אי-פי
רויטרס

איראן הודיעה היום (ראשון) כי שיגרה לחלל לוויין תקשורת חדש בשם "זאפר 1", אולם כעבור כמה דקות מסרה כי השיגור נכשל משום שהלוויין לא נכנס למסלול סביב כדור הארץ.

הטלוויזיה הממלכתית במדינה דיווחה שהטיל "סימורג", שנשא את לוויין התקשורת לא הצליח להכניס אותו למסלול סביב כדור הארץ בשל מהירות איטית. שיגור הלוויין נערך במרכז לחקר חלל על שם אימאם חומייני במחוז סמנאן, כ-230 ק"מ דרומית-מזרחית לבירה טהראן.

צילום לוויין של המרכז לחקר חלל על שם אימאם חומייני במחוז סמנאן, בשבוע שעברצילום: /אי־פי

"מנועים שלב 1 ושלב 2 של הטיל הנושא תפקדו כראוי והלוויין התנתק ממנו בהצלחה, אולם לא הצליח להגיע למהירות הנדרשת בשביל להיכנס למסלול סביב כדור הארץ", מסר דובר בתוכנית החלל במשרד ההגנה האיראני, אחמד חוסייני, לטלוויזיה הממלכתית. למרות הכישלון בשיגור הלוויין, הדובר האיראני תיאר אותו כהישג "יוצא דופן" לתוכנית החלל של ארצו.

בטהראן טענו שמשימתו של לוויין התקשורת "זפאר" (ניצחון בפרסית) מדעית, אולם בארה"ב טוענים כי שיגורו על גבי טיל הוא חלק ממאמצי האיראנים לשפר את תוכנית הטילים הבליסטיים שלהם.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב בציוץ בטוויטר לשיגור הכושל באיראן וכתב: "איראן נכשלה היום בשיגור לוויין. הם גם נכשלים בהעברת נשק לסוריה וללבנון כי אנחנו פועלים שם כל הזמן, כולל בימים אלה".

באיראן תכננו את שיגור הלוויין בסמוך לחגיגות יום השנה לציון המהפכה האיסלאמית ב-1979. מדי שנה חושף המשטר בטהראן התקדמות טכנולוגית של כוחות הביטחון, תוכנית החלל ותוכנית הגרעין.

בשנה שעברה אירעו שני שיגורי לוויין כושלים באיראן – של הלוויינים "פאיים" ו"דוסטי" – וכן פיצוץ של כן שיגור של טילים באוגוסט. כמו כן, החודש נהרגו שלושה חוקרים בשריפה שפרצה במרכז לחקר חלל על שם אימאם חומייני.

במהלך העשור האחרון שיגרה איראן לזמן קצר כמה לוויינים וב-2013 גם שלחה קוף לחלל. איראן מוסיפה לטעון כי שיגורי הלוויין וניסויי הטילים שלה אינם צבאיים וכי למרות טענות ארה"ב היא אינה מפרה את החלטת האו"ם ועושה מאמצים להשיג נשק גרעיני.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ