רויטרס
אי-פי
כלי שיט איראני עם מכלית נפט סמוך לנמל בנדר עבאס שבאיראן
כלי שיט איראני עם מכלית נפט סמוך לנמל בנדר עבאס שבאיראן (ארכיון)צילום: AFP
רויטרס
אי-פי

מכלית נפט איראנית התפוצצה בעקבות פגיעת שני טילים שכוונו נגדה סמוך לעיר ג'דה שבסעודיה, ובעקבות זאת עלתה באש - כך הודיעו הבוקר (שישי) כלי תקשורת במדינה. כמה כלי תקשורת ציטטו את חברת הנפט הלאומית של איראן בדיווח על פגיעת שני הטילים, אך זו הכחישה בהמשך את הדיווח הזה.

הטלוויזיה הממלכתית באיראן הודיעה כי הפיצוץ גרם נזק לשני מכלים על המכלית "סאביטי" של חברת סינופה בבעלות חברת הנפט הלאומית של המדינה (NIOC). סוכנות הידיעות האיראנית נור, הנחשבת לשופר של משמרות המהפכה, דיווחה כי כל חברי הצוות שהיו על כלי השיט שעלה באש לא נפגעו וכי המצב יציב ובשליטה.

מומחים אמרו לסוכנות הידיעות אירנא כי להערכתם מדובר בפיגוע, ונמסר גם כי פיצוץ המכלית גרם לנזקים כבדים לדליפת נפט לים האדום. סוכנות איראנא דיווחה כי הדליפה נמצאת גם היא בשליטה. איראן הודיעה כי המכלית עדיין נמצאת בים האדום וכי היא נמצאת בדרכה חזרה לחופי המדינה.

בחודש שעבר האשימה ארצות הברית את איראן בתקיפת מפעלי נפט בסעודיה: שר החוץ מייק פומפאו אף כינה אותה "מתקפה חסרת תקדים על אספקת האנרגיה של העולם" וטען כי המורדים החותים בתימן, שקיבלו אחריות על התקיפה, אינם עומדים מאחוריה. בהמשך הצטרף אליו גם ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון, שאמר כי ארצו תשקול להשתתף במאמצים הצבאיים בהובלת ארה"ב לחיזוק ההגנה על הממלכה הסעודית במפרץ הפרסי. בתקיפת המל"טים האיראניים נפגעו שני מפעלים, בהם המפעל הגדול בעולם לזיקוק נפט. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ