כ-400 בני אדם נפצעו בעימותים בהפגנות בלבנון; המפגינים קראו ל"שבוע זעם"

המשטרה ירתה גז מדמיע וכדורי גומי לעבר המפגינים שהתכנסו באזור הפרלמנט בביירות בלילה האלים ביותר מאז החלה המחאה החברתית במדינה. "אנחנו לא נמחה בשקט כי הם לא ישמעו אותנו", אמרה אחת המפגינות

גרדיאן
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפגינים בביירות, אתמול
מפגינים בביירות, אתמולצילום: AFP

לפחות 377 בני אדם נפצעו בהפגנות האלימות ביותר בביירות מאז החלה המחאה נגד הממשלה בלבנון לפני כשלושה חודשים. לפי גורמים רפואיים במדינה, כ-80 בני אדם נלקחו לבתי החולים בעיר במהלך הלילה. המפגינים, שזרעו הרס בבירה בניסיון להתגונן מפני כדורי הגומי והגז המדמיע שירתה המשטרה, קראו ל"שבוע זעם".

לא ברור כמה בני אדם נעצרו במהלך המחאה וכמה נותרו במעצר גם היום, אך התביעה הודיעה על שחרורם של 34 בני אדם שנעצרו במהלך הלילה. מארגני ההפגנות ביקשו אמש מהמוחים להתכנס בכמה מוקדים המובילים לבניין הפרלמנט הלבנוני במרכז עיר הבירה, אך לפני שהספיקו להגיע לאזור בית המחוקקים הפכו חלק מההפגנות לאלימות. המשטרה ירתה גז מדמיע וכדורי גומי לעבר המוחים, שהגיבו בירי זיקוקים והשלכת ענפים ושלטי רחוב. 

תיעוד ההפגנה אמש

התפנית האלימה במחאה החברתית בלבנון, שנמשכת זה שלושה חודשים, התרחשה על רקע המשבר הפוליטי במדינה. המפגינים, שהצליחו להביא להתפטרותו של ראש הממשלה סעד אל-חרירי, מתנגדים לניסיונות להקים ממשלה חדשה הנשענת על אותם בעלי שררה ששלטו בממשלה שבראשות חרירי. ראשי המחאה קראו להקים ממשלת מומחים שלא מייצגים את המפלגות השונות ולשינוי השיטה הפוליטית לפיה מוקדי הכוח מחולקים לקבוצות הדתיות השונות במדינה.

במקביל, המשבר הכלכלי במדינה מחריף, ולפי נתונים עדכניים כ-160 אלף בני אדם איבדו את עבודתם מאז אוקטובר. כ-10% מהחברות בלבנון נסגרו בשלושת החודשים האחרונים. בלבנון יש מחסור בדולרים והממשלה הגבילה את סכום המשיכה המקסימלי השבועי ל-300 דולר.

מפגינה מטפסת על בריקדות במרכז ביירות, אתמולצילום: AFP

אחת המפגינות בביירות, רולה, הסבירה שהסבב הראשון של ההפגנות לא הצליח לערער את המערכת הפוליטית כפי שהמפגינים רצו. ולכן, יש להגביר את הלחץ על האליטה. "אנחנו לא נמחה בשקט כי הם לא ישמעו אותנו", אמרה, "הם מנסים להרכיב ממשלה חדשה עם אותם האנשים, האנשים שלהם. זה כאילו דבר לא קרה".

"אני רוצה שנשבור דלתות, ננפץ זכוכיות, נבעיר סניפי בנק", המשיכה רולה, "אני אשה מתורבתת ומשכילה, ובכל זאת אני רוצה לצעוק על השרים שסועדים במסעדות מפוארות עם הכסף שלנו. אני רוצה להיות שם ולהשפיל אותם". 

מפגין מנסה לכבות שריפה שהציתו, לטענת המפגינים, שומרי הפרלמנט הלבנוני, אתמולצילום: Hussein Malla/אי־פי

בארגוני זכויות האדם האשימו את המשטרה בשימוש מוגזם בכוח נגד המפגינים. "חומרת הפציעות שראינו אמש לא משתווה לפציעות שחזינו בהם מאז שהחלה המחאה", אמרה איה מג'זוב, מ-Human Rights Watch. "ראיתי ירי מאסיבי של כוחות הביטחון לעבר מפגינים שכבר נסוגו, ירי מדויק של מיכלי גז מדמיע לעבר ראשיהם של המפגינים, מה שגרם לפציעות חמורות ביותר".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ