המשטרה עצרה מאות בני אדם במצרים בעקבות ההפגנות נגד א-סיסי

לפי פעילי זכויות אדם, המשטרה עצרה לפחות 220 בני אדם מאז החלו ההפגנות ביום שישי. מנתוני המעצרים עולה כי רבים מהמפגינים היו צעירים מכדי להשתתף בהתקוממות ב-2011

גרדיאן
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עימותים בהפגנות בסואץ, אתמול
עימותים בהפגנות בסואץ, אתמולצילום: AFP

המשטרה במצרים עצרה מאות בני אדם במבצע מעצרים, על רקע ההפגנות נגד הנשיא עבד אל-פתאח א-סיסי. בנוסף, הרשויות במצרים הזהירו עיתונאים כי הן עוקבות אחר הכיסוי של המחאה כדי להבטיח שהם מצייתים "לקוד המקצועי".

הוועדה המצרית לחופש ולזכויות (ECRF), ארגון חוץ ממשלתי בקהיר, דיווחה היום (ראשון) כי לפחות 220 בני אדם נעצרו מאז תחילת ההפגנות ביום שישי בלילה. הארגון מסר כי אנשיו הקימו "חדר מצב" כדי להתמודד עם הזינוק במספר העצורים, וכי סביר כי אנשים נוספים נעצרו בעקבות ההפגנות בסואץ, אלכסנדריה וגיזה. ארגון נוסף, המרכז המצרי לזכויות כלכליות וחברתיות, הצהיר כי תיעד לפחות 274 מעצרים מתחילת ההפגנות.

אנחנו ממשיכים לאתר מקרים מסביב לשעון", אמר מוחמד לופטי מ–ECRF. "אני חושב שהמשטרה ומשרד הפנים לא צפו את גודל ההפגנות". ECRF תיעד מעצרים בלפחות 12 מוקדים, בהם קהיר, גיזה, אלכסנדריה, סואץ וכמה עיירות.

מפגינים בקהיר, אתמול
מפגינים בקהיר, אתמולצילום: Nariman El-Mofty/אי־פי

ההפגנות שהתקיימו שלשום ברחבי מצרים היו הראשונות מסוגן מזה שנים, והמשתתפים בהן התריסו נגד האיסור בפועל על הפגנות בשש השנים האחרונות. המפגינים נגד שלטון א־סיסי מסתכנים במעצרים, ירי גז מדמיע, כדורי גומי וכדורים חיים.

"המחאה שלשום היתה ממש הפתעה עבורי, משום שאנשים לא היו יכולים להביע את הכעס שלהם. כך שזהו סימן לתקווה, לכך שלאנשים עדיין יש קול. הם לא מתים. אני מרגישה מעודדת לצאת להפגין ביום שישי הבא, כמו רבים אחרים", אמרה חפסה בת ה–32, מורה שהשתתפה בהפגנה ברובע מטרייה בקהיר. "כעת במטרייה יש נוכחות משטרתית כבדה ושוטרים עם ציוד לפיזור הפגנות בכניסה לכל הרחובות המרכזיים. ישנם גם שוטרים בלבוש אזרחי שעורכים חיפושים אקראיים על בני אדם. יש פטרולים מסביב לשעות ברחובות כדי להפחיד אנשים", היא הוסיפה.

שוטרים עם ציוד לפיזור הפגנות הקיפו את כיכר תחריר בקהיר אמש, כדי למנוע ממפגינים נוספים להגיע לאתר הסימבולי. אך בעיר סואץ בצפון־מזרח מצרים, קהלים של מפגינים קראו קריאות נגד הנשיא לפני שהתפזרו בעקבות גל מעצרים וירי גז מדמיע וכדורים חיים.

מהנתונים שנאספו על המעצרים ניתן ללמוד כי רבים המפגינים היו צעירים מכדי להשתתף בהתקוממות ב–2011 שהפילה את חוסני מובארק, או שהם חלק מדור מבוגר יותר שפחות רגיל להפגין. "זה המצרי הממוצע שמעולם לא הפגין בעבר, ייתכן שהם הצטרפו למיליונים בתחריר כשהיו צעירים יותר", אמרה לופטי. "אבל אם תסתכל על הרשימה, רבים מהם בשנות ה–20 לחייהם. זה מרגיש כמו דור חדש של מפגינים".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ