נשיא תוניסיה בן עלי, הרודן שהדחתו הציתה את האביב הערבי, מת בגיל 83

בן עלי החזיק בשלטון 23 שנה, פתח את כלכלת מדינתו לעולם ובמקביל מחץ כל התנגדות פוליטית ואפשר לשחיתות לשגשג. לאחר שהודח בהתקוממות עממית נמלט לסעודיה, ושם ייקבר

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נשיא תוניסיה לשעבר בן עלי ליד תוניס, ב-2007
לוגו רויטרס
רויטרס

נשיא תוניסיה זין אל-עאבדין בן עלי, שהדחתו בהתקוממות ב–2011 הציתה את מחאות האביב הערבי, מת היום (חמישי) בגלות סעודיה, ימים לאחר קיום בחירות חופשיות במדינתו. בן עלי מת בגיל 83 והלווייתו תתקיים מחר בסעודיה, כך מסר עורך דין מטעם משפחתו.

בן עלי נמלט מתוניסיה בינואר 2011. בני ארצו זעמו לאחר שמוכר ירקות הצית עצמו כמה שבועות קודם לכן במחאה נגד המשטרה – והתקוממו נגד שלטונו הדכאני במהפכה שסיפקה השראה למפגינים ברחבי המזרח התיכון והביאה למעבר לדמוקרטיה בבית. "זהו הסוף של דיקטטורים כמוהו. אנחנו לא יכולים לשכוח שהוא הרס את מדינתו. הוא הורה להרוג אזרחים בהפגנות ב–2011", אמר היום עימאד ליוני, גבר בן 26, בבית קפה בתוניס.

מפגינים בתוניס ב-2011צילום: AFP

ביום ראשון השבוע, אזרחי תוניסיה הצביעו בבחירות שכללו מועמדים מרחבי הקשת הפוליטית. שני מועמדים מחוץ לממסד עלו לסיבוב השני – דבר שהיה בלתי ניתן להעלות על הדעת בשני העשורים שבהם בן עלי היה בשלטון. עם זאת, בעוד אזרחי תוניסיה נהנו ממעבר הרבה יותר חלק לדמוקרטיה מאשר אזרחים במדינות ערביות אחרות שהתקוממו ב–2011, מצבם הכלכלי של רבים מהם פחות טוב מאשר תחת בן עלי. וכך, בבחירות השבוע היו כמעט כל המתמודדים תומכים קולניים בעד המהפכה, אך אחד מהם, עביר מוסי, התמודד כתומך הממשלה המודחת של בן עלי וקיבל 4% מהקולות.

בן עלי אחז בשלטון בתוניסיה 23 שנה. הוא עלה הגיע לצמרת מתפקידו כראש ממשלה ב–1987, אז הכריז כי הנשיא חביב בורגיבה אינו כשיר לשלוט מבחינה רפואית. כשהיה בשלטון, בן עלי פעל לדכא כל סוג של התנגדות פוליטית ובמקביל ניסה לפתוח את הכלכלה – מדיניות שהביאה לצמיחה מהירה אך גם חוסר שוויון קיצוני והאשמות בשחיתות בוטה, גם בקרב מקרוביו של הנשיא. בתקופה זו, תצלומו של בן עלי הוצג בכל חנות, בית ספר או משרד ממשלתי, מאתרי הנופש לחופי הים התיכון ועד הכפרים העניים ועיירות הכורים בפנים תוניסיה.

מפגינים בתוניס, ב-2011צילום: AFP

בפעמים המעטות שבהן שלטונו עמד להצבעה, בן עלי התמודד עם אופוזיציה זעירה וניצח בפער של יותר מ–99%. ביום ראשון, בניגוד לכך, אזרחי תוניסיה בחרו בין 26 מועמדים, שכללו גם את תומכו לשעבר של בן עלי, מוסי, ואסיר פוליטי לשעבר שהתמודד מטעם מפלגה איסלאמיסטית שבן עלי הוציא מחוץ לחוק.

עלייתו של בן עלי החלה בצבא לאחר שבורגיבה זכה בעצמאות מצרפת ב–1956. הוא הפך לראש מערך הביטחון של הצבא ב–1964, ולראש הביטחון הלאומי ב–1977. לאחר כהונה בת שלוש שנים כשגריר בפולין, בן עלי נקרא בחזרה לתפקידו הקודם כראש מערך הביטחון כדי לדכא מהומות שפרצו בשל מחירי הלחם. מתפקידו כגנרל הוא טיפס למשרד שר הפנים ב–1986 והפך לראש ממשלה ב–1987. נדרשו לו פחות משלושה שבועות כדי להתקדם למשרה הבכירה במדינה: הוא הביא צוות רופאים שהכריז על בורגיבה אדם סנילי, צעד שאפשר לבן עלי להשתלט מיד על המדינה. העשור הראשון שלו כנשיא התאפיין בארגון מחדש של הכלכלה בתמיכת קרן המטבע העולמית והבנק העולמי.

הפגנות נגד בן עלי בתוניס, ב-2011צילום: Christophe Ena/אי־פי

תוניסיה באותה תקופה היתה ממוקמת בין לוב של מועמר קדאפי למלחמת האזרחים באלג'יריה. תוניסיה תחתיו התקדמה בכיוון של חילוניות ופתיחות לעולם החיצון. אך כלפי פנים היתה זו מדינת משטרה שבה מעטים העזו לקרוא תיגר על הממשלה. במדינה שבה רבים כבר התנסו בדמוקרטיה במקומות אחרים, השלטון הדכאני של בן עלי היה סיבה לזעום. באותו זמן, האליטה צברה עושר וחיה בווילות ראוותניות לחופי הים התיכון. אורח החיים מנקר העיניים של אשתו של בן עלי, לילה טרבלסי, וחוג מקורביה העשירים, הפך לסמל לשחיתות של התקופה.

אך במחוזות רחוקים יותר, בעיירות הקטונות בדרום ובאזורים הכפריים שהיו מנותקים ממים, הכעס גדל והוביל למחאה קטנה ב–2008, שלימים נודעה כ"מהפכה הקטנה". שמונה שנים לאחר המהפכה האמיתית של 2011, החיים עדיין קשים באזורים אלו של תוניסיה והאבטלה גבוהה מכפי שהיתה ב–2010. נראה כי השירותים הציבוריים הידרדרו.

חגיגות יום השנה החמישי למהפכה בתוניס, ב-2016צילום: אי־פי

עבור בן עלי, הסוף הלא צפוי הגיע כשמוכר ירקות נואש בעיירה קטנה הצית עצמו בדצמבר 2010, לאחר שהמשטרה החרימה את העגלה שלו. עשרות אלפי בני אדם זועמים השתתפו בהלווייתו של מוחמד בועזיזי, אירוע שהצית שבועות של מחאה הולכת וגדלה שבה עשרות בני אדם נהרגו. באמצע 2011, בן עלי החליט שמספיק. הוא עלה על מטוס ונמלט לסעודיה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ