שיחות השלום עם טליבאן קרסו. האפגנים לא הופתעו, אבל זועמים על הסיבה

אלפי בני אדם נהרגו באפגניסטאן בשנה האחרונה, אבל דווקא מותו של חייל אמריקאי אחד הביא את טראמפ לבטל את השיחות עם ארגון הטרור. בכל מקרה, התושבים לא מאמינים שמשהו ישתנה: "זה משחק פוליטי ומעולם לא נעשה למען האינטרס של העם האפגני"

לוגו ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סמי עבדול, שנפצע בפיגוע בו נהרג החייל האמריקאי, שמותו הביא לביטול שיחות השלום, בשבוע שעבר. "אין לי כוח להתעדכן בנושא"
לוגו ניו יורק טיימס

עבדול סמי נפצע מפיצוץ עז של מכונית ממולכדת בקאבול שבאפגניסטאן לפני כשבועיים. בימים הרבים שבהם שכב חסר הכרה, הוא לא ידע שחייל אמריקאי נמנה על 12 ההרוגים באותו פיגוע.

במיטת בית חולים שבו הוא מאושפז, כשהוא חבוש ברגליו ובבטנו, סמי משך בכתפיו כשנודע לו כי נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, החליט להפסיק את שיחות השלום עם ארגון טליבאן בגלל מותו של החייל.

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, בבית הלבן, בשבוע שעבר. ביטל את השיחות בשל מותו של חייל אמריקאי בפיגועצילום: ANNA MONEYMAKER / NYT

"תגידו לאדון טראמפ שאני עייף מאוד מאוד ושממילא אין לי כוח להתעדכן על שיחות השלום האלה", אמר סמי, עובד בחברת נסיעות בן 23. "אין טעם לנסות להשיג לשלום כשטליבאן עושים דברים איומים כאלה לאנשים תמימים".

עבור אפגנים רבים, ההשעיה הפתאומית של השיחות אחרי עשרה חודשים של משא ומתן, לא באה כהפתעה מוחלטת. מה שזעזע אותם הוא שפיגוע אחד בודד, שבו נהרג חייל אמריקאי אחד, הוא שהביא להפסקת השיחות, ולא אלפי האפגנים שנהרגו שם השנה, שלא לדבר על 15 חיילים אמריקאים אחרים שמצאו את מותם במדינה.

זו המחשבה שהתרוצצה במוחו של גולם מוחמד, פועל בן 35, שנפצע גם הוא מפיצוץ מכונית הנפץ שבו נהרג סמל אליס בארטו אורטיז. מוחמד נפגע מרסיס בבטנו, ולכן בטנו היתה מכווצת מרוב כאב. "העניים הם אלה שתמיד נהרגים", אומר מוחמד. "לאף אחד לא אכפת מאיתנו – לא לטראמפ ולא לממשלה שלנו".

גם הרופא שטיפל בו נשמע ספקן. "זה הכל משחק פוליטי. למה מדברים במשך עשרה חודשים עם טליבאן ומפסיקים פתאום רק משום שחייל אמריקאי אחד נהרג?", תהה הרופא, שלא מוסמך לדבר עם כתבים. "הייתי רוצה לשאול את טראמפ למה הוא לא הפסיק את השיחות אחרי כל הפיגועים שבהם טליבאן הרגו אזרחים כה רבים", הוסיף.

שאחלה פריד, מרצה למשפטים באוניברסיטה של קאבול ופעילה למען זכויות נשים. "העם האפגני נותר באפלה"צילום: KIANA HAYERI / NYT

באפגניסטאן שררה ספקנות רבה בנוגע לנכונותו של טליבאן לחלוק באמת את השלטון, לנתק קשר עם ארגוני טרור ולהפסיק להרוג אזרחים – בעיקר מאז שהארגון הגביר את פיגועי ההתאבדות שלו באזורים עירוניים במשך חודשי המשא ומתן. מאז החלו השיחות בין ארה"ב לטליבאן בסתיו שעבר, אפגנים רבים נכנסו למצב של דריכות והחלו להתנדנד בין תקווה לחרדה. מצד אחד, תקווה לסיום עשרות שנים של מלחמה. מצד שני, חרדה שבעקבות הסכם השלום, טליבאן יחזור לשלטון ויכפה מחדש את מדיניות הדיכוי האכזרית של הארגון האיסלאמיסטי.

אפגנים רבים הביעו חשש שארה"ב, המשתוקקת לשים קץ לכמעט 18 שנות מלחמה באפגניסטאן, תסיג ממנה בבת אחת את 14 אלף חייליה, ושצעד כזה ידרדר את המדינה לאותו תוהו ובוהו שכמעט החריב בעבר את המדינה ושהעלה את טליבאן לשלטון ב-1996.

נראה שהשעיית השיחות בין ארה"ב לטליבאן, שהתנהלו בין הצדדים בדוחה שבקטאר, מפלסת את הדרך לקיום הבחירות לנשיאות ב-28 בספטמבר. קיומן עמד בספק בגלל החשש שהן ישפיעו על מהלך השיחות בין ממשלת אפגניסטן לבין טליבאן, שיחות שהיו אמורות להתחיל החודש, במסגרת ההסכם המוצע של טראמפ.

נשיא אפגניסטאן אשרף גאני, שזעם אחרי שממשלתו הודרה מהשיחות בין טליבאן לבין ארה"ב, מתמודד על כהונה שנייה בת חמש שנים. בטליבאן, המתנגדים בחריפות לקיום הבחירות, תקפו קלפיות במערכות בחירות קודמות.

כוחות הביטחון האפגניים בקאבול, בשבוע שעבר. נשים במדינה חוששות שאם הטליבאן ישוב לשלטון, כל הישגיהן מהשנים האחרונות יבוטלוצילום: JIM HUYLEBROEK / NYT

בטקס אזכרה למפקד והפוליטיקאי האפגני הנודע אחמד שאה מסעוד, מנהיג הברית הצפונית שנהרג בהתנקשות בידי אנשי אל-קאעידה יומיים לפני מתקפת הטרור של 11 בספטמבר 2001, אמר ראש הממשלה עבדאללה עבדאללה כי "כיום אנחנו רחוקים מהשלום ממש כשם שהיינו לפני שנים".

"זה מעולם לא נעשה למען האינטרס של העם האפגני", אמרה על ההסכם להסגת כוחות ארה"ב שאחלה פריד, מרצה למשפטים באוניברסיטה של קאבול ופעילה למען זכויות נשים. "העם האפגני, הקורבן העיקרי של המלחמה הזאת, נותר באפלה".

בעבור נשים אפגניות רבות, שאולצו בימי טליבאן להישאר בין כותלי ביתן והורשו לצאת ממנו רק מכוסות מכף רגל עד ראש, הפסקת השיחות היא התפתחות מבורכת. נשים שרואיינו בחודשים האחרונים אמרו כי הן פוחדות שהזכויות והחירויות שהשיגו מאז ששלטון טליבאן הופל לאחר פלישת ארה"ב למדינה ב-2001, יירמסו בכל הסכם שישיב את הארגון לשלטון. פריד, שחששה מההסכם, מעריכה כי טראמפ השתמש בהרג החייל האמריקאי כתירוץ במטרה לסתום את הגולל על ההסכם המוצע, בין היתר בגלל עמדותיו הקשוחות של טליבאן בשיחות והחשש שהארגון לא יכבד את מחויבותו ברגע שארה"ב תסיג את כוחותיה מהמדינה.

מומין ראסולי, שנפצע בפיגוע התאבדות של הטליבאן, בשבוע שעבר. אחיו לא האמין שהשיחות יבשילו להסכם שלוםצילום: KIANA HAYERI / NYT

לולא ההתנגדות הפומבית של נשים וספקנים אחרים להסדר המוצע, כנראה שזה היה נחתם עם טליבאן, כך מעריכה מרי אקרמי, ראשת "רשת הנשים האפגניות", ארגון גג של גופים למען זכויות נשים. לדבריה, הסדר היה נותן לגיטימציה לטליבאן. אקרמי אומרת שהיא לא מאמינה לטענת טראמפ שהוא הפסיק את השיחות בגלל הרג חייל אמריקאי אחד. "אם זה נכון, זו הפגנת חוסר כבוד כלפי כל האפגנים, כלפי כל הקורבנות שאיבדו את חייהם ", אמרה.

כמה אזרחים בצפון המדינה, שאיתם נוצר קשר טלפוני למרות התקפות טליבאן באזור והפגיעה בתשתיות תקשורת, אמרו שהוקל להם כששמעו על הפסקת השיחות. "התושבים שמחו כששמעו את החדשות, אבל הם חוששים שזו רק עוד מזימה להעביר אותנו לידי טליבאן", אמרה מלאלי סעד, פעילת זכויות נשים בת 46 מקונדוז.

בבית החולים בקאבול, מנסה ג'אוואד ג'אוואד בן ה-25 לעודד את אחיו הפצוע, מומין ראסולי בן ה-18, שנפצע בפיגוע התאבדות של הטליבאן ב-2 בספטמבר. הוא אומר שהוא מעולם לא האמין שהשיחות בין האמריקאים לטליבאן יניבו הסכם שלום. "כל עוד אפגניסטאן קיימת, ימשיכו להיות קרבות והמוות ישרור פה", הוא אומר. "זה כל מה שראיתי במשך כל חיי".

לידיעה המלאה של דיוויד זוקינו ב"ניו יורק טיימס"

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ