לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
ארדואן וטראמפ בכנס של נאט"ו בבריסל, בשנה שעברה
ארדואן וטראמפ בכנס של נאט"ו בבריסל, בשנה שעברהצילום: Pablo Martinez Monsivais/אי־�
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

רשת פוקס ניוז פרסמה אתמול מכתב שנשלח על ידי נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לנשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן, שבו הוא מזהיר אותו מפני פלישה לסוריה. "אל תהיה בחור קשוח", כתב טראמפ לארדואן והוסיף: "אל תהיה טיפש!". המכתב, שנשלח מהבית הלבן ב-9 באוקטובר, פורסם בניסיון לצמצם את הנזק הציבורי שנגרם לטראמפ בעקבות ההחלטה להסיג את הכוחות האמריקאיים מצפון סוריה.

"בוא נעבוד על הסכם טוב!" כתב לו טראמפ. "אתה לא רוצה להיות אחראי לשחיטה של אלפי אנשים ואני לא רוצה להיות אחראי להרס הכלכלה הטורקית – ואני אהיה אחראי".

המכתב של טראמפ לארדואן, נשלח ב-9 באוקטובר
המכתב של טראמפ לארדואן, נשלח ב-9 באוקטוברצילום: WHITE HOUSE/רויטרס

הבית הלבן אישר את פרסום המכתב בניסיון לחזק את טיעוניו של טראמפ שהוא לא נתן "אור ירוק" לפלישה הטורקית לסוריה. "אני עבדתי קשה לפתור חלק מהבעיות שלך. אל תאכזב את העולם. אתה יכול לסגור עסקה מעולה", כתב טראמפ לעמיתו הטורקי.

רשת BBC דיווחה שארדואן השליך לאשפה את מכתבו של טראמפ לאחר שקרא אותו. מקורות טורקיים אמרו לרשת החדשות הבריטית שהמכתב "נדחה לחלוטין" על ידי ארדואן.

מבצע "מעיין השלום" של צבא טורקיה בצפון סוריה נכנס אתמול ליומו התשיעי. נשיא טורקיה הבהיר כי למרות הלחץ של הקהילה הבינלאומית, המבצע הטורקי יסתיים עד שיושגו כל מטרותיו.

המורדים הכורדים, שמותקפים על ידי הכוחות הטורקיים ומיליציות שנלחמות לצדם, פנו לעזרתה של סוריה בלית ברירה, כדי להדוף את כוחותיה של אנקרה. לטענת ארדואן, המבצע הצבאי של ארצו מכוון נגד ארגוני טרור בסוריה. אולם, איבתו כלפי הכורדים עוררה חששות באזור מפני טיהור אתני והעברת פליטים סורים השוהים בטורקיה ליישוב מחדש בכפרים ובעיירות שהיו בשליטת הכורדים.

ארדואן קיבל אור ירוק לצאת למבצע בסוריה מנשיא ארה"ב דונלד טראמפ בשיחת טלפון שקיימו השניים בתחילת החודש.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ