על רקע ההתנקשות בסולימאני

איראן: איננו מחויבים עוד להסכם הגרעין, נעשיר אורניום ללא הגבלה

הממשלה בטהראן הודיעה שלא תכבד את ההגבלות שהוטלו עליה בהסכם הגרעין מ-2015 בנוגע להעשרת אורניום, אולם תמשיך לשתף פעולה עם סבא"א. הצהרתה נאמרה על רקע איומי איראן להגיב בצעדים קשים על הרג מפקד כוח קודס במתקפה אמריקאית בבגדאד

רויטרס
ניו יורק טיימס
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
המתקן להעשרת אורניום בנתנאז, בנובמבר
המתקן להעשרת אורניום בנתנאז, בנובמברצילום: /אי־פי
רויטרס
ניו יורק טיימס

ממשלת איראן לא תציית עוד להגבלות הסכם הגרעין שעליו חתמה עם המעצמות ב-2015, ותעשיר אורניום ללא הגבלה - בהתאם לצרכיה הטכניים. כך דיווחה הערב (ראשון) הטלוויזיה הממלכתית במדינה מפי דובר בממשלה. עם זאת, טהראן הודיעה שתמשיך לשתף פעולה עם הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א).

לפי הדיווח בטלוויזיה האיראנית, דובר הממשלה אמר שארצו לא תכבד את ההגבלות שהוטלו עליה בהסכם הגרעין בנוגע למספר הצנטריפוגות להעשרת אורניום המותרות לה. המשמעות היא שמעתה לא תהיה עוד הגבלה של הקהילה הבינלאומית על יכולת העשרת האורניום, רמת האורניום המועשר והמחקר והפיתוח האיראניים. דובר הממשלה האיראני הוסיף שצעדיה של ארצו הפיכים אם ארה"ב תסיר את הסנקציות על איראן.

המועצה האיראנית לביטחון לאומי דנה מוקדם יותר במדיניות הגרעין של המדינה בעקבות ההתנקשות במפקד כוח קודס במשמרות המהפכה, קאסם סולימאני. הודעת הדובר הגיעה עם סיום הדיונים במועצה. "הרפובליקה האיסלאמית של איראן תשים סוף למגבלות האחרונות שמוטלים עליה בהסכם הגרעין, כלומר – ההגבלה על מספר הצנטריפוגות. לפיכך, לא תהיה עוד הגבלה על ייצור בתוכנית הגרעין האיראנית, כולל יכולת העשרת אורניום ואחוז האורניום המועשר, המחקר והפיתוח".

"ממשלת הרפובליקה האיסלאמית של איראן מכריזה על הצעד החמישי והאחרון שלה לצמצום מחויבויותיה תחת הסכם הגרעין", ציטטה הטלוויזיה האיראנית את הודעת ממשלתו של חסן רוחאני. "הרפובליקה האיסלאמית של איראן לא תהיה עוד מוגבלת בפעולותיה".

ההחלטה האיראנית להפסיק לחלוטין את המחויבות להסכם הגרעין עם שש המעצמות - ארה"ב, רוסיה, סין, בריטניה, צרפת וגרמניה - באה גם אחרי שגורם במשטר בטהראן אמר שארצו שוקלת צעדים קשים יותר בעקבות ההתנקשות האמריקאית בסוף השבוע במפקד כוח קודס.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ פרש מהסכם הגרעין עם איראן לפני כשנתיים, ומאז נקטה איראן בכמה צעדים כדי לסגת ממחויבויותיה להסכם.

איראן הבהירה שהיא פתוחה למשא ומתן עם שותפיה האירופאיים, שעד כה לא הצליחו להציע לה דרך למכור את הנפט הגולמי שלה תוך עקיפת הסנקציות האמריקאיות. טהראן גם לא חזרה בה מהבטחתה שלא לנסות לייצר נשק גרעיני.

עם זאת, ההודעה היום היא האיום הברור ביותר מצד איראן להרחיב את תוכניתה הגרעינית מאז פרישת ארה"ב מהסכם הגרעין במאי 2018. איום זה רק יוסיף למתיחות האזורית הגבוהה ממילא, ובשעה שישראל מבטיחה שלא לאפשר לאיראן לייצר פצצה אטומית.

טראמפ והחתימה על הצו שמוציא את ארה"ב מהסכם הגרעין עם איראן, ב-2018
טראמפ והחתימה על הצו שמוציא את ארה"ב מהסכם הגרעין עם איראן, ב-2018צילום: Jonathan Ernst/רויטרס

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ