הארגון לשיתוף פעולה איסלאמי הודיע על דחיית עסקת המאה של טראמפ

הארגון קרא ל-57 המדינות החברות בו להימנע משיתוף פעולה עם התוכנית המדינית של הממשל האמריקאי ויישומה. שלשום הודיעה גם הליגה הערבית כי היא מתנגדת למתווה

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר החוץ הפלסטיני (מימין) בכינוס החירום של הארגון לשיתוף פעולה איסלאמי, היום בג'דה
שר החוץ הפלסטיני (מימין) בכינוס החירום של הארגון לשיתוף פעולה איסלאמי, היום בג'דה צילום: AFP

הארגון לשיתוף פעולה איסלאמי החליט היום (שני) לדחות את התוכנית המדינית שהציג נשיא ארה"ב בשבוע שעבר להסכם בין ישראל לפלסטינים. הארגון קרא ל-57 המדינות החברות בו "לא להשתתף בתוכנית או לשתף פעולה עם הממשל האמריקאי ביישום שלה בכל צורה".

ההחלטה התקבלה בכינוס חירום של הארגון בדרג של שרי החוץ, שנערך היום בעיר ג'דה שבסעודיה בעקבות פרסום עסקת המאה של דונלד טראמפ. הארגון הדגיש בהודעת הסיכום כי התכנית לא עונה על הציפיות ולא מתיישבת עם המאמץ הפלסטיני לקבלת זכויות שלא ניתן להתפשר עליהן.

שר החוץ של טורקיה בכינוס הארגון בג'דה, היום צילום: AFP

מזכ"ל הארגון יוסף בן אחמד אלעת'ימין אמר כי הארגון תומך בהקמת מדינה פלסטינית בגבולות 67' שבירתה ירושלים המזרחית, ומתנגד לכל הצעה שלא עולה בקנה אחד עם החלטות הקהילה הבינלאומית ויוזמת השלום הערבית. שר החוץ הפלסטיני ד"ר ריאד אל-מאלכי שנכח בכינוס אמר כי התוכנית מיישמת את האג'נדה האמריקאית והישראלית ומתנערת מכל הזכויות של העם הפלסטיני.

ההצהרה של הארגון לשיתוף פעולה איסלאמי, לצד דחיית התוכנית גם על ידי הליגה הערבית שלשום, היא תמיכה סמלית חשובה עבור הרשות הפלסטינית. הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס שיבח מוקדם יותר מה שהגדיר כעמדה ערבית מאוחדת נגד עסקת המאה. "מדינות ערב עמדו איתנו כאיש אחד וקיבלו את עמדתנו ואת הצעת ההחלטה שהגשנו ללא שום הסתייגות או תיקון", אמר אבו מאזן בפתח ישיבה של הממשלה הפלסטינית היום ברמאללה.

בהצהרה בפתח הישיבה הבהיר עבאס את עמדתו בנוגע לתיאום הביטחוני עם ישראל. בנאום מול הליגה הערבית בשבת אמר הנשיא הפלסטיני כי הודיע לישראל ולארה"ב על עצירת כל ההסכמים, ואילו היום אמר ש"התיאום הביטחוני יופסק ללא ספק אם ישראל תפעל ליישום תוכנית המאה". לדבריו "לא נחזור בנו מעמדה זו עד שישראל והאמריקאיים יחזרו בהם מהתוכנית, ואנו דוחים בתוקף כל ניסיון לכפות עלינו הסדרים מצד ארה"ב ולבטל את החלטות הקהילה הבינלאומית". הוא ציין כי יציג את העמדה הפלסטינית בפני מועצת הביטחון, שתתכנס לבקשת הרשות הפלסטינית ביום שלישי הבא. 

שלשום הודיעה הליגה הערבית כי גם היא דוחה את התוכנית המדינית של טראמפ וקראה לקהילה הבינלאומית לבלום כל מהלך חד-צדדי מצד ישראל. ההחלטה התקבלה בכינוס של שרי החוץ של המדינות הערביות בקהיר. בהודעת הליגה נכתב כי לא תשתף פעולה עם הממשל האמריקאי ביישום תוכניתו, וכי הארגון "מזהיר את ישראל מפני יישום סעיפי התוכנית וההתעלמות מהחלטות הקהילה הבינלאומית".

אתמול ביקר את תוכנית טראמפ גם שר החוץ של האיחוד האירופי, ג'וזפ בורל, ואמר כי האיחוד מחויב לפתרון שתי המדינות ולחוק הבינלאומי. בורל מסר במהלך ביקור בירדן כי תוכנית טראמפ "מאתגרת רבות מההחלטות המוסכמות ברמה הבינלאומית: גבולות 1967 – כפי שהסכימו שני הצדדים – עם מדינה פלסטינית שחיה לצד ישראל בשלום, ביטחון והכרה הדדית".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ