לוגו אי-פי
אי-פי

איראן החלה בבניית מבנה חדש במתקן הגרעין התת קרקעי בפורדו, כך עולה מצילומי לוויין שפרסמה היום (שישי) סוכנות הידיעות אי-פי. מטרת הבניין החדש לא ברורה, אך כל הרחבה של האתר התת קרקעי להעשרת אורניום צפויה לעורר חשש באשר לתגובה אפשרית מצד הממשל בארה"ב בימים האחרונים לכהונתו של דונלד טראמפ כנשיא.

במקביל משקמים באיראן גם את מתקן העשרת האורניום בנתאנז, אשר נפגע ביולי השנה מפיצוץ מטען. במערב ייחסו אז לישראל את הפעילות אשר פגעה במבנה שהכיל צנטריפוגות מתקדמות. באיראן לא הכירו בבנייה הנוכחית באתר בפורדו, אותו חשפה למערב ב-2009 והפעילות בו הוגבלה במסגרת הסכם הגרעין שנחתם ב-2015.

אתר הגרעין בפורדו, כפי שנראה בצילומי הלוויין של חברת "מקסאר טכנולוגיות"צילום: /אי־פי

הבנייה באתר בפורדו החלה בסוף ספטמבר. צילומי לוויין שצילמה חברת "מקסאר טכנולוגיות" האמריקאית מראים כי הבנייה נערכת בפינה הצפונית-מערבית של האתר, סמוך לעיר קום שבמרחק של כ-90 ק"מ דרומית-מערבית לטהראן. בנציגות האיראנית באו"ם ובסוכנות הגרעין הבינלאומית לא הגיבו לפרסום הצילומים. בצילום אחד מ-11 בדצמבר נראות ראיות לבניית יסודות עבור בניין שכללו עשרות עמודים מסוג שעשוי לשמש לבניית מבנים עמידים לרעידות אדמה.

מוקדם יותר השבוע פורסם בחשבון טוויטר תחת השם Observer IL צילום לוויין מהאתר בפורדו, בה נראתה עבודת הבנייה. הצילום יוחס למכון לחקר התעופה והחלל בדרום קוריאה. בסוכנות הידיעות אי-פי יצרו קשר עם מנהל החשבון, שביקש שלא לפרסם את שמו אך הזדהה כחייל לשעבר בצה"ל עם רקע בהנדסה. במכון הדרום קוריאני אישרו כי הם המקור לצילום.

"נבצע מעקב יסודי של כל שינוי באתר, שייחשב כסימן ליעדים האפשריים של תוכנית הגרעין האיראנית", אמר ג'פרי לואיס, חוקר במרכז ג'יימס מרטין במכון מידלבורי ללימודים בינלאומיים בקליפורניה.

אתר העשרת האורניום בפורדו נכרה בצלע הר בבסיס צבאי באופן שנועד למנוע תקיפות אפשריות מהאוויר. במקור הותקנו באתר מאות צנטריפוגות להעשרת אורניום לדרגה גבוהה מאוד המתאימה לייצור פצצת אטום, אך במסגרת הסכם הגרעין שנחתם ב-2015 הוסבה הפעילות בו והוא הפך למרכז מחקר טכנולוגי תחת פיקוח בינלאומי. השימוש בצנטריפוגות יועד לשימוש רפואי, חקלאי, תעשייתי ומדעי.

בחודש שעבר דיווחה סוכנות אי-פי על מסמך חשאי שהפיצה סבא"א למדינות החברות בארגון, לפיו נכון ל-2 בנובמבר, איראן החזיקה במאגר של 2,442.9 קילוגרמים של אורניום מועשר ברמה נמוכה. מדובר בעלייה של 2,105.4 קילוגרמים שדווחו ב-25 באוגוסט. לפי תנאי ההסכם שנחתם בין איראן לארה"ב, גרמניה, צרפת, בריטניה, סין ורוסיה — טהראן יכולה להחזיק במאגר של 202.8 קילוגרמים בלבד. כמו כן, איראן ממשיכה להעשיר אורניום לטוהר של עד 4.5%, גבוה יותר מהרמה המאושרת של 3.67% במסגרת ההסכם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ