נשיא לבנון וראש הממשלה הוזהרו שבועיים מראש על הסכנה של פיצוץ בנמל ביירות

דו"ח של סוכנות הביטחון הכללית שהגיע לידי רויטרס מראה כי כבר בינואר הוחלט על צעדים להפחתת הסכנה במחסן שבו הוחזקו 2,750 טונות של אמוניום חנקתי. הדו"ח נכלל במכתב שנשלח לפני האסון לראשי המדינה ■ ניו יורק טיימס: קבלן אמריקאי הזהיר ב–2016 מהחזקת החומר בנמל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמל ביירות, היום
רויטרס
ניו יורק טיימס

אסון הפיצוץ בנמל ביירות הביא למותם של יותר מ–160 בני אדם וזרע חורבן בחלקים נרחבים מבירת לבנון. אתמול (שני) אף התפטרה הממשלה בלחץ הציבור, שיצא בהמוניו להפגין נגדה מאז סוף השבוע. אולם, גילויים חדשים מראים כי הסכנה שנשקפה מהחזקת 2,750 טונות של אמוניום חנקתי בנמל היתה ידועה לרשויות עוד בטרם הפיצוץ, שאירע ביום שלישי שעבר. 

מסמכים שחשפה סוכנות הידיעות רויטרס מעידים כי שבועיים לפני האסון הוזהרו ראש הממשלה המתפטר, חסאן דיאב, והנשיא מישל עאון כי במקרה של פיצוץ במחסן, ההרס עלול להשמיד את ביירות. בניו יורק טיימס פורסמו פרטים מתוך מברק דיפלומטי של משרד החוץ האמריקאי, לפיו קבלן שעבד עם צבא ארה"ב הזהיר את רשויות הנמל עוד ב–2016 מהסכנה שבאחסון החומר הנפיץ בנמל.

לפי רויטרס, דו"ח של סוכנות הביטחון הכללית בלבנון בנושא הפיצוץ מזכיר מכתב שנשלח ב–20 ביולי לנשיא עאון ולראש הממשלה דיאב. הדו"ח אינו כולל את תוכן המכתב, אולם לפי גורם ביטחוני בכיר במדינה הוא הכיל סיכום של חקירה שנערכה כבר בינואר השנה — והעלתה כי יש לפעול באופן מיידי למצוא פתרון חלופי לאחסנת האמוניום החנקתי. 

הגורם, שהיה מעורב בכתיבת המכתב אך סירב להזדהות בשמו, הוסיף כי הדו"ח עסק גם "בסכנה שבמקרה של גניבה, החומר הזה יוכל לשמש ארגוני טרור". לדבריו, "הזהרתי אותם (את הנשיא וראש הממשלה) כי במקרה של פיצוץ, ביירות עלולה להיחרב". ברויטרס לא הצליחו לאשר את דבריו על תוכן המכתב באמצעות גורם נוסף. הן במשרד ראש הממשלה, הן בלשכת הנשיא והן במשרד התובע הכללי סירבו להתייחס לדבר המכתב.

הפיצוץ בנמל הביא לפציעתם של יותר מ–6,000 בני אדם והרס קרוב ל–6,000 מבנים. כך לפי הרשויות בביירות. מושל מחוז ביירות, מרוואן עבוד, אמר בשבוע שעבר כי קרוב ל–300 אלף בני אדם נותרו ללא קורת גג או שבתיהם נפגעו באופן קשה מגל ההדף ששטף את העיר. לפי ההערכות, שיקומה של העיר יסתכם בכ–15 מיליארד דולר. זאת, בזמן שלבנון נמצאת במשבר כלכלי מעמיק, עם פיחות משמעותי בשער הלירה וחוב לאומי בסך כ–90 מיליארד דולר.

אדם ישן בין הריסות בניין מגורים בביירות, ביום שישיצילום: DIEGO IBARRA SANCHEZ / NYT

בשבוע שעבר הודה הנשיא עאון כי ידע על כך שהאמוניום החנקתי אוחסן בנמל. במסיבת עיתונאים שערך הוסיף כי הנחה את מזכיר המועצה לביטחון לאומי — המאגדת גורמי ביטחון וצבא — "לעשות כל מה שנדרש" בנושא. עוד אמר עאון כי בסוכנות הביטחון הכללית הזהירו כי החומר מסוכן, וכי הוא עצמו לא נושא באחריות. "לא ידעתי איפה אחסנו את החומר ולא כמה מסוכן הוא היה. אין לי סמכות ישירה על רשויות הנמל. יש היררכיה ניהולית וכל מי שידע על המצב היה צריך לדעת גם מה תפקידו מחייב לעשות בנידון".

המטען הנפיץ של אלפי טונות האמוניום החנקתי נפרק בנמל ב–2013, בידי אונייה שהפליגה מגיאורגיה למוזמביק ונקלעה לקשיי מימון ולקשיים בירוקרטיים. מאז החלה סדרת התכתבות מתמשכת בין גורמים בנמל לרשויות אחרות, בהן גם רשות המכס הלבנונית וגופי ביטחון. אלו קראו לבית המשפט להוציא צו שיחייב את העברתו של החומר המסוכן — המשמש לייצור דשנים, אך בתהליך מסוים גם לייצור חומר נפץ — לאתר אחר, רחוק ממרכזה של ביירות.

פנייה בכל חצי שנה

בדו"ח סוכנות הביטחון הכללית, שהגיע לידי רויטרס, מצוין כי כמה בקשות בנושא הועברו לרשויות, אך לא מוזכר מספר מדויק. בין היתר מוזכר בדו"ח כי בין 2013 ל–2016 רשויות הנמל פנו כמה פעמים לרשות המכס בבקשה לייצא את האמוניום החנקתי למדינה אחרת. אולם, נכתב, עד למועד כתיבת הדו"ח "לא התקבלה כל החלטה". עוד צוין כי "התייעצות עם מומחה לחומרים כימיים אישרה את הסכנה שבהחזקת החומר המשמש לייצור חומרי נפץ".

כתובת גרפיטי "הממשלה שלי עשתה את זה" בנמל ביירותצילום: HANNAH MCKAY/רויטרס

לפי הדו"ח, בפברואר 2015 הוצא צו משפטי שחייב את הנמל לערוך בחינה מקצועית של האמוניום החנקתי. זו העלתה כי מדובר בחומר מסוכן ורשויות הנמל פנו לצבא כדי שיעביר מהמקום את המטען. אולם, כך לפי הדו"ח, בצבא דחו את הבקשה והמליצו למכור את החומר לחברות פרטיות העוסקות בתחום חומרי הנפץ, או להעבירו באופן אחר. 

לא צוין מדוע סירב הצבא לקבל אחריות על האמוניום החנקתי, אולם הגורם הביטחוני הבכיר אמר לרויטרס כי הסיבה היתה שלא היה להם צורך בו. מאז, בכל חצי שנה פנו מחדש גופי ביטחון ורשות המכס לבית המשפט בבקשה לסלק מהמקום את החומר המסוכן. בצבא לבנון סירבו להגיב לדברים, וכך גם ברשות המכס והנהלת בתי המשפט. כחלק מחקירת הפיצוץ, בשבוע שעבר נעצרו בכירים בהנהלת הנמל וברשות המכס.

מהדו"ח עולה עוד כי בינואר השנה הורה שופט לפתוח בחקירה לאחר שנמצא כי המחסן בו הוחזק האמוניום החנקתי לא הוצב תחת שמירה וכי אחת מדלתותיו אינה מחוברת לציר. זאת, מחשש לגניבת החומר המסוכן. בדו"ח שסיכם את אותה חקירה הורה התובע הכללי עווידאת לפעול מיידית לתקן את דלתות המחסן ולהציב שמירה, כך אישר בשיחה עם רויטרס גורם ביטחוני לבנוני נוסף. בעקבות ההנחיה החלו עבודות ריתוך במקום, שעל פי החשד גרמו בשבוע שעבר לשריפה. 

תור לחלוקת מזון וסיוע לתושבים שאיבדו את בתיהם בפיצוץ, בשבוע שעברצילום: DIEGO IBARRA SANCHEZ / NYT

"מכיוון שבאותו מחסן הוחזקו גם זיקוקים, האש גדלה והתפשטה לאזור שבו נשמר האמוניום החנקתי", הוסיף הגורם. "כשהטמפרטורה במקום הגיעה ליותר מ–200 מעלות הוא התפוצץ". לדבריו, הנהלת הנמל אחראית לכך שלא היה פיקוח על עבודות התיקון במקום, ועל כך שהזיקוקים אוחסנו באותו מחסן. "רק בגלל שהמחסן פונה לים הנזק היה פחות חמור", אמר הגורם. "אחרת כל ביירות היתה נמחקת. זה סיפור של הזנחה, חוסר אחריות, אחסנה לקויה וניהול גרוע".

אזהרה אמריקאית

בנוסף לדו"ח שחשפה רויטרס, בניו יורק טיימס פורסם כי קבלן אמריקאי שעבד עם צבא ארה"ב בלבנון הזהיר את הרשויות במדינה ב–2016 מהסכנה שבהחזקת האמוניום החנקתי בנמל בתנאים שבהם אוחסן. אזהרתו הוזכרה במברק דיפלומטי שנשלח ביום שישי האחרון, ותוכנו הוגדר כ"רגיש" אך לא מסווג. לפי המברק, הקבלן שימש כיועץ לחיל הים הלבנוני במסגרת חוזה העסקה עם צבא ארה"ב, בין 2013 ל–2016. במסגרת תפקידו הוא ערך בדיקה בטיחותית שגרתית בנמל ביירות ודיווח לרשויות הנמל על הסכנה בתנאים שבהם מוחזק החומר המסוכן.

לדברי בכירים אמריקאים שעבדו בעבר ובהווה במדינות במזרח התיכון, במצב כזה מצופה מהקבלן לעדכן גם את הרשויות האמריקאיות הרלוונטיות — בהן השגרירות בלבנון, משרד החוץ והפנטגון. לדברי דיפלומטים ממדינות אחרות, שאנשיהן נפגעו בפיצוץ, ארה"ב היתה יכולה לעשות מעט מאוד כדי להכריח את ממשלת לבנון לפעול בנושא. כמה דיפלומטים אחרים הביעו זעם על כך שייתכן שהממשל האמריקאי ידע על הסכנה ולא הזהיר אותם. בפיצוץ נהרגו בין היתר אשתו של שגריר הולנד בלבנון, ועובד בקונסוליה הגרמנית בביירות.

בכיר במשרד החוץ האמריקאי הכחיש כי הרשויות בארה"ב ידעו על אזהרתו של הקבלן. לדבריו, המברק שהגיע לידי ניו יורק טיימס מראה כי למעשה הן לא עודכנו בכך. לדברי הבכיר, שסירב להזדהות בשמו, הקבלן "ערך בדיקה לא רשמית בנמל לפני כארבע שנים, ובאותה עת לא הועסק בידי משרד החוץ או הממשל האמריקאי". הוא הוסיף כי בידי משרד החוץ אין כל עדויות לכך שהקבלן העביר מידע בנושא עד לשבוע שעבר, לאחר הפיצוץ.

המברק של משרד החוץ מעלה גם ספק לגבי הגרסה הראשונית של ממשלת לבנון לגבי שריפת הזיקוקים שגרמה לפיצוץ. מחבריו מעלים את האפשרות כי בנמל אוחסנה תחמושת וכי זו עלתה באש והביאה להתלקחות האמוניום החנקתי. "סיבת השריפה הראשונה אינה ברורה", נכתב במברק. "כך גם השאלה האם בקרבת האמוניום החנקתי הוחזקו זיקוקים, תחמושת או חומרים אחרים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ