נשיא מצרים לשעבר חוסני מובארק הובא למנוחות בטקס צבאי בקהיר

מובארק צפוי להיקבר בהמשך היום בבית הקברות המשפחתי ברובע הליופוליס שבבירה, מקום מגוריו ברוב תקופת שלטונו. תומכיו קראו לבנו: "גמאל, מסור לאביך מאה מיליון ברכות שלום!"

לוגו אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הלוויתו של מובארק בקהיר, היום
הלוויתו של מובארק בקהיר, היוםצילום: Hamada Elrasam/אי־פי

נשיא מצרים לשעבר, חוסני מובארק, הובא היום (רביעי) למנוחות בהלוויה צבאית בבירה קהיר. ארונו של הנשיא המודח, שמת בגיל 91, הובל בכרכרת סוסים בליווי יריות תותח. 

הנשיא הנוכחי של מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי, לחץ את ידיהם של שני בניו של מובארק, עלאא וגמאל ושל רעייתו סוזאן. ערוץ הטלוויזיה הממלכתי שידר במהלך הטקס הצבאי את תמונותיו של מובראק בצעירותו ושיבח את פעולותיו כטייס מצרי במלחמת יום הכיפורים. בהודעה שפרסם אתמול א-סיסי, ספד לו ודיבר על שירותו הצבאי במלחמה, אך נמנע מלציין את תפקידו כנשיא.

תומך של מובארק מחוץ למסגד אל-מושיר טנטאווי שבקהיר, היוםצילום: Maya Alleruzzo/אי־פי

מאז שעות הבוקר, התאספה קבוצה קטנה של תומכי מובארק מחוץ למסגד בשכונת "קהיר החדשה" שבמזרח הבירה, והחזיקו שלטים עם דיוקנו של הנשיא המצרי. כרכרה הנושאת את ארונו, העטוף בדגל מצרים, עזבה את המסגד לאחר תפילות אחר הצהריים ומשם המשיכה לתהלוכה הצבאית.

לפי דיווחים בתקשורת הממלכתית, מובארק ייקבר בהמשך היום בבית הקברות המשפחתי ברובע הליופוליס שבקהיר, מקום מגוריו ברוב תקופת שלטונו. תומכיו התאספה בציפייה בבית הקברות, החזיקו שלטים עם תמונתו וקראו: "גמאל, מסור לאביך מאה מיליון ברכות שלום!".

מובראק מת אתמול בבית חולים צבאי בקהיר מסיבוכים של לב וכליות, כך עולה ממסמכים רפואיים שהגיעו לידי סוכנות הידיעות אי-פי, לאחר שאושפז בבית החולים בחודש שעבר. במצרים הוכרז על שלושה ימי אבל לאומי, עד ליום שישי.

הלוויתו של מובארק בקהיר, היום. מימין לשמאל: בניו של מובארק ג'מאל ועלאא, הרמטכ"ל המצרי, הנשיא הנוכחי עבד אל-פתאח א-סיסי, והנשיא הזמני לשעבר עדלי מנסורצילום: Hamada Elrasam/אי־פי

מובארק שלט במצרים כ-30 שנה, והודח מתפקידו ב-2011, בשיא האביב הערבי. לאחר הדחתו הורשע מובארק בהרג מפגינים ונידון למאסר עולם. הוא נכלא בבית כלא בקהיר והועבר ממנו לבית חולים צבאי בשל מצבו הבריאותי, אך בנובמבר 2014 ביטל בית משפט לערעורים פליליים את הרשעתו, וביוני 2015 הודיע בית המשפט העליון כי מובארק יעמוד למשפט חוזר. שש שנים לאחר שהודח ונכלא, מובארק יצא לחופשי בשל מצבו הרפואי וגילו המופלג.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ