נהג אוטובוס מצרי ניסה לאנוס בת 15 תחת איומי סכין. היא הרגה אותו ונאשמת ברצח

הצעירה דקרה למוות את הנהג שחטף וניסה לאנוס אותה. מערכת המשפט סופגת ביקורת משום שדרשה לערוך לה בדיקת בתולין "שגרתית", תקיפה מינית לכשעצמה לטענת פעילי זכויות אדם

לוגו אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עצרת למען זכויות נשים במצרים, ב-2012
לוגו אי-פי

העמדה לדין של נערה בת 15 במצרים אחרי שהרגה נהג אוטובוס שניסה על פי החשד לאנוס אותה, הציתה דיון סוער במדינה סביב יחסה של מערכת אכיפת החוק המצרית לנשים, הכוללת לרוב בדיקות בתולין והאשמת קורבנות אלימות מינית.

הנערה הודתה במשטרה בחודש יולי כי דקרה למוות נהג אוטובוס שניסה לחטוף אותה באזור מדברי מבודד סמוך לקהיר ולתקוף אותה מינית תחת איומי סכין. הנערה סיפרה כי הצליחה להערים על תוקפה, נטלה מידיו את הסכין ודקרה אותו כמה פעמים לפני שנמלטה מהמקום. זמן קצר לאחר מעצרה, נדרשה הנערה לעבור בדיקת בתולין  - בדיקה פולשנית שלטענת פעילי זכויות אדם מהווה בעצמה תקיפה מינית.

כמה ארגונים למען זכויות נשים במדינה הציעו לנערה ולמשפחה סיוע משפטי וביקשו לגלות חמלה כלפי הצעירה שהגנה על עצמה מפני תקיפה מינית. הם מקווים כי פסיקת שופט בעדה תעניק תקדים משפטי חשוב ותסייע לקרוא תיגר על התרבות המיזוגינית המושרשת היטב בחברה המצרית נגד הקורבנות ולטובת התוקפים.

"הפרשה הזו חושפה את הדואליות בחברה המצרית", אמרה אינתיסאר סעיד, נשיאת קרן קהיר לחוק ופיתוח, "אני בעד הנערה מהיום הראשון. אבל כשכתבתי עליה בפייסבוק שלי כמה עורכי דין גברים תקפו אותה ואמרו שהיא לא אשה הגונה".  סעיד הוסיפה כי הבדיקה הווגינלית שהנערה התבקשה לעבור כדי להוכיח את בתוליה היא הליך שגרתי שנאלצות לעבור נשים שמתלוננות על אונס או חשד לאונס.

נשים מפגינות בקהיר נגד הצבא, ב-2012צילום: Amr Nabil/אי־פי

"היא אמרה שהנהג ניסה לאנוס אותה אבל לא הצליח, אז אני סבורה שאין צורך בבדיקה כזו", אמרה סעיד שארגונה מסייע משפטית לנערה. פעילות רבות למען נשים מפגינות למען שחרורה של הנערה וקראו להעמיד אותה לדין תחת כתבי אישום מחמירים פחות מרצח. בחודש שעבר פסק שופט חוקר נגד שחרורה והורה להמשיך להחזיק אותה במעצר למשך 30 ימים נוספים.

במהלך חקירתה סיפרה הנערה כי היא עלתה על האוטובוס בדרכה להיפגש עם החבר שלה – אמירה שבעצמה מערערת את המוניטין של הנערה וככל הנראה את אמינותה בקרב החברה השמרנית המצרית. החבר שלה, יחד עם חבר שלו, נמצאים במעצר תחת חקירה בחשד שהם מעורבים במידה מסוימת ברצח נהג האוטובוס.

התיק מהדהד את האובססיה בחברה המצרית בעניין בתוליה של אשה. באזורים שמרניים במדינה, משפחות רבות עדיין חוגגות את נישואיהם הטריים של בני זוג בהצגת סדין מוכתם בדמה של האשה אחרי קיום יחסי מין לראשונה – מנהג שהם מאמינים כי שומר על כבוד המשפחה ומחזק אותו.

"אם אשה לא גרושה, נשואה או אלמנה ובבדיקה מתברר שהיא לא בתולה היא אוטומטית מתויגת כלא הגונה וכמי שמגיע לה לעבור את מה שהיא עוברת", אמרה מוזן חסן, מייסדת הארגון נצרה ללימודי פמיניזם. "הגבר תמיד נתפס כחף מפשע. ועדיין יותר הגיוני שבמדינה בה יותר מ-95% מהנשים מוטרדות מינית, נתחיל להאמין למה שהנשים אומרות", הוסיפה. בסקרי דעת קהל עולה כי רוב הנשים והגברים במדינה סבורים שאם אשה לבושה באופן "פרובוקטיבי" בציבור מגיע לה לעבור הטרדה מינית. מהסקרים עולה גם כי רוב הנשים במצרים חשות לא בטוחות ברחובות מדינתן.

עורכי דינה של הנערה מקווים עתה כי היא תואשם במה שמוגדר כ"הריגה על רקע כבודה" ולא ברצח. הריגה על רקע כבוד, לרוב כבוד המשפחה, הינה מנהג מסורתי ידוע ושנוי במחלוקת בחברה הערבית בה גברים נוקמים בנשים שהמיטו לכאורה חרפה על משפחתם. אולם במקרה הזה עורכי הדין סבורים כי אותו רעיון יכול להיות מתאים למקרה של הנערה – שכן, לפי חוקי המדינה, גברים מקבלים עונשים מופחתים אם הם מורשעים ברצח על כבוד המשפחה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ