200 ק"מ מצפון לבגדד. עדי ראייה אמרו כי מטוסים ללא טייס תקפו את המתחם, ואילו לפי דיווחים אחרים הפיצוץ התרחש מתוך הבסיס. הדי פיצוצים נשמעו דקות ארוכות לאחר הפיצוץ הראשון, ולפיכך ייתכן שבמקום היתה תחמושת רבה. כמה כלי תקשורת מקומיים דיווחו כי יש פצועים מהפיצוץ, ומשרד ההגנה העיראקי פתח בחקירתו.

מקום הפיצוץ

בחודש עבר תקף מל"ט בלתי מזוהה בסיס נוסף של המיליציה באותו המחוז. לפי מקורות בצבא העיראקי ובקרב המיליציות, לפחות אדם אחד נהרג ושניים נפצעו בתקיפת הבסיס הסמוך לעיירה אמירלי. בהודעת הצבא נמסר כי המל"ט הטיל רימונים לשטח הבסיס, אך לא צוינו פרטים נוספים. מקור בקרב המיליציות, הפועלות במסגרת "כוחות הגיוס העממי" (PMF), אמר לסוכנות אי־פי כי רימון אחד פגע במגורים בבסיס שבהם שהו יועצים איראניים ולבנונים, וכי שני הפצועים הם אזרחי איראן. איש עדיין לא קיבל אחריות לתקיפה. 

לפי דיווח ברשת אל ערבייה הסעודית, במחסן הנשק היו טילים בליסטיים מתוצרת איראן. עוד דווח כי בין הנפגעים בתקיפה אנשי משמרות המהפכה וחיזבאללה. בפנטגון הכחישו מעורבות של כוחות אמריקאיים. חברת תצלומי הלוויין ISI, שצילמה את המקום, מסרה לאחר מכן כי התצלומים מעידים על תקיפה אווירית שגרמה לנזק ברדיוס של יותר מ-250 מטרים בבירת עיראק. בעיתון א-שרק אל-אווסט, היוצא בלונדון, צוטט מקור ביטחוני המייחס את ההתקפה לישראל. לפי הניתוח של ISI, ההפגזה לכאורה גרמה לפיצוצי משנה שנוצרו ככל הנראה מתחמושת שאוחסנה באתר.

היקף הנזק מהפיצוץ הקודם במחסן נשק בבגדד, החודשצילום: ImageSat International (ISI)

מקור ביטחוני מסר כי במקום הוחזקו טילים לטווח קצר ורקטות קטיושה. לפי דובר מטעם שירותי הבריאות בעיראק, כמה מהטילים שוגרו כתוצאה מהפיצוץ ופגעו בבתים בשכונות סמוכות. 14 בני אדם נפצעו בפיצוץ, רובם ילדים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ