לוגו גרדיאן
גרדיאן

ילדה בת שש נספתה בשריפה שפרצה במחנה פליטים בלסבוס, כך אישרו גורמים ברשות הכיבוי המקומית שבאי היווני. השריפה פרצה אתמול אחר הצהריים (שני) במכלית המשמשת למגורים במחנה ולובתה בידי רוחות עזות. הרשויות לא מסרו את שמה של הילדה שנהרגה ונסיבות השריפה נותרו לא ברורות. בתחילה אף לא היה ברור אם מדובר בילד או בילדה.

מחנה מוריה בו פרצה השריפה סובל מאכלוס יתר של אלפי פליטים. במקור הוא תוכנן עבור 3,000 שוהים, אך על פי נתונים רשמיים גרים בו בימים אלו 19,343 בני אדם, במגורים זמניים שחורגים גם מעבר לגבולותיו הרשמיים של המחנה.

עזיז, פליט אפגני המתגורר במחנה, סיפר ל"גרדיאן" על מהומה שפרצה במקום בעקבות השריפה. "המשפחה שלי מתגוררת במכלית סמוכה לזו שנשרפה", סיפר. "לא הייתי במחנה אתמול, וכששמעתי על השריפה ניסיתי לחזור הביתה אבל לא הצלחתי למצוא דרך בין זרם האנשים שניסו לברוח". הוא סיפר שהצליח לבסוף למצוא את משפחתו. "כמה אנשים התקשו לנשום והרגישו רע אבל התאוששו בינתיים. בבקשה תכתבו שילדה מתה כאן אתמול", הוסיף.

פליטים צופים בצוות כיבוי במחנה הפליטים, אתמולצילום: Panagiotis Balaskas/אי־פי

"שריפה נוספת פרצה במחנה מוריה היום והפיצה פחד בקרב התושבים בו", אמר סטפן אוברייט מארגון רופאים ללא גבולות, המפעיל מרפאה סמוך למחנה. "רק לפני חמישה חודשים אירעה שם שריפה כזו, ולפני כחודשיים חווינו אירוע דומה במחנה אחר באי. כל התקריות האלו ממחישות את הסכנה שבמחנות הסובלים מאכלוס יתר ואת ההשפעה שלהם על חיי הפליטים. הרשויות באירופה ויוון אחראיות לכך בשל בחירתן להמשיך ולהחזיק את הפליטים בתנאי מחייה כאלו".

לפי נתוני האיחוד האירופי, במחנות הפליטים שבאיי יוון נמצאים כיום יותר מ-5,500 קטינים שאינם מלווים על ידי אדם מבוגר. בסך הכל חיים במחנות הקליטה באיים היווניים כ-42,500 פליטים ומהגרים - פי שבעה מהקיבולת שהמחנות יכולים להכיל. שבע מדינות באיחוד האירופי הסכימו החודש לקלוט לשטחן לפחות 1,600 ילדים ובני נוער מכמה מהמחנות, בהן גרמניה, צרפת, אירלנד, פורטוגל, פינלנד, קרואטיה ולוקסמבורג.

היום צפויה קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל לשוחח עם נשיא צרפת, עמנואל מקרון, ונשיא טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן ולדון במשבר בגבול טורקיה-יוון. זאת לאחר שטורקיה אפשרה באחרונה לאלפי פליטים ומהגרים לחצות את הגבול לשטחה של יוון, בניסיון לבלום גל אפשרי של מיליוני פליטים הנמלטים מהלחימה בצפון סוריה. אותם אלפים מנסים עכשיו להיכנס לאירופה במה שעשוי להפוך למשבר פליטים חדש של היבשת. בשל התפרצות נגיף הקורונה, המנהיגים שהיו אמורים להיפגש באיסטנבול יעשו זאת באמצעות שיחת וידאו. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ