צילומי לוויין: מוקד הפיצוץ המסתורי בטהראן - סמוך לאתרים לייצור טילים

הצילומים תיעדו מאות מטרים של אדמה וצמחייה חרוכות במקום בו אירע הפיצוץ העוצמתי. למרות מאמצי ההסתרה, מדובר באזור רגיש בו נערכו ניסויים במערכות נשק הקשורות לפרויקט הגרעין האיראני

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

הפיצוץ המסתורי שזעזע ביום שישי את טהראן אירע באזור סמוך להרים, מזרחית לעיר שבה שוכנים, לדברי מומחים, מערכת מנהרות תת קרקעיות ואתרים לייצור טילים. כך עולה מתמונות לוויין חדשות שפורסמו היום (שבת).

עד עתה לא ברור מה התפוצץ בתקרית שבה נשלח כדור אש ענקי לשמיים, או מה היתה הסיבה לפיצוץ. התגובה הלא שגרתית של המשטר עם זאת הבליטה את העובדה כי מדובר באזור רגיש סמוך לאתרים שבהם משקיפים בינלאומיים סבורים שנערכו ניסויים בחומרי חבלה רבי עוצמה במשך 20 השנים האחרונות, זאת כחלק מפרויקט הגרעין של המדינה.

האזור שנפגע בפיצוץ, לפני (משמאל) ואחרי (מימין)צילום: /אי־פי

הפיצוץ היה חזק דיו כדי להרעיד את חלונות הבתים בכל רחבי העיר. כתבי הטלוויזיה הממלכתית באיראן צילמו מיכלי גז באזור הפיצוץ שעלו באש, אולם נמנעו מלצלם את האזור מסביב. דובר משרד ההגנה, דאבוד עבדי, טען כי הפיצוץ נגרם מדליפת גז, אבל הוא לא אמר מי או כמה בני אדם נהרגו ממנו. עבדי תיאר את האזור כ"ציבורי" אולם מי שטיפל באירוע היו גורמי צבא ולא כבאים אזרחיים.

צילומי הלוויין שפורסמו היום, 20 ק"מ מזרחית ממרכז טהראן, תיעדו מאות מטרים של אדמה וצמחייה חרוכות – שלא נראו בתמונות מהאזור בשבועות שקדמו לתקרית. בצילומים נראה מבנה המזכיר את המתקן שצולם על ידי הטלוויזיה הממלכתית.

במקביל לפיצוץ המסתורי, החשמל בכמחצית הבתים שבעיר שיראז נפל. לפי סוכנות הידיעות הטורקית אנאדולו, נפילת החשמל ארעה בשל פיצוץ במתקן כוח באזור. "כתוצאה מאש שפרצה באחד ממתקני הכוח המרכזיים במחוז פארס, חלקים מהעיר הוחשכו", נכתב בהודעת מועצת העיר שיראז שפורסמו בסוכנות הידיעות מאהר.

מצבורי הגז יושבים סמוך למה שמומחים מתארים כמתקן הטילים חוגי'ר האיראני. לדברי פביאן הינץ, חוקר במרכז ג'יימס מרטין במכון מידלבורי ללימודים בינלאומיים בקליפורניה, נראה שהפיצוץ פגע במתקנים של איגוד התעשייה שהיד באקרי שמייצר טילים המונעים על דלק מוצק. במרכז ללימודים אסטרטגיים ובינלאומיים בוושינגטון אמרו כי חוג'יר הוא אתר שבו ישנן כמה מנהרות ששימשו לייצור כלי נשק. 

הדיווח על הפיצוץ המסתורי ונפילת החשמל מגיע על רקע מלחמת סייבר חשאית למחצה המתנהלת בין ישראל לאיראן. בחודש שעבר דיווח העיתון וושינגטון פוסט כי ישראל עמדה מאחורי מתקפת סייבר שגרמה לשיבושים ניכרים בפעילות נמל בעיר בנדר עבאס בדרום איראן. שבועות לפני כן דווח על תקיפה שיוחסה לאיראנים כנגד תשתיות מים בישראל.

על פי הוושינגטון פוסט, מתקפת הסייבר באיראן אירעה ב–9 במאי, על נמל הנמצא סמוך למיצרי הורמוז, שדרכו מתנהל חלק ניכר מסחר הנפט האיראני. העיתון מצטט גורמי מודיעין זרים שתיארו מהומה רבה בפעילות הנמל בימים שלאחר התקיפה ועיכובים בתנועת הספינות. בעקבות הדיווח, צייץ ראש המכון למחקרי ביטחון לאומי (INSS), האלוף (מיל') עמוס ידלין, כי "נראה שזאת תגובה ישראלית למתקפה האיראנית על מערכות המים והביוב". ידלין, ראש אמ"ן לשעבר, הוסיף כי "ישראל מבהירה בכך שראוי להשאיר מערכות אזרחיות מחוץ לתחום הלחימה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ