טראמפ: טורקיה הודיעה שעצרה את הלחימה בסוריה, אסיר ממנה את הסנקציות

טורקיה הודיעה היום כי עצרה את התקדמות צבאה בסוריה בעקבות ההסכם בין פוטין לארדואן. רוסיה העבירה כוחות לאזור הכורדי וכוחותיו של אסד נכנסו לשטחים שבהם לא היו בחמש השנים האחרונות

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
טראמפ לצד פומפאו ופנס בבית הלבן, היום
הנשיא טראמפ לצד שר החוץ פומפאו וסגן הנשיא פנס בבית הלבן, היום. טראמפ: "הם יכולים להילחם על החול שם בעצמם"צילום: Jacquelyn Martin/אי־פי

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר היום (רביעי) כי טורקיה הודיעה לו שעצרה את הלחימה בצפון סוריה, וכי החליט להסיר את הסנקציות שממשלו הטיל עליה לאחר שפלשה לשטחי הכורדים מוקדם יותר החודש. לפי טראמפ, נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן "עושה את הדבר הנכון בשביל ארצו".

במסיבת עיתונאים בבית הלבן, טראמפ אמר כי הוא "מקווה שהפסקת האש תהיה קבועה, אבל אנחנו יודעים שבאזור הזה של העולם, זה לא תמיד כך". הנשיא התגאה בכך שהמשבר בסוריה הסתיים, לטענתו, "בלי שנשפכה טיפת דם אמריקאית אחת". לאחר מכן הוסיף: "אנחנו צריכים לצאת משם, היינו אמורים להיות שם רק 30 יום, הם יכולים להילחם על החול שם בעצמם, אנחנו יוצאים".

חיילים טורקים בעיירה ראס אל-עין בצפון סוריה, היום
חיילים טורקים בעיירה ראס אל-עין בצפון סוריה, היוםצילום: Ugur Can/אי־פי

טראמפ התייחס לסוגיית ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) ואמר כי על טורקיה וסוריה לפעול כדי להבטיח שהג'יהאדיסטים לא יכבוש מחדש שטחים. רבים מפעילי המדינה האיסלאמית הוחזקו בבתי כלא בשטחים שבשליטת הכורדים, ועם תחילת המבצע הטורקי התעורר חשש כי רבים מהם ימלטו. על רקע זה אמר היום הנשיא כי הוא מצפה מטורקיה לעמוד במחויבותה לפקח על המדינה האיסלאמית ולספק בכך גיבוי לכוחות הכורדיים. טראמפ הוסיף כי אם טורקיה לא תכבד את מחויבותיה, ארה"ב שומרת לעצמה את הזכות להטיל עליה שוב סנקציות.

טראמפ הדגיש בנאומו את מדיניותו הבדלנית ואמר כי על ארה"ב לשלוח חיילים לקרב רק כשקיים אינטרס לאומי מובהק. הוא ציין כי הוא מחויב לפעול בנתיב אחרים מקודמיו במזרח התיכון, ותהה כמה אמריקאים צריכים למות במזרח התיכון בעימותים עתיקים. לדבריו, אם ארה"ב היתה רוצה לעצור את טורקיה באמצעים צבאיים, היה הדבר דורש ממנה להציב עשרות אלפי חיילים אמריקאים באזור.

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ונשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן לאחר ההכרזה כי הגיעו להסכמה בנוגע לסוריה, אתמול בסוצ'י
נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ונשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן לאחר ההכרזה כי הגיעו להסכמה בנוגע לסוריה, אתמול בסוצ'יצילום: /אי־פי

מפקד הכוחות הסוריים הדמוקרטיים (SDF) – ברית ארגוני לוחמים בהובלת הכורדים – אמר לאחר נאומו של טראמפ כי הנשיא הבטיח "לשמר את השותפות" עם ה–SDF והתחייב ל"תמיכה ארוכת טווח". מזלום עבדי הוסיף כי הפסקת האש עם טורקיה לא היתה מתאפשרת ללא המאמצים של הנשיא טראמפ, על אף שהיה זה טראמפ עצמו שפתח את הדרך למתקפה בפני ארדואן. בנאומו, טראמפ אמר כי כוח אמריקאי קטן יישאר בסוריה כדי להגן על הנפט שנמצאו בידי הכוחות הכורדיים, אך לא הזכיר שיתוף פעולה נוסף עם הכורדים.

מוקדם יותר היום עצר צבא טורקיה את התקדמותו בתוך האזור הכורדי בצפון סוריה, שעות לאחר שהסכם בין ממשלות טורקיה ורוסיה קבע כי הלוחמים הכורדים ייסוגו מאזור גבול טורקיה־סוריה. משרד ההגנה הטורקי הצהיר כי כוחותיו לא יתקדמו מעבר לשטח של כ–2,300 קמ"ר שהכוחות הטורקיים תפסו מידי הכורדים מאז תחילת הפלישה לפני כשבועיים. "בשלב זה, אין צורך לבצע פעולות נוספות מחוץ לאזור הפעילות הנוכחי", נאמר בהצהרה.

חיילים של משטר אסד בצפון סוריה, אתמול
חיילים של משטר אסד בצפון סוריה, אתמולצילום: Baderkhan Ahmad/אי־פי

ההודעה פורסמה לאחר שנשיא רוסיה ולדימיר פוטין וארדואן הגיעו להסכמה, ששרטטה מחדש את מפת השליטה בסוריה. לפי ההסכם, חיילים רוסים וטורקים ימלאו את הוואקום הצבאי שנוצר בעקבות הנסיגה הפתאומית של ארה"ב מצפון סוריה החודש, אשר הותירה את הכורדים, בעלי בריתה של ארה"ב, חשופים למתקפה טורקית. נסיגה זו אפשרה למשטר הסורי, בתמיכת מוסקבה, להחזיר לשליטתו חלק גדול מהמדינה שהיה עד לאחרונה בידי הכורדים.

כוחות של המשטר הסורי נכנסו היום לאזורים שבהם לא היו מזה חצי עשור, כפי שדיווחה התקשורת הממלכתית בסוריה. חיילים רוסים תועדו נעים באותם אזורים.

בהתאם לתנאי ההסכם בין רוסיה לטורקיה, הלוחמים הכורדים צריכים לסגת כעת למרחק כ–32 קילומטר מגבול טורקיה עד יום שישי בלילה. החיילים הטורקים יורשו להיכנס למרחק כעשרה קילומטרים לתוך סוריה כדי לקיים סיורים משותפים עם כוחות רוסיים לאורך אזור הגבול. כמו כן, טורקיה תורשה לפקח על שטח נרחב יותר משתפסה, שחודר לעומק כ–30 קילומטר בתוך סוריה.

הרשויות הכורדיות לא היו מעורבות בשיחות בין פוטין לארדואן, וטרם הגיבו בפומבי להסכם בין שני הנשיאים. בשלבים מוקדם יותר של העימות הכורדים הרשו לרוסיה ולמשטר הסורי להכניס חיילים לשטחים שבשליטתם. כמו כן, הכורדים השלימו אמש את נסיגתם מרצועה מרכזית באזור הגבול, בהתאם לתנאי הפסקת אש זמנית שטורקיה הסכימה לקבל בתיווך אמריקאי.

שר החוץ של טורקיה מבלוט צ'בשולו אמר מוקדם יותר השבוע כי מדיניות החוץ הטורקית נחלה הצלחה גדולה, שכן גם רוסיה וגם ארה"ב הסכימו ליצירת אזור ביטחון בצפון סוריה, כפי שטורקיה רצתה. "טורקיה הגיעה בתוך חמישה ימים להסכם עם שתי המעצמות הגדולות בעולם", אמר צ'בשולו, "ההסכם הזה חשוב מאוד לביטחון הלאומי שלנו, אך מדובר גם בהתפתחות היסטורית בשל ההצלחה הדיפלומטית והפוליטית".

כוחות אמריקאיים מצאו ראיות לפשעי מלחמה טורקיים בסוריה

השליח המיוחד של הנשיא דונלד טראמפ לסוריה אמר היום כי הכוחות האמריקאיים ראו ראיות לפשעי מלחמה שביצעו הכוחות הטורקיים בסוריה במתקפה נגד הכורדים. "לא ראינו ראיות רבות לטיהור אתני" בידי טורקיה, אך ישנים דיווחים על "כמה תקריות של מה שאנחנו מחשיבים פשעי מלחמה", אמר ג'יימס ג'פרי, השליח המיוחד לסוריה, בשימוע בבית הנבחרים. עוד אמר היום השליח כי יש צורך בחקירה בינלאומית שתעסוק בפשעי מלחמה בצפון סוריה.

ג'פרי ומתיו פלמר, בכיר במשרד החוץ האמריקאי אשר עוסק בנושאים הקשורים ביחסי ארה"ב־טורקיה, מעידים מזה יומיים ברציפות בקונגרס. לדברי ג'פרי, גורמים רשמיים בארה"ב בוחנים את הדיווחים בדבר פשעי מלחמה ודורשים מממשלת טורקיה להסביר אותם. ג'פרי הוסיף כי ארה"ב בודקת דיווח לפיו טורקיה השתמשה באופן מוגבל בפצצות זרחן במתקפה. עוד אמר ג'פרי בעדותו כי יותר ממאה לוחמי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) נמלטו בעקבות המתקפה. "אנחנו לא יודעים איפה הם", אמר השליח בשימוע.

בשבוע שעבר הודיע ארגון זכויות האדם אמנסטי אינטרנשיונל כי אנשיו אספו "ראיות ברורות" לפשעים שביצעו הכוחות הטורקיים ומיליציות סוריות שנתמכות בידי אנקרה. ארגון אמנסטי הוסיף כי ממצאים אלו מצביעים על "זלזול מביש בחיי אדם", וכי ישנן ראיות ל"הוצאות להורג ללא משפט והתקפות לא חוקיות שהרגו ופצעו אזרחים". 

לפי הודעת המצפה הסורי לזכויות אדם מסוף השבוע, המבצע הטורקי גרם למותם של כ–500 בני אדם, כפי שדיווחה רשת החדשות BBC. ההרוגים כוללים לפחות 224 לוחמים במיליציה הכורדית SDF, כמו גם 183 מורדים סורים הנתמכים בידי טורקיה, ו–72 אזרחים, כך לפי הודעת ארגון המעקב. עוד נמסר כי 20 אזרחים טורקים נהרגו במבצע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ