סבא"א: איראן ממשיכה להפר את הסכם הגרעין ולהעשיר אורניום מעבר למותר לה

לפי הסוכנות, סך מצבורי האורניום המועשר ברמה נמוכה של איראן הגיע ל-1,571 ק"ג אף שמותר לה לאגור רק 202 ק"ג. בנוסף נטען כי היא מונעת מפקחים גישה לשני אתרים שייתכן שנערכה בהם פעילות גרעינית

אי-פי
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תחנת הכוח הגרעינית בושהאר באיראן, בנובמבר
תחנת הכוח הגרעינית בושהאר באיראן, בנובמבר צילום: AFP

הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) גורסת כי איראן ממשיכה להעשיר אורניום ולהפר את הסכם הגרעין עליו חתמה עם המעצמות. הממצאים פורסמו אתמול (שישי) לאחר שעלו במסמך חסוי שנשלח למדינות החברות באמנה הבינלאומית והגיע לידי סוכנות הידיעות אי-פי.

לפי הסוכנות, נכון ל-20 במאי סך מצבורי האורניום המועשר ברמה נמוכה של איראן הגיע ל-1,571.6 ק"ג לעומת 1,020.9 ק"ג שתועדו ב-19 בפברואר – שלושה חודשים קודם לכן. לפי הסכם הגרעין מ-2015, לאיראן מותר לאגור רק 202.8 ק"ג של אורניום מועשר ברמה זו.

כור לייצור מים כבדים באראק באיראן, ב-2019צילום: AFP

הסוכנות גם דיווחה כי איראן ממשיכה להעשיר אורניום לדרגה של 4.5% - גבוהה מהרמה המותרת לה לפי ההסכם: 3.67%. עוד דווח כי איראן חורגת מהגבול שהותר לה בכל הנוגע למים כבדים בכורים הגרעיניים.

בנוסף, סוכנות הידיעות AFP דיווחה כי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית הודיעה כי איראן מונעת מפקחיה גישה לשני אתרים שבהם ייתכן שנערכה פעילות גרעינית בעבר. לפי הסוכנות, "במשך יותר מארבעה חודשים, מנעה איראן מהסוכנות גישה לשני אתרים". לפי הדיווח, בסבא"א סבורים כי ייתכן שהאתרים שימשו כמקום אחסון לחומרים גרעיניים וכי ייתכן שאחד מהם שימש גם להפקה והמרה של אורניום ב-2003. 

הסכם הגרעין הבטיח לאיראן תמריצים כלכליים בתמורה לעמידה בתנאים שהוצבו לה. נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הסיג את ארצו מההסכם ב-2018 ואמר כי יש לדון עליו מחדש נוכח פעולותיה של איראן. מאז טהראן החלה בהדרגה להפר את ההגבלות שהוטלו עליה במטרה ללחוץ על יתר המדינות החתומות על ההסכם להגדיל את התמריצים או להעניק לה הטבות חדשות.

לפי איגוד הבקרה על הנשק היושב בוושינגטון, איראן זקוקה לכ-1,050 ק"ג של אורניום מועשר ברמה נמוכה - מתחת לחמישה אחוזים - שבהמשך יועשרו לרמה המאפשרת ייצור נשק - יותר מ-90% - כדי שתוכל לייצר נשק גרעיני.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ