האו"ם: טילי השיוט ששימשו במתקפה על מתקני הנפט בסעודיה הגיעו מאיראן

דו"ח שהציג מזכ"ל הארגון גוטרש למועצת הביטחון קובע כי במתקפות אשתקד על יעדים סעודיים נעשה שימוש בנשק שמקורו בטהראן. לפי גוטרש, ייתכן שאיראן הפרה בכך החלטה של המועצה המעגנת את הסכם הגרעין ■ עיראק: סיכמנו עם ארה"ב על הסגת כוחות מדורגת

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קולונל בצבא סעודיה מציג חלקי טילי שיוט ומל"טים מהמתקפה על מתקני הנפט, בספטמבר
קולונל בצבא סעודיה מציג חלקי טילי שיוט ומל"טים מהמתקפה על מתקני הנפט, בספטמברצילום: FAYEZ NURELDINE / AFP

טילי השיוט שנורו אל מתקני הנפט בסעודיה בספטמבר האחרון, המל"טים שהיו מעורבים בתקיפה וכן נשק שהיה בשימוש במתקפות נוספות על יעדים בממלכה אשתקד הגיעו מאיראן — כך קובע דו"ח שהציג מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש למועצת הביטחון. הנתונים נמסרו כחלק מדיווח תקופתי של המזכ"ל למועצה בנושא אמברגו הנשק על איראן, והגיעו לידי סוכנות הידיעות רויטרס.

גוטרש מציין בדו"ח כי "ייתכן שפריטים אלה הועברו באופן שאינו הולם", את החלטת מועצת הביטחון משנת 2015 המעגנת את הסכם הגרעין שעליו חתמה איראן באותה שנה עם שורת מעצמות, בהן בריטניה, צרפת, גרמניה, רוסיה וסין. ארה"ב שהיתה שותפה להסכם פרשה ממנו לפני שנתיים. 

לדברי מזכ"ל האו"ם, פקחי הארגון בחנו הריסות באתרי התקיפה בסעודיה — במתקן נפט בעפיף במאי 2019, בנמל התעופה הבינלאומי ביוני ובאוגוסט אותה שנה ובמתקפה על מתקני הנפט של חברת עראמקו בחוראייס ואבקאיק בספטמבר — והערכתם היא כי "טילי השיוט שבהם נעשה שימוש בארבע המתקפות, ו/או חלקים שלהם, הם מתוצרת איראנית". 

עוד נכתב בדו"ח, כי במשלוחי נשק שתפס צבא ארה"ב בפברואר ובנובמבר נמצאו אמצעי לחימה שמקורם איראני. אלה תוארו כ"דומים או זהים" לחלקי הטילים והמל"טים שנמצאו במתקפות ביעדים שנבדקו בסעודיה. לדברי גוטרש, מדובר בנשק שעליו סימנים המעידים כי נוצר בידי חברות איראניות, וכן כיתובים בפרסית. בכמה מקרים זוהו אמצעי לחימה שנשלחו לאיראן ממדינות אחרות בין פברואר 2016 ל-אפריל 2018. 

מועצת הביטחון צפויה לדון בהמשך החודש בדו"ח של המזכ"ל. גוטרש הוסיף כי שגריר איראן לאו"ם כתב במכתב בחודש שעבר כי "מדיניותה של איראן אינה לייצא נשק ולהפר את האמברגו של מועצת הביטחון. נמשיך לשתף פעולה עם האו"ם בנושא זה".

ניסוי איראני בטיל בליסטי המסוגל לשאת לוויין לחלל, בפברוארצילום: IRAN PRESS / AFP

ארה"ב מפעילה לאחרונה לחצים על 15 החברות במועצת הביטחון כדי להאריך את תוקפו של אמברגו הנשק על איראן שצפוי להסתיים באוקטובר, כחלק מהסכם הגרעין. רוסיה וסין, שלהן זכות וטו במועצה, הודיעו כי יתנגדו למהלך. השגרירה האמריקאית לאו"ם, קלי קראפט, אמרה כי תציג טיוטת החלטה על הארכת האמברגו בהקדם. 

וושינגטון איימה כי אם לא תצליח להביא להארכת האמברגו, היא תבקש להפעיל סעיף בהסכם הגרעין שישיב את תוקפן של כל הסנקציות נגד איראן שהוקפאו. אולם, לא ברור כיצד תוכל ארה"ב לעשות זאת מכיוון שהיא אינה עוד צד להסכם. מקורות דיפלומטיים מעריכים כי בנושא זה צפוי מאבק ממושך וקשה בין הצדדים. בשנה שעברה הודיעה איראן כי תפחית את מחויבויותיה במסגרת הסכם הגרעין, ומאז החלה לחדש את פעילות העשרת האורניום, מעבר להגבלות שנקבעו בהסכם.

עיראק וארה"ב הסכימו על הסגת כוחות

בד בבד, ממשלת עיראק פרסמה הלילה (שישי) הודעה משותפת עם ארה"ב, לפיה שתי המדינות הגיעו להסכמה על הוצאה מדורגת של כוחות אמריקאים מהמדינה. בהודעה לא נמסרו פרטים על היקף הכוחות או משך הזמן שבו תתבצע הסגת הכוחות. לפי דיווח בסוכנות הידיעות הממלכתית העיראקית, ראש הממשלה מוסטפה אל־כאזימי אמר כי הדיאלוג האסטרטגי עם ארה"ב מתקיים על בסיס החלטת הפרלמנט העיראקי שקראה להסגת הכוחות האמריקאים.

לפי ההודעה, "נוכח ההתקדמות המשמעותית בחיסול האיום של דאעש, "בחודשים הקרובים ארה"ב תמשיך להפחות את היקף כוחותיה בעיראק". עוד נמסר כי "ארה"ב חזרה והדגישה כי היא אינה מבקשת להקים בסיסי קבע בעיראק או להחזיק בנוכחות קבועה של חייליה במדינה". בתמורה להסכמה, בגדאד התחייבה להגן על הבסיסים שבהם שוהים חיילים אמריקאיים, ברקע המשך מתקפות הרקטות של מיליציות פרו־איראניות בחודשים האחרונים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ