ארה"ב מנסה לבודד את איראן בגלל תוכניתה הגרעינית. סין מושיטה לה יד כלכלית וצבאית

לפי "ניו יורק טיימס", בייג'ין וטהראן סיימו לנסח בחשאי הסכם שותפות שיאפשר לסין להשקיע מיליארדים באיראן באופן שיפגע בהשפעת הסנקציות האמריקאיות עליה. בתמורה, סין תהיה זכאית לאספקה שוטפת של נפט איראני למשך 25 שנים, ככל הנראה במחיר מופחת

לוגו ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נשיא סין שי ג'ינפינג, בינואר
נשיא סין שי ג'ינפינג, בינוארצילום: AFP

איראן וסין סיימו לנסח בחשאי טיוטת הסכם לשיתוף פעולה ביטחוני וכלכלי, שיאפשר לסין להשקיע מיליארדים בשוק האנרגיה וסקטורים אחרים באיראן. ההסכם עשוי לפגוע בהשפעת הסנקציות האמריקאיות על טהראו ועל מאמצי ממשלו של דונלד טראמפ לבודד את השלטונות באיראן בשל תוכנית הגרעין ושאיפותיהם הצבאיות.

הטיוטה, הכוללת 18 עמודים תחת הכותרת "גרסה אחרונה", הגיעה לידי העיתון "ניו יורק טיימס" ומפרטת את תנאי השותפות בין שתי המדינות. התנאים יאפשרו להרחיב באופן משמעותי את הנוכחות הסינית בשוק הבנקאות האיראני, וכן בעשרות פרויקטים בשוק התקשורת, בנמלים ובתחומים אחרים. על פי שני גורמים המעורים בפרטי ההסכם שהתגבש, היקף ההשקעה הסיני באיראן עשוי להגיע ל-400 מיליארד דולר לאורך 25 שנים. בתמורה, סין תהיה זכאית לאספקה שוטפת של נפט איראני למשך 25 שנים, שעל פי גורם איראני רשמי אשר סוחר בשוק האיראני, יועבר בהנחה משמעותית.

תנאי ההסכם כוללים גם את הרחבת שיתוף הפעולה הצבאי בין שתי המעצמות, באופן שמאפשר לסין גישה לזירה המהווה דאגה מתמשכת עבור ארה"ב. ההסכם כולל קיום אימונים ותרגילים צבאיים משותפים, הפעלת צוותי מחקר ופיתוח נשק מעורבים ושיתוף מידע מודיעיני בין שתי המדינות. כל זאת, על פי הטיוטה, בשם "מאבק החד-צדדי בטרור, סמים וסחר בבני אדם".

זריף עם שר החוץ הסיני בביקור בבייג'ין, בשנה שעברהצילום: How Hwee Young / AP

נשיא סין שי ג'ינפינג היה זה שיזם את שיתוף הפעולה, בזמן ביקור שערך באיראן ב-2016. נשיא איראן חסן רוחאני אישר את המהלך בפגישת קבינט ביוני, כך אמר בשבוע שעבר שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף שביקר בבייג'ין באוקטובר כדי לדון בתנאי ההסכם. לדבריו, התוכנית תוגש לאישור הפרלמנט האיראני בקרוב. שני גורמים רשמיים בממשל הוסיפו ששיתוף הפעולה זכה גם לתמיכתו של המנהיג העליון האייתוללה עלי חמינאי.

אם ההסכם יוצא לפועל כלשונו, שיתוף הפעולה יהווה גורם מערער נוסף ליציבות הקשר הדיפלומטי המידרדר שבין סין לבין ארה"ב, שמחליפות בתקופה האחרונה האשמות על רקע התפשטות נגיף הקורונה בעולם. הוא גם מהווה מכה קשה לניסיונות ממשלו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לעכב את התקדמות תוכנית הגרעין האיראנית.

בתגובה לשאלת "ניו יורק טיימס" על ההסכם הקרוב בין איראן לסין, נמסר ממשרד החוץ האמריקאי כי "ארה"ב תמשיך להטיל קנסות על חברות סיניות שיסייעו לאיראן, נותנת החסות הגדולה בעולם לפעולות טרור". בתגובה נכתב עוד ש"בכך שהיא מעודדת חברות סיניות להשקיע בשוק האיראני, ממשלת סין פוגעת במטרה המוצהרת שלה עצמה – לשמר יציבות ושלום".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ