מיליציה עיראקית המזוהה עם איראן: התקיפות במדינה בוצעו ע"י מל"טים ישראליים

ממיליציית אל-חשד א-שעבי נמסר כי בידיה מידע שלפיו ארה"ב הכניסה לעיראק ארבעה מל"טים של ישראל, ובאמצעותם הותקפו עמדותיהן. אתמול אירע פיצוץ בבסיס של המיליציה כ-200 ק"מ מצפון לבגדד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפיצוץ במחסן הנשק של מיליציית אל-חשד א-שעבי, אתמול

מיליציה עיראקית המזוהות עם איראן טענה היום (רביעי) כי התקיפות שאירעו לאחרונה בבסיסים צבאיים ברחבי המדינה בוצעו על ידי מל"טים ישראליים שארה"ב הכניסה לשטח עיראק. בהצהרה שפרסם סגן מפקד מיליציית אל-חשד א-שעבי, נכתב כי בידיו מידע מדויק המעיד על כך שארה"ב הכניסה לעיראק ארבעה מל"טים של ישראל וצירפה אותם לצי שלה, ובאמצעותם הותקפו בסיסיה. לא ברור אם כוונת סגן מפקד המיליציות השיעיות לכך שהמל"טים יוצרו בישראל או שישראל הפעילה אותם.

סגן מפקד המיליציה, הפועלת במסגרת "כוחות הגיוס העממי" (PMF), כתב בהצהרה שפרסם כי היא תעשה מעכשיו שימוש ב"כל האמצעים העומדים לרשותה כדי להרתיע ולמנוע מתקפות כאלה על עמדותיה". 

מקום הפיצוץ

אתמול התרחשו פיצוצים במחסן נשק של המיליציה הנמצא בבסיס במתחם שדה תעופה במחוז סלאח א-דין, כ-200 ק"מ מצפון לבגדד. עדי ראייה אמרו כי מטוסים ללא טייס תקפו את המתחם, ואילו לפי דיווחים אחרים הפיצוץ התרחש מתוך הבסיס. הדי פיצוצים נשמעו דקות ארוכות לאחר הפיצוץ הראשון, ולפיכך ייתכן שבמקום היתה תחמושת רבה. כמה כלי תקשורת מקומיים דיווחו כי יש פצועים בפיצוץ, ומשרד ההגנה העיראקי פתח בחקירתו.

בשבוע שעבר נפצעו 14 בני אדם בפיצוץ במחסן נשק של המיליציה, ששכן בתוך בסיס של המשטרה הפדרלית בפרברים הדרומיים של בגדאד. מקור ביטחוני מסר כי במקום הוחזקו טילים לטווח קצר ורקטות קטיושה. לפי דובר מטעם שירותי הבריאות במדינה, האש שפרצה במקום גרמה לחלק מהתחמושת להתפוצץ וכך פגעו טילים בשכונות במרחק כמה קילומטרים מזירת הפיצוץ. עוד אמר הדובר כי רוב הפצועים הם ילדים. תצלומי לוויין שפורסמו כעבור יומיים העידו על תקיפה אווירית שגרמה לנזק ברדיוס של יותר מ-250 מטרים בבירת עיראק. 

בחודש שעבר תקף מל"ט בלתי מזוהה בסיס נוסף של המיליציה במחוז סלאח א-דין. לפי מקורות בצבא העיראקי ובקרב המיליציות, לפחות אדם אחד נהרג ושניים נפצעו בתקיפת הבסיס הסמוך לעיירה אמירלי. בהודעת הצבא נמסר כי המל"ט הטיל רימונים לשטח הבסיס, אך לא צוינו פרטים נוספים. מקור בקרב המיליציות, הפועלות במסגרת "כוחות הגיוס העממי" (PMF), אמר לסוכנות אי־פי כי רימון אחד פגע במגורים בבסיס שבהם שהו יועצים איראניים ולבנונים, וכי שני הפצועים הם אזרחי איראן. 

לפי דיווח ברשת אל ערבייה הסעודית, במחסן הנשק היו טילים בליסטיים מתוצרת איראן. עוד דווח כי בין הנפגעים בתקיפה אנשי משמרות המהפכה וחיזבאללה. בפנטגון הכחישו מעורבות של כוחות אמריקאיים. חברת תצלומי הלוויין ISI, שצילמה את המקום, מסרה לאחר מכן כי התצלומים מעידים על תקיפה אווירית שגרמה לנזק ברדיוס של יותר מ-250 מטרים בבירת עיראק. בעיתון א-שרק אל-אווסט, היוצא לאור בלונדון, צוטט מקור ביטחוני המייחס את ההתקפה לישראל. לפי הניתוח של ISI, ההפגזה לכאורה גרמה לפיצוצי משנה שנוצרו ככל הנראה מתחמושת שאוחסנה באתר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ