נשיא עיראק הודיע על מינוי ראש ממשלה חדש, שכבר נדחה על ידי המפגינים

לאחר חודשים של הפגנות וקיפאון פוליטי, מונה שר התקשורת לשעבר מוחמד תאופיק עלאווי לראשות הממשלה. בנאומו הראשון לאומה, קרא עלאווי למפגינים להמשיך ולמחות כל עוד דרישותיהם לא נענות

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עלאווי בנאום ראשון לאומה, הערב
עלאווי בנאום ראשון לאומה, הערבצילום: IRAQI PM MEDIA OFFICE/רויט

נשיא עיראק הודיע הערב (שבת) על מינויו של מוחמד תאופיק עלאווי לראשות הממשלה, זאת על רקע חודשים של הפגנות ברחבי המדינה. המפגינים העיראקים הודיעו על התנגדותם למינוי וכינו את עלאווי "בובה של האליטות". המפגינים, שהקימו מחנות בבגדאד ובערים אחרות בדרום המדינה, החזיקו הערב שלטים עם פניו של ראש הממשלה הטרי ואיקס אדום מצויר עליהן.

הנשיא ברהם סלאח הודיע על מינוי עלאווי לאחר חודשיים של משא ומתן בין המפלגות השונות במדינה למציאת מועמד מוסכם. זאת, לאחר התפטרותו של ראש הממשלה הקודם עאדל עבד אל-מהדי לאור המחאה החברתית שמסרבת לגווע. לעלאווי ניתן חודש אחד לגיבוש ממשלה זמנית, והוא יעמוד בראשותה עד לבחירות הבאות, שלא ברור מתי יתקיימו.

הפגנה בנג'ף, הערבצילום: AFP

בנאום ראשון לאומה, הבטיח עלאווי לבנות "אומה של חופש וצדק" ולעמוד בדרישות המפגינים ביצירת מקומות עבודה חדשים ושיפור השירותים החברתיים. הוא גם הבטיח לחסל את השחיתות במדינה, שהוציאה את המפגינים לרחובות, ולבצע שורת מחוות נוספות לעבר המפגינים. "אגן על המפגינים שוחרי השלום ואשחרר אסירים חפים מפשע... אגן על עיראק מפני התערבות זרה", אמר עלאווי בנאום, ששודר בטלוויזיה. עלוואי אמר שמשגיחים בינלאומיים יפקחו על הבחירות הבאות, אך לא פירט מעבר לכך.

עלאווי קרא למפגינים להמשיך ולמחות כל עוד דרישותיהם לא נענות ואמר שיתפטר אם האליטות השונות, השולטות בכל הגופים במדינה, ינסו למנות חברים מטעמם לקבינט. עלאווי יאלץ גם להתמודד עם המיליציות הרבות בעיראק, שרבות מהן נתמכות על ידי איראן, וצוברות כוח פוליטי רב בשנים האחרונות.

זמן קצר לאחר ההכרזה על מינוי עלאווי לתפקיד, התכנסו מפגינים רבים בכיכר תחריר שבבירה בגדאד, שהפכה למוקד המקומי של המחאה. מבחינתם, עלאווי - שהיה שר התקשורת בממשלתו של נורי אל-מלכי - הוא חלק מהאליטה השלטת במדינה ולכן אינו ראוי לשמש כראש ממשלה.

הפגנות בבגדאד, היוםצילום: WISSM AL-OKILI/רויטרס

המטיף הדתי החזק במדינה, מוקתדא אל-סאדר, הודיע על תמיכתו בעלאווי ותומכיו תקפו את המפגינים נגדו. אל-סאדר אמר כי עלאווי "נבחר על ידי העם" וכינה את בחירתו לתפקיד "צעד בכיוון חיובי" עבור עיראק. 

עיראק מתמודדת בתקופה האחרונה עם אחד המשברים הגדולים ביותר מאז הניצחון על ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) ב-2017. המחאה החברתית, שמובלת על ידי גורמים שיעים אך כוללת חלקים גדולים מהעם העיראקי, קראה תיגר על השלטון העיראקי ובמיוחד על איראן - העומדת מאחורי גורמים בשלטון.

המשבר אף התעצם לאחר ההתנקשות בחייו של מפקד כוח קודס של משמרות המהפכה האיראנים, קאסם סולימאני, בבגדאד ב-3 בינואר. איראן הגיבה על ההתנקשות בירי טילים על בסיס בעיראק המשמש כוחות אמריקאים. פוליטיקאים הנתמכים על ידי איראן בעיראק ניסו להשתמש באירועים אלו כדי להסיט את תשומת הלב מהנוכחות האיראנית במדינה ולמקדה בצבא ארה"ב ושלוחותיו שנמצאים באזורים שונים על אדמת עיראק.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ