אי-פי
רויטרס
הארץ
אוטובוס ששרפו מפגינים בעיר איספהאן, שלשום
אוטובוס ששרפו מפגינים באיספהאן, שלשום. דובר הממשלה טען כי גילויי האלימות במחאה נראים "מקצועיים"צילום: AFP
אי-פי
רויטרס
הארץ

המחאה באיראן שהחלה בסוף השבוע בעקבות התייקרות מחירי הדלק גררה תגובות מעורבות מצד הממשלה ומשמרות המהפכה, על רקע דיווחים על עלייה במניין ההרוגים ותקיפות של מפגינים נגד אנשי כוחות הביטחון במדינה. מנגד, דובר מועצת האו"ם לזכויות אדם מסר כי קיבל דיווחים על עשרות הרוגים, וקרא לרשויות לשמור על חופש הביטוי של המפגינים.

משמרות המהפכה הזהירו אמש (שני) כי ינקטו "יד קשה" מול עשרות אלפי המפגינים שיצאו לרחובות בכמאה ערים ברחבי המדינה, אולם דובר מערכת המשפט מסר במסיבת עיתונאים היום כי "הסדר הושב על כנו". דובר הממשלה, עלי רבאי, אמר אתמול אף הוא בשיחה עם עיתונאים כי נרשמה רגיעה ברחובות.

דיווח של אל-ג'זירה על המחאה באיראן
מפגינים איראנים מתעמתים עם אנשי כוחות הביטחון, השבוע

אולם לצד ניסיונו להמעיט בחשיבות ההפגנות, רבאי תיאר את משתתפיהן בתור "רעולי פנים שנקטו אמצעים אלימים ביותר, באופן מקצועי ביותר". בדבריו הדהד דובר הממשלה את נאומו של המנהיג העליון, עלי חמינאי, שהאשים שלשום את תומכיו של השאה המנוח ואת ארגון האופוזיציה הגולה מוג'הדין חאלק בתמיכה במחאה ובעידוד "מעשי חבלה".

רבאי הוסיף אמש כי "נותרו רק כמה בעיות בודדות, ועד מחר או מחרתיים לא צפויות להיות עוד התפרעויות". מנגד, אמר דובר הממשלה כי בכמה מקרים מפגינים לקחו אנשי משטרה וכוחות ביטחון כבני ערובה, אולם לא פירט מעבר לכך. 

ערפל מלחמה מקוון

היקף המחאה - שפרצה ביום שישי זמן קצר לאחר כניסתה לתוקף של העלאת מחירי הדלק ב-50% - אינו ברור בשל העובדה שהרשויות במדינה השביתו את האינטרנט ומנעו מאזרחי איראן לשתף את העולם בסרטוני וידאו ובמידע על המתרחש. לפני השבתת האינטרנט הופצו ברשת סרטוני וידאו שתיעדו את המחאה וכללו בין היתר קולות ירי ומחזות של אנשים שנפצעו קשה. לפי ארגון NetBlocks העוקב אחר חסימות רשת ברחבי העולם, הגישה לאינטרנט עומדת כעת באיראן על 4% מהיקפה בשגרה.

הציוץ של כתבת ניו יורק טיימס פרנאז פאסיהי

מניין ההרוגים הרשמי שפרסמו הרשויות באיראן עומד על חמישה - בהם לפחות שלושה אנשי כוחות הביטחון. סוכנות הידיעות פארס, המזוהה עם משמרות המהפכה, וכן סוכנות הידיעות הרשמית למחצה ISNA, דיווחו אמש על דקירתם למוות של מפקד במשמרות ושל שני מתנדבי מילציית הבאסיג' בידי מפגינים באחד מפרברי טהראן. בתחילת השבוע דווח על שוטר שנהרג בפשיטה של מפגינים על תחנת משטרה בעיר כרמאנשאה שבדרום המדינה, וקודם לכן דווח על הרוג נוסף בעיר סירג'אן.

אולם, לפי דיווחים לא רשמיים שמופצים ברשתות החברתיות - בין היתר מפי עיתונאים ופעילים המצויים בקשר עם אנשים באיראן - מניין ההרוגים גבוה יותר מ-20 בני אדם. כתבת ניו יורק טיימס, פרנאז פאסיהי, כתבה בחשבון הטוויטר שלה כי היא מסקרת את הנעשה באיראן מזה 25 שנה וכי "מעולם לא ראיתי הפגנות נועזות כל כך, בהיקף דומה לאלו ובמידה דומה של זעם". לדבריה, "זה עניין רציני, זו הסיבה שיש השבתה מוחלטת של האינטרנט. המשטר מפחד". 

מפגינים באיספהאן שורפים שלט חוצות של חמינאי, השבוע

סובסידיות לעניים

נשיא איראן חסן רוחאני הודיע כי העלאת מחירי הדלק היא כורח המציאות, בשל הקושי לייצא נפט גולמי מול הסנקציות שהטילה ארה"ב על המדינה. הוא הוסיף כי ההכנסות מהמהלך צפויות להסתכם ב-2.5 מיליארד דולר מדי שנה - שישמשו לתמיכה במשפחות עניות. זו אמורה להתחיל כבר היום, בצורת חלוקת כסף מזומן לכ-18 מיליון משפחות, או 60 מיליון איש.

בכיר ממשלתי ששוחח עם סוכנות רויטרס העריך כי הצעד נועד לעודד הצבעה בבחירות לפרלמנט שייערכו בחודש פברואר הקרוב. "ההחלטה על העלאת מחירי הדלק התקבלה, בין היתר, בשל החשש שהמצוקה הכלכלית של מעמד הביניים והשכבות החלשות תביא לשיעור הצבעה נמוך בבחירות".

קונים בשוק בטהראן, אתמול
קונים בשוק בטהראן, אתמול. כלכלת איראן נקלעה למשבר בשל הסנקציות של ארה"בצילום: AFP

מדיניות "הלחץ המרבי" שמנהיג ממשל טראמפ מול איראן מאז פרישת ארה"ב מהסכם הגרעין במאי אשתקד דחקה אזרחים רבים במדינה למצוקה כלכלית קשה. לצד הפיחות המתמשך בשער הריאל האיראני מול הדולר האמריקאי (בשער של 1:123,000), העלאת מחיריהם של מוצרי מזון בסיסיים כמו לחם ואורז החריפו את המצב.

שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, דחה את תמיכתה של וושינגטון במחאה ואת דבריו של מקבילו האמריקאי, מייק פומפאו, על "הדאגה העמוקה נוכח דיווחים על הרוגים". לדברי זריף, "משטר שמונע מזון ותרופות מאנשים פשוטים, בהם זקנים וחולים, באמצעות טרור כלכלי אינו יכול לפרסם הצהרות מגונות על תמיכה באזרחי איראן".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ