ד-פ-א
רויטרס
אי-פי
מפגינים בצידון, אתמול. ההפגנות המשיכו לאחר פרסום הרפורמה הכלכלית של חרירי
מפגינים בצידון, אתמול. ההפגנות המשיכו לאחר פרסום הרפורמה הכלכלית של חריריצילום: AFP
ד-פ-א
רויטרס
אי-פי

מפגינים בלבנון דחו את הרפורמה הכלכלית שאישרה אתמול (שני) הממשלה והתחפרו במוקד המחאה בביירות. בין היתר, מפגינים הציבו מתרסים ברחובות סביב אתר המחאה המרכזי בבירה והכריזו על שביתה כללית. כוחות הביטחון מנסים לשכנע את המפגינים לפתוח דרכים חסומות באמצעים לא אלימים, אך הם לא יפעילו כוח אם יתקלו בסירוב, כפי שאמר היום מקור ביטחוני.

ממשלתו של ראש הממשלה סעד חרירי אישרה אמש חבילת רפורמות שנועדה להרגיע את המפגינים, אך המחאה המשיכה לגדול בערים ברחבי לבנון. הרפורמה כוללת קיצוץ של חצי ממשכורתם שלח בכירים במדינה, רפורמה בענף החשמל, צמצום היקף הפעילות של כמה מוסדות מדינתיים והקמת ועדה למלחמה בשחיתות. כמו כן הבטיח חרירי לא להטיל מסים נוספים. הפוליטיקאי הדרוזי הבולט וואליד ג'ונבלאט מתח ביקורת על הרפורמה וכינה אותה "תרופה חלשה" שנועדה לקנות זמן.

מפגינים חוסמים דרך בפאתי ביירות, היום. המפגינים הכריזו על שביתה כללית
מפגינים חוסמים דרך בפאתי ביירות, היום. המחאה מאחדת בני עדות שונותצילום: AFP

את גל ההפגנות הציתה יוזמה ממשלתית להטיל מס על שימוש באפליקציות מסרים כמו וואטסאפ, שנועדה לסייע במילוי קופת המדינה. המפגינים מאשימים את האליטה הפוליטית של לבנון בניהול כושל של המדינה, בבזבוז כספי ציבור ובשחיתות נרחבת. כל זאת מתרחש על רקע משבר כלכלי חריף שממנו סובלת לבנון. הבנק העולמי וקרן המטבע העולמית לוחצים על הממשלה לנקוט צעדי צנע בתמורה לסיוע כלכלי.

מאז פרוץ המחאה יצאו לרחובות מאות אלפי בני אדם. בנקים ובתי ספר בבירה נותרו סגורים ודרכים מרכזיות נחסמו. אלו הן ההפגנות הגדולות ביותר שידעה לבנון מזה 15 שנה, והן איחדו אזרחים בני עדות שונות, אשר מוחים יחד נגד הממשלה ודורשים את החלפתה.

מפגינים ליד הבנק המרכזי בביירות, היום. הבנק העולמי דוחק בממשלה לנקוט צעדי צנע
מפגינים ליד הבנק המרכזי בביירות, היום. הבנק העולמי דוחק בממשלה לנקוט צעדי צנעצילום: AFP

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ