ישב בכלא עם אל-בגדאדי ופיקח על טבח היזידים: זהו מנהיג דאעש החדש

בעזרת מידע שאספו מרגלים אומתה זהותו של אמיר מוחמד עבדול רחמן אל-מוואלי אל-סלבי, אחד ממייסדי הארגון. מאז מינויו עמל על ייצובה של שרשרת הפיקוד, שרבים בה צעירים ולא מנוסים

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו גרדיאן
גרדיאן

מנהיגו החדש של ארגון הטרור הסוני "המדינה האיסלאמית" (דאעש) הוא אמיר מוחמד עבדול רחמן אל-מוואלי אל-סלבי, כך אישרו גורמים בכירים בשני ארגוני מודיעין שאספו עליו מידע בחודשים האחרונים באמצעות מרגלים. אל-סלבי הוא אחד ממייסדי הארגון ומי שהוביל את מבצע הרדיפה נגד היזידים בעיראק ופיקח על מבצעים רבים של דאעש ברחבי העולם.

הארגון הכריזו על מינויו של אל-סלבי באוקטובר האחרון, כמה שעות לאחר מותו של המנהיג הקודם, אבו בכר אל-בגדאדי, בפשיטה אמריקאית בסוריה. בהודעה שפרסמו אז כונה אל-סלבי איברהים אל-האשמי אל-קוראשי, שם לא מוכר, וחוקרים העריכו אז שמדובר בשם בדוי. כעת אימתו המרגלים את זהותו של המנהיג החדש. אל-סלבי ידוע גם בכינוי בדוי אחר, חג' עבדאללה.

בשלושת החודשים שחלפו מאז מינויו אספו מרגלים מידע בהיקף שאפשר לבנות פרופיל של אל-סלבי, המציב אותו בלב ציר קבלת ההחלטות בארגון. אל-סלבי נחשב לאחד האידיאולוגים הגדולים בשורת הפיקוד ההולכת ומידלדלת של הארגון. הוא נולד באזור תל עפר שבעיראק למשפחה טורקמנית, והוא בעל תואר בחוקי השריעה מאוניברסיטת מוסול. ב-2004 הוא נעצר בידי כוחות אמריקאים ונכלא בבסיס בוקה, מחנה העצירים האמריקאי הגדול בעיראק, שם פגש את אל-בגדאדי.

עוד לפני מותו של אל-בגדאדי, הממשל האמריקאי פרסם פרס בסך חמישה מיליון דולר עבור ראשיהם של אל-סלבי ושני בכירים נוספים בארגון. גורמי המודיעין אמרו שאין להם מידע על מיקומו הנוכחי, אבל העריכו שהוא לא שוהה באזור אידליב, אלא באחת הערים הקטנות שבמערב מוסול שבעיראק.

מאז מינויו למנהיג הארגון עמל אל-סלבי על גיבושה וייצובה של שרשרת הפיקוד החדשה של דאעש, שרבים מהחברים בה צעירים ולא מנוסים. בארגון לא הצליחו לחדש את המומנטום וההשפעה שהיו לו בשנות מנהיגותו המוקדמות של אל-בגדאדי, ובייחוד בשנת 2014, אז רשת הטרור הצליחה להשתלט על שטחים נרחבים מסוריה ומעיראק. אך הארגון גילה סימני התאוששות במזרח סוריה מאז מארס בשנה שעברה.

כוחות כורדיים באזור מזהירים מאז הקיץ מהתגברות ההתקפות של דאעש באזור, ובארגון לקחו אחריות על 106 תקיפות שונות באזור בדצמבר, כנקמה על מותו של אל-בגדאדי. "הבחנו בעלייה משמעותית בתקיפות של דאעש מאמצע השנה שעברה", אמר גורם בכיר בכוחות הכורדיים. "מדובר בכ-60 התקפות מדי חודש בממוצע, בהן פיצוץ מטענים בצדי הדרך ותקיפות של כוחות עיראקיים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ