"אחיך, מחמוד": אחמדינג'אד שיגר מכתב חם ליורש העצר הסעודי

נשיא איראן לשעבר טוען שהעביר מכתב ידידותי למוחמד בן סלמאן בו הוא קורא לו להביא לפיוס באזור ומכנה אותו "איש של שלום". פרשנים רואים במהלכיו ניסיון להפוך לרלוונטי נוכח המשבר באיראן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נשיא איראן לשעבר, אכבר האשמי רפסנג'אני (מימין) ונשיא איראן אחמדינג'אד בטהראן, ב-2012
נשיא איראן לשעבר, אכבר האשמי רפסנג'אני (מימין) ונשיא איראן אחמדינג'אד בטהראן, ב-2012צילום: AP

הוא טען שהשואה הומצאה וכי יש למחוק את ישראל מהמפה. הוא גם טען שבאיראן "אין הומואים" כמו בארה"ב. הנשיא לשעבר של הרפובליקה האיסלאמית, מחמוד אחמדינג'אד, כתב לאחרונה מכתב ידידותי לאויב הערבי הנחוש ביותר של מדינתו: יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן. נכון לעכשיו לפחות, נראה כי מדובר בהתכתבות חד-כיוונית.

עם זאת, מכתבו של אחמדינג'אד לבן סלמאן יוצא דופן בשל העובדה שנכתב כלל. בכירים אחרים בצמרת השלטון של איראן, בהנהגתו של המנהיג העליון עלי חמינאי, תיארו את יורש העצר – שליטה בפועל של סעודיה – הרפתקני, אכזרי ולא בוגר. מהצד השני, השווה בן סלמאן את חמינאי להיטלר וטען כי כל מעורבות עם טהראן היא חסרת טעם.

אחמדינג'אד שיגר את מכתב החנופה לבן סלמאן החודש, שעה שהוא מתייחס בביטול למדיניות הפומבית שבה נוקטת איראן כלפי סעודיה. הנשיא לשעבר הזמין את יורש העצר לפעול יחד כדי להביא לסיומה של המלחמה בתימן – כך עולה מעותק של המכתב שהעבירה לשכתו של אחמדינג'אד ל"ניו יורק טיימס". אחמדינג'אד מתאר במכתב את בן סלמאן כאיש של שלום שעשוי להביא לפיוס באזור ובכך להבטיח את מורשתו ולרצות את נביא האיסלאם מוחמד.

במכתב לא מצוינת מעורבותה של סעודיה במלחמת האזרחים בת חמש השנים בתימן, אותה הגדיר האו"ם האסון ההומניטרי מעשה ידי אדם הגדול ביותר בעולם. "אני יודע שהוד מעלתו לא מרוצה מהמצב הנוכחי, שבו אנשים חפים מפשע מתים ונפצעים על בסיס יומי והתשתיות נפגעות", נאמר במכתב. "מכעיס אותך לראות שמשתמשים במשאבים אזוריים השייכים לעם כאמצעי הרס במקום פיתוח של שלום ושגשוג". הסעודים מציירים את הסכסוך האלים בתימן כקרב, למעשה, נגד איראן התומכת במורדים החותים.

המכתב נחתם בשורה: "אחיך, מחמוד אחמדינג'אד".

סעודיה לא השיבה בשלב זה למכתבו של אחמדינג'אד, שהועבר לדברי לשכתו לנציגות הסעודית בטהראן. במשלחת הסעודית לאו"ם לא הגיבו לשאלה האם קיבל יורש העצר את המכתב. במקביל, כתב אחמדינג'אד מכתבים למנהיג המורדים החותים, עבד אל-מאליכ אל-חותי, ולמזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש. שלושת המכתבים מבטאים את הצעתו של אחמדינג'אד לתווך בשיחות שלום על מנת להביא לסיומה של המלחמה, באמצעות הקמה של ועדה של נציגים בינלאומיים. דוברו של גוטרש טען כי אין לו מושג על אודות המכתב.

"השקפותיו אינן קשורות לממשלה"

בנאום ב-2019 אמר חמינאי כי "ממשלת סעודיה היא עריצית, דיקטטורית, מושחתת, רודנית ומשועבדת". באותו נאום טען המנהיג העליון כי הוא בטוח ששושלת סעוד תתמוטט בעתיד הקרוב בידי מהפכנים איסלאמים.

יורש העצר הסעודי בן סלמאן ונשיא ארה"ב טראמפ בפסגת מדינות G20 באוסקה, יפן, בשנה שעברהצילום: Kevin Lamarque/רויטרס

בשנים האחרונות, יחסיו של אחמדינג'אד עם ההנהגה האיראנית הדרדרו והוא ניסה לבדל את עצמו ממדינויות רבות של הרפובליקה האיסלאמית. עלירזא מיריוספי, דובר מטעם משלחת איראן לאו"ם, אמר כי "השקפותיו (של אחמדינג'אד), כל עוד הוא בגדר אזרח פרטי כמו איראנים אחרים, אינן קשורות לממשלה ולמדינויות הנוכחיות של הממשל".

דיפלומטים ופרשנים אומרים כי הסבירות שאחמדינג'אד יצליח להוביל למגעים כלשהם בין שתי המדינות היא נמוכה. כמה מהם רואים במהלכיו ניסיון להפוך רלוונטי בשעה שאיראן מתמודדים עם אתגרים רבים, בהם הסנקציות הכלכליות מצד ארה"ב ומגפת קורונה. אך ייתכן שהמכתב שנשלח הוא מהלך ההתרסה הנועז ביותר של אחמדינג'אד עד כה. לפי אחד מיועציו, המכתב מאותת רצון לפתוח בהליך נורמליזציה של היחסים עם ארה"ב, למרות הלחץ שמפעיל ממשל טראמפ על המדינה.

"אחמדינג'אד מאמין ביחסים אסטרטגיים טובים עם כולם, כולל סעודיה וארה"ב", אמר יועצו עבדול רזא דווארי. "הוא מאמין שבעיותיה של איראן לא תיעלמנה עד שהאיבה עם ארה"ב לא תגיע לכדי פתרון, וכי הדרך לוושינגטון עוברת בריאד, ועלינו לסלול את הדרך". 

לכתבה המלאה של פרנז פאסיהי ב"ניו יורק טיימס"

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ