חיזבאללה התנגד למינוי שר ור"מ לבנון המיועד התפטר לאחר שלא הצליח להרכיב ממשלה

מוסטפא אדיב מונה לתפקיד בחודש שעבר בעקבות התפטרות הממשלה לאחר הפיצוץ בנמל ביירות. לאחר שתנועות חיזבאללה ואמל השיעיות חסמו את מינוי שר האוצר שלו, הוא הסביר כי החליט להתפטר לאחר שנוכח לדעת שהממשלה שהיה רוצה להקים "נידונה לכישלון"

אי-פי
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אדיב בארמון הנשיאותי בביירות, היום
אי-פי
רויטרס

ראש ממשלת לבנון המיועד, מוסטפא אדיב, הודיע היום (שבת) לנשיא מישל עאון כי הוא מתפטר מתפקידו לאחר שלא הצליח להקים ממשלה. הנשיא מינה את אדיב לתפקיד בסוף אוגוסט, לאחר התפטרות חברי הממשלה הקודמת בשל המחאה שפרצה בעקבות הפיצוץ בנמל ביירות, שהביא למותם של לפחות 190 בני אדם.

אדיב, שלפני מינויו שימש כשגריר לבנון בגרמניה, ניסה להקים ממשלה המורכבת מאנשי מקצוע, אך התקשה למצוא מועמדים מתאימים בהסכמת שותפיו הפוליטיים. הוא התקשה במיוחד למנות שר אוצר בשל התעקשות המפלגות השיעיות הבולטות - חיזבאללה הנתמכת על ידי איראן, ותנועת אמל - למנות מועמד מטעמן לתפקיד.

מוקדם יותר היום נפגש עם הנשיא עאון, ובתום הפגישה הודיע כי הוא פורש מ"משימת הקמת הממשלה". לעיתונאים אמר כי החליט להתפטר לאחר שנוכח לדעת שהממשלה שהיה רוצה להקים "נידונה לכישלון". הוא הוסיף: "בהצלחה למי שייבחר להשלים את המשימה הקשה הזו אחריי".

אדיב ועאון בארמון הנשיאותי בביירות, היוםצילום: Dalati Nohra/אי־פי

התפטרותו של אדיב מגיעה רק כמה ימים לאחר דברים שנשא הנשיא עאון, שהצהיר כי לבנון "תלך לעזאזל" אם לא תורכב ממשלה חדשה בקרוב. בהצהרה ששודרה בערוצי הטלוויזיה מתח עאון ביקורת על הארגונים השיעיים בשל התעקשותם למנות שר מטעמם למשרד האוצר, וביקר גם את אדיב על סירובו להתייעץ עם שותפיו הפוליטיים על מינויי השרים.

התפטרותו של אדיב מהווה פגיעה עבור נשיא צרפת עמנואל מקרון שהקדיש בחודשיים האחרונים מאמצים רבים לשיקום לבנון לאחר הפיצוץ בנמל. מקרון ניסה לקדם בתקופה האחרונה הקמת ממשלת מומחים בלבנון שתוכל לשקם את המדינה מהמשבר הכלכלי הקשה בו היא שרויה לצד שיקום נזקי הפיצוץ ותיקון משבר האמון בין הלבנונים לבין השלטון.

מקור בקרבת מקרון כינה את התנהלותן של המפלגות בלבנון שהביאה את אדיב להתפטר, "בגידה קולקטיבית". אולם, לדבריו, צרפת אינה מתכוונת לזנוח את לבנון. מנהיג תנועת אמל, יו"ר הפרלמנט נביה ברי, אמר כי מפלגתו תומכת בתוכנית שהציג מקרון לשיקומה של לבנון.

מפלגתו של הנשיא עאון, "הזרם הלאומי החופשי", מסרה אף היא כי היא תומכת בתוכנית וקראה למקרון להמשיך לסייע למדינה. בהודעת המפלגה נמסר עוד כי ממשלה חדשה זקוקה לתמיכת כל הגושים בפוליטיקה הלבנונית. סולימאן פרנג'יה, מנהיג תנועה נוצרית המקורבת לחיזבאללה, כינה את "מפת הדרכים" הצרפתית, "הזדמנות פז שאסור ללבנון להחמיץ".

ההודעה על מינויו של אדיב בחודש שעבר היתה צפויה וזכתה גם לתמיכת המפלגות השיעיות. מלבדן הביעו תמיכה במינויו גם ראשי ממשלה בעבר, בהם סעד אל-חרירי, שמוביל את המפלגה הסונית הגדולה ביותר - "זרם העתיד". אדיב גם זכה לתמיכת רוב חברי הפרלמנט בהתייעצויות הרשמיות שנערכו. חרירי אמר היום כי אלו שחוגגים עתה את קריסת תוכניתו של מקרון "עוד ינשכו את אצבעותיהם שלהם בחרטה". 

שער הלירה הלבנונית רשם ירידה נוספת לאחר הודעתו של אדיב, כחלק ממגמת הפיחות המתמשכת שהחלה בשנה שעברה בעקבות החרפת המשבר הכלכלי במדינה. בשיחה עם סוכנות הידיעות רויטרס אמר חלפן כספים בביירות כי ביום שישי נסחר המטבע בשער של 1:7,700 דולר ואילו היום צנח השער ל-1:8200. 

בחודש שעבר, טרם מינויו של אדיב, קרא הנשיא עאון לרפורמה מקיפה בשיטת המשטר הלבנונית ולהכרזה על לבנון כעל "מדינה חילונית", ולא משטר המבוסס על שיטת חלוקה עדתית. "יש צורך בשיפור וברפורמה במשטר הלבנוני ולנוסחה חדשה לניהול ענייני המדינה, המבוססת על אזרחות ועל מדינה חילונית שתעקור את העדתיות", אמר עאון.

הנשיא הלבנוני ציין כי הוא יפעל לקדם שיח בין כל הגורמים הפוליטיים והדתיים במדינה כדי להביא לרפורמה ולנוסחה "שיהיו מקובלות על כל הצדדים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ