האו"ם: כמעט מחצית מתושבי תימן סובלים מחוסר חמור בביטחון תזונתי

באו"ם מעריכים כי כ-45% מתושבי המדינה סובלים מחוסר ביטחון תזונתי חמור וצופים החמרה בשנה הקרובה. "המספרים האלו חייבים לשמש קריאת השכמה לעולם", אמר ראש תוכנית המזון העולמית

לוגו רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תושבים אוספים חבילות מזון בצנעא, בשנה שעברה
לוגו רויטרס

תנאים המזכירים תנאי רעב הופיעו מחדש בחלקים של תימן, וכמעט מחצית מתושבי המדינה סובלים מרמה גבוהה של חוסר ביטחון תזונתי – כך עולה מדו"ח חדש של האו"ם שפורסם אתמול (חמישי). לפרסום הדו"ח צורפו גם אזהרות מצד סוכנויות הסיוע על כך שחלון הזמן למניעת רעב המוני במדינה הולך ונסגר.

על פי נתוני הדו"ח, כ-45% מאוכלוסיית תימן סובלת מרמות גבוהות של חוסר ביטחון תזונתי. מצבם של 33% מהם מוגדר כמשבר, 12% מהם במצב חירום ו-16,500 בני אדם מתוכם מצויים במצב רעב קטסטרופלי. מחברי הדו"ח עשו שימוש במדד ה-Integrated Food Security Phase Classification) IPC) של האו"ם, מדד בינלאומי המשמש לקביעת מצב הביטחון התזונתי של מדינות ואזורים גאוגרפיים.

נשים וילדות בתור לחלוקת מזון מארגון צדקה בצנעא, בשנה שעברהצילום: KHALED ABDULLAH/רויטרס

מחברי הדו"ח צופים החמרה במצב בשנה הקרובה. על פי התחזית, בין ינואר ליוני צפוי מספר האזרחים הסובלים מחוסר ביטחון תזונתי ברמה גבוהה לעלות לשיעור של 54% - המהווה 16.2 מיליון בני אדם. מספר התושבים הסובלים מהרמה הגבוהה ביותר של רעב צפוי לגדול ל-47 אלף בני אדם.

"המספרים המדאיגים האלו חייבים לשמש קריאת השכמה עבור העולם", אמר דיוויד ביזלי, ראש תוכנית המזון העולמית (WFP). ארגון המזון והחקלאות של האו"ם (FAO) יוניצ"ף הצטרפו גם הם לאזהרות והתריעו כי חלון ההזדמנויות לצמצם את חוסר הביטחון התזונתי במדינה הולך ומצטמצם.

בתימן לא הוכרז מעולם על רעב המוני באופן רשמי. מלחמת האזרחים המתמשכת במדינה בחמשת השנים האחרונות אילצה כ-80% מהתושבים להסתמך על סיוע בינלאומי, במה שהפך על פי האו"ם למשבר ההומניטרי החמור בעולם. נתוני הדו"ח שפורסם אתמול מתייחסים למצב הכללי במדינה, וכוללים את מצב התושבים בחלקה הדרומי הנשלט בידי ממשלת תימן וחלקה הצפוני, הנשלט ברובו בידי המורדים החותים.

אזהרות דומות שפרסמו סוכנויות האו"ם ב-2018 עוררו סיוע בינלאומי בהיקף נרחב, אשר סייע לצמצם את חוסר הביטחון התזונתי במדינה אז. תוכנית המזון העולמית של האו"ם, אשר תיאמה גם סיוע רפואי לוגיסטי למדינה בזמן התפרצות מגפת הקורונה, זכתה השנה בפרס נובל לשלום.

במהלך השנה החולפת הצטמצם היקף הסיוע למדינה באופן דרמטי בשל הגבלות שונות שהוטלו במסגרת המאבק נגד המגפה ובשל ירידה בהיקף התמיכה הכספית. מנכ"ל ארגון המזון והחקלאות קו דונגיו אמר כי למרות המגפה, המקור העיקרי למשבר הנוכחי נותר עדיין העימות המתמשך בין הממשלה למורדים במדינה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ