בריטניה, גרמניה וצרפת נקטו צעד שיאפשר להן לחדש את הסנקציות נגד איראן

שלוש המעצמות הודיעו על הפעלת מנגנון הסכסוכים הקבוע בהסכם הגרעין במחאה על ההפרות האיראניות, "בתקווה שנצליח למצוא דרך לפתרון". לאיראן יש כעת 60 יום כדי לחזור בה

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתקן להעשרת אורניום בנתנאז, בנובמבר
מתקן להעשרת אורניום בנתנאז, בנובמברצילום: /אי־פי

בריטניה, צרפת וגרמניה האשימו היום (שלישי) את איראן בהפרת הסכם הגרעין, בצעד ראשון לקראת השבה אפשרית של הסנקציות נגד המדינה. בהודעה רשמית שפרסמו הודיעו שלוש המדינות כי הן מפעילות את מנגנון הסכסוכים שנקבע במסגרת ההסכם מ-2015 כדי להביע את מחאתן על ההפרות האחרונות של טהראן.

על פי ההסכם בין איראן לבין שש המעצמות, לטהראן יש כעת חודש בדיוק כדי לחזור בה מההפרות. אם לא תעשה זאת, המדינות האחרות החתומות על ההסכם יהיו רשאיות להטיל עליה מחדש את הסנקציות שהושעו במסגרתו.

המהלך, שהיה צפוי בשבוע האחרון, נדחה בשל ההתנקשות במפקד כוח קודס של משמרות המהפכה של איראן, קאסם סולימאני, במבצע אמריקאי בבגדאד.

בהצהרה המשותפת עליה חתומים שרי החוץ של שלוש המדינות נכתב כי איראן הוזהרה ב-6 בדצמבר ש"אם לא תחזור בה, לא תישאר לנו ברירה אלא לפעול במסגרת שמתווה הסכם הגרעין (JCPOA), כולל הפעלת מנגנון הסכסוכים". בהצהרה נכתב עוד שלמרות האזהרה, בטהראן "בחרו להמשיך ולצמצם את המחויבות לתנאי ההסכם".

"לא נותרה לנו ברירה אלא להפעיל את המנגנון, בתקווה כנה לכך שנצליח למצוא דרך להגיע לפתרון באמצעות שיחות דיפלומטיות מועילות", מסרו שלוש המעצמות האירופאיות. בהצהרה הודגש גם שלא מדובר בצעד שנועד לבטל את ההסכם, אלא כזה שיוכל להשיב אותו לקדמותו. "אנו מקווים להחזיר את איראן למחויבות מלאה", נכתב.

משרד החוץ האיראני מסר בעקבות ההודעה שטהראן תגיב באופן "תקיף ורציני" לכל צעד פוגעני מצד המדינות החתומות על ההסכם.

בעקבות מותו של סולימאני הודיעה בשבוע שעבר ממשלת איראן שלא תציית עוד להגבלות הסכם הגרעין, ותעשיר אורניום ללא הגבלה בהתאם לצרכיה. עם זאת, טהראן הודיעה שתמשיך לשתף פעולה עם הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א). לפי הדיווח בטלוויזיה האיראנית, דובר הממשלה אמר שארצו לא תכבד את ההגבלות שהוטלו עליה בהסכם הגרעין בנוגע למספר הצנטריפוגות להעשרת אורניום המותרות לה. הדובר הוסיף שצעדיה של ארצו הפיכים אם ארה"ב תסיר את הסנקציות על איראן.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ