ביום השנה ה-40 למשבר בני הערובה: איראן מפחיתה את מחויבותה להסכם הגרעין

טהראן מסרה כי היא מפעילה כעת פי שניים יותר צנטריפוגות מתקדמות, אשר מקצרות את הזמן הנחוץ לה כדי לבנות פצצת גרעין. ארה"ב הטילה סנקציות על תשעה בני אדם מהמעגל הקרוב של האייתוללה חמינאי

אי-פי וד-פ-א
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפגינים בטהראן מול השגרירות האמריקאית לשעבר, היום
מפגינים בטהראן מול השגרירות האמריקאית לשעבר, היוםצילום: WANA NEWS AGENCY/רויטרס

איראן הודיעה היום (שני) על הפרה נוספת של הסכם הגרעין עם המעצמות, אשר הולך ומתפורר מאז נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הודיע על נסיגה חד צדדית מההסכם לפני כשנה. טהראן מסרה כי היא מפעילה כעת פי שניים יותר צנטריפוגות מתקדמות, שנאסרו לשימוש בהסכם הגרעין, וכי היא מפתחת אב טיפוס של צנטריפוגה מהירה פי 50 מהצנטריפוגות המותרות בהסכם. 

ההודעה נמסרה בעוד איראן מציינת את יום השנה ה–40 להשתלטות על השגרירות האמריקאית בטהראן – אירוע שנתן את האות לתחילתו של משבר בני הערובה, אשר נמשך 444 ימים. שעות ספורות לאחר פרסומה הודיעה ארה"ב כי היא מטילה סנקציות נוספות על הכוחות המזוינים האיראניים ועל תשעה בני אדם מהמעגל הקרוב של המנהיג העליון אייתוללה עלי חמינאי.

מפקד הצבא האיראני מוסאווי נואם מול המפגינים בטהראן. מחזה לא שגרתיצילום: Vahid Salemi/אי־פי

על ידי הפעלת צנטריפוגות אלו, איראן מצמצמת את פרק הזמן שיהיה נחוץ לה לבנות פצצה, אם תנסה לעשות זאת. ראש הסוכנות לאנרגיה אטומית של איראן, עלי אכבר סאלחי, הגיע היום לביקור במתקן להעשרת אורניום בנתנז והכריז על הפחתת המחויבות האיראנית להסכם. 

איראן כבר הפחיתה את מחויבותה להסכם הגרעין, והיא כעת מתעלמת מהגבלות שהוטלו על כמות האורניום המעושר שהיא רשאית להחזיק, כמו גם על רמת ההעשרה של האורניום. מטרתה של טהראן כעת היא לדחוף את אירופה להציע לה הסכם גרעין חדש.

סאלחי אמר כי איראן מפעילה כעת 60 צנטריפוגות מתקדמות מסוג IR-6. צנטריפוגות מדגם זה  מסוגלות להפיק אורניום מועשר פי עשרה יותר מהר מאשר הצנטריפוגות שההסכם התיר לאיראן להפעיל, מדגם IR-1. הסכם הגרעין הגביל את איראן לשימוש ב-5,060 צנטריפוגות בלבד מדגם IR-1.

אדם דורך על דגל ארה"ב בחזית השגרירות האמריקאית לשעבר בטהראן, היוםצילום: WANA NEWS AGENCY/רויטרס

יום השנה לציון ההשתלטות על השגרירות האמריקאית ב-1979 בא בשעה שבעלות בריתה של איראן באזור – עיראק ולבנון – מתמודדות עם מחאות ענק נגד השלטונות המקומיים. קבוצה גדולה של אנשים תקפה הלילה את הקונסוליה האיראנית בכרבלא, עיראק, העיר הקדושה לשיעים. שלושה מפגינים נהרגו בתקיפה ו-19 נוספים נפצעו. גורם ממשל מסר כי שבעה שוטרים עיראקים נפצעו בעימות עם המפגינים.

בתיעוד של סוכנות הידיעות אי-פי נראה שער הקונסוליה האיראנית עולה באש ומפגינים שמשליכים בקבוקי תבערה ומטפסים על קירות הבניין, כמה מהם מנופפים בדגל עיראק. התקשורת באיראן דיווחה על "הפגנה מחוץ" לנציגות הדיפלומטית והוסיפה כי האירוע הסתיים ושהכל חזר לשגרה.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ שיתף בטוויטר שלו פוסטים של כלי תקשורת המקושרים לסעודיה שמראים כאוס מחוץ לקונסוליה בכרבלא. האלימות במקום פרצה לאחר שהעיתון האיראני השמרן "קייהאן" חזר על הקריאה למפגינים בעיראק להשתלט על הנציגויות האמריקאיות והסעודיות בתגובה למחאה החברתית במדינה.

צילום: WANA NEWS AGENCY/רויטרס

בטהראן, מפגינים התאספו מול חזית הבניין ששימש את השגרירות האמריקאית בטהראן וצעקו "מוות לאמריקה!". הפגנות נוספות לציון 40 שנה למשבר בני הערובה התקיימו בערים נוספות במדינה. "תודה לאל, שתילי המהפכה התפתחו היום לכדי עץ עצום ופורה שהצל שלו מכסה את כל המזרח התיכון", אמר גנרל עבדול רחים מוסוואי, מפקד הצבא האיראני.

המפגינים בטהראן ובערים אחרות באיראן צעקו "מוות לאמריקה!" ו"מוות לישראל!". מחוקקים בפרלמנט המקומי הדהדו את הצעקות הללו כשאישרו הצעת חוק שתכניס לספרי הלימוד בבתי הספר תכנים אנטי-אמריקאיים. בהפגנות אחרות שרפו המוחים את דגלי ארה"ב והניפו שלטים שלועגים לטראמפ ולארה"ב. "אנחנו מעצמת על", נכתב באחת הכרזות שנתלה בטהראן.

מפקד הצבא מוסאווי נשא דברים בחזית השגרירות האמריקאית לשעבר, כינה את ארה"ב "עקרב" ואמר כי "נגמר עידן הפעלת לחץ עם אפס תוצאות". לדברי הגנרל האיראני, ארה"ב "דוחפת את איראן להיכנע במעטפת מתנה של מילים כמו משא ומתן ומחויבות".

אנשי צבא איראנים לא נואמים בדרך כלל ביום השנה לציון ההשתלטות על השגרירות האמריקאית, והבמה ניתנת בדרך כלל לאזרחים ולאנשי משמרות המהפכה. לפיכך, הופעתו היום של מפקד הצבא בפני המפגינים מבטאת ככל הנראה מאמץ מצד המשטר בטהארן להפגין חזית מאוחדת נגד הלחץ שבו הוא נתון מצד ארה"ב תחת הנשיא טראמפ.

נשים איראניות חולפות על פני כתובת אנטי אמריקאית בבניין השגרירות לשעבר בטהראן, שלשוםצילום: Vahid Salemi/אי־פי

המנהיג הרוחני העליון של איראן, איתוללה עלי חמינאי, חזר אמש על התנגדותו לנהל משא ומתן עם ארה"ב ואמר שארצו הצליחה להערים על אמריקה בארבעת העשורים שחלפו מאז המהפכה האיסלאמית במדינה ב-1979.

העם האיראני פיתח שנאה עזה לארה"ב בעקבות מעורבות ה-CIA בהפיכה ב-1953 שהפילה מהשלטון ראש ממשלה נבחר, מוחמד מוסאדק, והעלתה במקומו לשלטון את השאה מוחמד רזא פהלווי. השאה, שהתמודד עם מחלת הסרטן, ברח מאיראן בינואר 1979 ובכך סלל את הדרך למהפכה האיסלאמית במדינה. אולם במשך חודשים רבים התמודדה איראן עם מחאה נרחבת, תקיפות בדלנים, הפגנות עובדים ומאבקי כוח פנימיים. שוטרים הגיעו בזמנו לעבודה, אך לא עבדו בפועל. התוצאה היתה כאוס ברחובות שבסופו של דבר בא לידי ביטוי גם בהשתלטות קצרה של סטודנטים מרקסיסטים על השגרירות האמריקאית.

נשיא ארה"ב דאז ג'ימי קרטר התיר לשאה האיראני לקבל טיפול רפואי בניו יורק. הצעד של קרטר עורר זעם גדול ברחוב האיראני והוביל להשתלטות של סטודנטים איסלאמיסטים על השגרירות האמריקאית ב-4 בנובמבר 1979. בתחילה תכננו הסטודנטים הפגנת-שבת, אולם מהר מאוד המצב יצא משליטתם.

האייתוללה רוחאללה חומייני, איש הדת השיעי שהיה בגלות וששובו למדינה הצית את המהפכה האיסלאמית, נתן אור ירוק להשתלטות על השגרירות האמריקאית. בבניין השגרירות היו כמה עשרות בני אדם. כמה מהם שוחררו וחלק הצליחו לברוח ומצאו מקלט אצל השגריר הקנדי ואז נמלטו מהמדינה במבצע מתוכנן של ה-CIA. 52 בני ערובה אמריקאים אחרים הוחזקו בשגרירות במשך 444 ימים עד השבעתו של רונלד רייגן לנשיא ארה"ב, אז הם שוחררו.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ