לוגו ד-פ-א
ד-פ-א
שריפה שפרצה בעקבות התקיפה בראס אל עין, אתמול. טורקיה התחייבה להקפיא את המבצע לחמישה ימים
שריפה שפרצה בעקבות התקיפה בראס אל עין, אתמול. טורקיה התחייבה להקפיא את המבצע לחמישה ימיםצילום: Lefteris Pitarakis/אי־פי
לוגו ד-פ-א
ד-פ-א

המורדים הכורדים מאשימים את הצבא הטורקי והמיליציות שנלחמות לצדו בתקיפת העיירה ראס אל-עין בצפון סוריה אתמול (שישי) בניגוד להסכם הפסקת האש. ארגון המורדים הכורדי "הכוחות הסוריים הדמוקרטיים" (SDF) הודיע שחמישה מלוחמיו נהרגו בתקיפה. בארגון קראו לטורקיה ולמשקיפים הבינלאומיים לשמר את הפסקת האש הזמנית ולהפוך אותה לקבועה. 

הכוחות הכורדיים האשימו היום את טורקיה בכך שהיא מפרה את הסכם הפסקת האש שעליו הוכרז ביום חמישי. לדברי ארגון המורדים הכורדי, הטורקים לא פתחו מסדרון בטוח לפינוי פצועים ואזרחים הנצורים בעיר ראס אל-עין בצפון סוריה, שאותה תקפו כוחות של טורקיה ובעלי בריתה במהלך השבוע.

מה-SDF נמסר כי סגן נשיא ארה"ב מייק פנס ושר החוץ מייק פומפאו, שהיו אלו שהגיעו לסיכום עם נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן, אחראים לוודא שאנקרה עומדת בהתחייבויותיה. "חרף השיחות המתמשכות עם ארה"ב וההבטחות שהם נתנו לפתרון הבעיה, שום התקדמות לא נעשתה", אמרו.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר אתמול כי שוחח עם נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן על הפרת ההסכם, שבו טורקיה התחייבה להקפיא את המבצע לחמישה ימים. "ארדואן אמר לי שהיה ירי קל של צלפים ומרגמות ושמהר מאוד זה הופסק", כתב טראמפ בחשבון הטוויטר שלו. "הוא מאוד רוצה שהפסקת האש, או ההפוגה, יעבדו". לדבריו, הכורדים מעוניינים גם הם בהפסקת האש ובפתרון מקיף ללחימה עם טורקיה והמיליציות, ושלכן להסכם יש "סיכוי טוב באמת להצלחה".

אתמול, פחות מיממה אחרי שארה"ב וטורקיה הודיעו על הסכם הפסקת האש לזמן מוגבל, דיווחו כלי תקשורת על הפגזות וקולות ירי סמוך לעיירה ראס אל-עין שעומדת במוקד ההסכם. תושבים דיווחו על עמודי עשן שנראו מעל העיירה בכמה מקומות.

ההסכם נחשף שלשום על ידי סגן נשיא ארה"ב מייק פנס בתום שיחות באנקרה עם ארדואן. הנשיא טראמפ בירך על ההסכם ואמר כי הוא "יציל חיים של מיליוני בני אדם". אם ההסכם ייושם, הוא ישיג את אחת ממטרותיה העיקריות של טורקיה – שליטה על רצועת ביטחון בצפון סוריה בעומק של יותר מ-30 ק"מ ונסיגה של הכוחות הכורדיים מהאזור. בתמורה, אמר פנס לאחר השיחות, הנשיא טראמפ הסכים לא להטיל סנקציות נוספות על טורקיה, ולהסיר את הסנקציות הכלכליות שהוטלו על טורקיה בשבוע שעבר ברגע שהפסקת האש הקבועה תיכנס לתוקף.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ