סעודיה גזרה עונש מוות על חמישה בני אדם בגין רצח העיתונאי ג'מאל חאשוקג'י

התובע הכללי הודיע כי עונשי מאסר בסך 24 שנה הוטלו על שלושה מעורבים. עוד נמסר כי יועץ בכיר למלך לשעבר נחקר בפרשה אך שוחרר ללא כתבי אישום. בנו של חאשוקג'י: נעשה צדק

לוגו גרדיאן
גרדיאן
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
מפגין מחזיק בתמונתו של חאשוקג'י בהפגנה מחוץ לקונסוליה הסעודית באיסטנבול לאחר הרצח, אשתקד
מפגין מחזיק בתמונתו של חאשוקג'י בהפגנה מחוץ לקונסוליה הסעודית באיסטנבול לאחר הרצח, אשתקדצילום: Osman Orsal/רויטרס
לוגו גרדיאן
גרדיאן

סעודיה גזרה עונש מוות על חמישה בני אדם בגין רצח העיתונאי ג'מאל חאשוקג'י בקונסוליה של המדינה באיסטנבול בשנה שעברה. כך הודיע היום (שני) התובע הכללי בממלכה. התובע הוסיף כי סעוד אל-קחטאני, יועץ בכיר לשעבר למלך ששמו עלה כחשוד ברצח, נחקר בפרשה אבל לא הוגשו נגדו כתבי אישום והוא שוחרר.

רצח חאשוקג'י, עיתונאי בעל שם בעולם הערבי ובעל טור בוושינגטון פוסט שביקר רבות את משפחת המלוכה הסעודית, הביא למשבר דיפלומטי חמור בין סעודיה לבין מדינות מערביות רבות – החמור ביותר מאז מתקפת הטרור ב-11 בספטמבר 2001. בעקבות הרצח – שעל פי ארה"ב בוצע בהוראת יורש העצר מוחמד בן סלמאן – החליטו מנהיגים ואנשי עסקים רבים לצמצם את קשריהם עם ריאד.

בן סלמאן הכחיש כל מעורבות ברצח, אבל בראיונות לטלוויזיה האמריקאית בחודש שעבר הוא הבהיר כי הוא מקבל אחריות מלאה על המקרה כאדם שמנהיג את סעודיה. התובע הכללי אמר כי עוד שלושה אנשים הקשורים לפרשה נידונו לתקופות מאסר שונות שמסתכמות ביחד ב-24 שנה.

בית המשפט פסק גם שהקונסול הכללי של סעודיה באיסטנבול בעת הרצח, מוחמד אל-עתייבי, אינו אשם. לפי רשת הטלוויזיה הסעודית, הקונסול שוחרר מהכלא לאחר פרסום גזרי הדין.

משפטם של הנאשמים נערך תחת מעטה של חשאיות מוחלטת, אם כי כמה דיפלומטים, כולל מטורקיה, ובני משפחת חאשוקג'י, הורשו להשתתף בדיוני בית המשפט. לאחר פרסום גזר הדין אמר בנו של חאשוקג'י, סאלח, כי משפחתו קיבלה צדק. בנו של חאשוקג'י אמר היום כי נעשה צדק בבית המשפט. "היום קיבלנו צדק. אנחנו מדגישים את אמוננו במערכת המשפט הסעודית", צייץ סאלח. 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ גינה את רצח חאשוקג'י וממשלו הטיל סנקציות על 17 אזרחים סעודים החשודים במעורבות ברצח העיתונאי. עם זאת, טראמפ התנגד בתוקף לקריאות אנשים במפלגתו להגיב בחומרה לרצח בתואנה שיש לשמור על היחסים הטובים עם סעודיה – קניינית של ציוד צבאי ונשק אמריקאיים שבזכותה נוצרים מקומות עבודה לאזרחים אמריקאים.

גופתו של חאשוקג'י מעולם לא נמצאה. הרשויות הסעודיות טענו שחמישה סוכנים סעודים חנקו אותו וביתרו את גופתו של מתנגד המשטר. עם זאת, שאלות רבות נותרו ללא מענה. היעד המרכזי של הביקורת של חאשוקג'י היה יורש העצר בן סלמאן, שהכניס מודרניזציה לארצו, אולם באותה עת כלא את מתנגדיו.

בחודש יוני קרא האו"ם לחקור את יורש העצר בנוגע לתפקידו ברצח. בדו"ח שפרסמה אנייס קלמרד, חוקרת ממשרד הנציב העליון של האו"ם לזכויות האדם, היא ציינה שבידי הארגון "ראיות מהימנות" שבעקבותיהן הגיעה לדרישה זו. לדבריה, היא הסיקה כי "חאשוקג'י היה קורבן להוצאה להורג שהיתה מכוונת ושתוכננה מראש".

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ