הארץ

בסעודיה בוצעו בשנה שעברה 184 הוצאות להורג – המספר הגבוה ביותר שתועד במדינה עד כה, כך מדווח ארגון זכויות האדם "אמנסטי אינטרנשיונל" בדו"ח המתפרסם היום (שלישי), שגם מציג ירידה במספר ההוצאות להורג בעולם זו השנה הרביעית ברציפות.

בדו"ח בן 59 עמודים דיווח ארגון זכויות האדם על ירידה של חמישה אחוזים במספר ההוצאות להורג בעולם לעומת 2018, הירידה הגדולה ביותר במספרן בעשור האחרון. בסעודיה, לעומת זאת, שיעור ההוצאות להורג זינק בשנה שעברה ב-23% ועמד על 184 לעומת 149 הוצאות להורג שתועדו בממלכה המפרצית ב-2018.

המדינה בה תועד המספר הרב ביותר של הוצאות להורג ב-2019 היא סין. באמנסטי ציינו שהמספר המדויק לא ברור בשל מדיניות ההסתרה של המשטר בבייג'ין, אך העריכו שבשנה שעברה הוצאו להורג אלפי בני אדם במדינה. איראן ניצבת אחריה, לאחר שבשנה שעברה הוצאו בה להורג 251 בני אדם על פי תיעוד הארגון. בעיראק הוכפל מספר ההוצאות להורג השנתי והוא עמד בשנה שעברה על מאה. איראן, צפון קוריאה ווייטנאם מסתירות גם הן את מספר ההוצאות להורג בשטחן.

תמונתו של ירוש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן על שלט חוצות בריאד, בפברוארצילום: Amr Nabil/אי־פי

"עונש המוות הוא עונש מתועב ולא הומני, ואין כל ראיה אמינה לכך שהוא מונע פשיעה בצורה יעילה יותר מאשר עונשי מאסר", אמרה קלייר אלגר, מנהלת תחום מחקר ומדיניות בארגון זכויות האדם. "רוב גדול של המדינות בעולם מכירות בכך וזה מעודד לראות את המשך הירידה במספרים".

"יחד עם זאת, מספר קטן של מדינות פועלות בכיוון ההפוך מהמגמה העולמית ופונות להוצאות להורג", הוסיפה אלגר. "השימוש ההולך וגובר של סעודיה בעונש המוות, גם כנשק נגד מתנגדים פוליטיים, הוא התפתחות מדאיגה".

על פי נתוני הארגון, בשנה שעברה הוציאה סעודיה להורג לפחות שש נשים ו-178 גברים, לפחות מחציתם בעלי אזרחות זרה. רוב ההוצאות להורג היו בגין עבירות סמים ורצח, אבל בארגון תיעדו גם עונשי מוות ככלי פוליטי בו נעשה שימוש בעיקר כלפי שיעים הנחשבים למיעוט בממלכה הסונית. באפריל בשנה שעברה נהרגו 37 בני אדם בהוצאה להורג המונית, מהם 32 גברים שיעים שהורשעו בעבירות טרור בהן הודו בחקירות תחת איומים.

באמנסטי מייחסים את העלייה במספר ההוצאות להורג בעיראק לעלייה במספר האישומים נגד פעילים בארגון הטרור "המדינה האיסלאמית" (דאעש). באיראן, ארבעה מהאנשים שהוצאו להורג היו בני פחות מ-18 בזמן ביצוע הפשע שיוחס להם. באפגניסטאן לא תועדו בשנה שעברה הוצאות להורג, לראשונה מאז 2010.

בדרום סודאן, הרשויות הוציאו להורג לפחות 11 בני אדם בשנה שעברה, שיא במספר ההוצאות להורג מאז 2011. בתימן הוצאו להורג לפחות שבעה בני אדם ב-2019, לעומת ארבעה ב-2018. בחריין חידשה אף היא את ההוצאות להורג, והוציאה להורג שלושה בני אדם.

בארגון זכויות האדם ציינו גם ש-106 מדינות ביטלו את עונשי המוות באותה השנה. "זו חובתנו לחזק את המומנטום לביטול עולמי של עונש המוות", אמרה אלגר. "חייב להיות לחץ בינלאומי על המוציאות האחרונות להורג בעולם לחדול מהמנהג המתועב והלא הומני הזה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ