סולטן עומאן מת בגיל 79; בן דודו הושבע לתפקיד

קאבוס בן סעיד עלה לשלטון ב-1970 בתום הפיכה ונחשב לראש המדינה הערבי הוותיק ביותר. הסולטן החדש, היית'ם בן טריק אל סעיד, שימש עד כה שר המורשת והתרבות של הסולטנות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בן סעיד במצעד צבאי במסקט, ב-2010
בן סעיד במצעד צבאי במסקט, ב-2010צילום: AFP

סולטן עומאן קאבוס בן סעיד מת אתמול ממחלת הסרטן - כך הודיעה הלילה (שבת) רשת הטלוויזיה הממלכתית במדינה. הוא היה בן 79 במותו. בן דודו, היית'ם בן טריק אל סעיד, הושבע הבוקר לתפקיד הסולטן החדש. עד כה שימש אל סעיד שר המורשת והתרבות של הסולטנות. 

"בצער רב ובעצב עמוק, המשפחה המלכותית מתאבלת על מותו של הסולטן שמת ביום שישי", נכתב בהצהרה רשמית שפרסם בית המלוכה. בעקבות מותו הוכרז במדינה על שלושה ימי אבל כלליים, במהלכם כל המוסדות והעסקים יישארו סגורים.

בן סעיד עלה לשלטון ב-1970, לאחר שחולל הפיכה נגד אביו, ונחשב לראש המדינה הערבי הוותיק ביותר. ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש עמו ב-2018, בביקור ראשון של ראש ממשלה ישראלי בסולטנות מאז 1996. לאחר הפגישה נמסר מעומאן כי "כבוד הסולטן שוחח בעניין קידום תהליך השלום במזרח התיכון עם ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו. שני המנהיגים דנו בדרכים לקידום התהליך המדיני ובסוגיות שונות בעלות עניין לשני הצדדים במטרה לשרת את הביטחון והיציבות באזור".

בן סעיד בארמון המלכותי במסקט, בשנה שעברהצילום: POOL/רויטרס

לישראל אין יחסים רשמיים עם עומאן, אולם ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקר לפני כשנה במדינה ומסר היום תנחומיו. "לפני כשנה הוא הזמין את רעייתי ואותי לביקור חשוב ומרגש מאין כמוהו, שבו הציע את סיועו לקידום השלום והיציבות באזור", מסר נתניהו בהודעה לתקשורת. "הוא היה מנהיג דגול שפעל ללא לאות למען קידום השלום והיציבות באיזורנו. תחת מנהיגותו, עומאן הפכה למדינה מרכזית ומתקדמת".

בין ישראל לעומאן החלה התחממות ביחסים אחרי הסכמי אוסלו. בשנת 1994 ביקר ראש הממשלה דאז יצחק רבין בעומאן, וכשנתיים לאחר מכן בן סעיד נפגש עם עם ממלא מקום ראש הממשלה שמעון פרס. שר החוץ של עומאן ביקר בישראל ב-1995, ובשנת 2008 נפגש בפומבי עם שרת החוץ דאז ציפי לבני.

לבן סעיד לא היו ילדים והוא לא הכריז על יורש לפני מותו. החוק בעומאן מחייב את משפחת המלוכה למנות מחליף בתוך שלושה ימים ממות הסולטן. על פי החוקה בעומאן, על הסולטן להיות חלק ממשפחת המלוכה, וכן "מוסלמי, בוגר ורציונלי". יותר מ-80 מועמדים עמדו בתנאי הסף.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ