מובילת המאבק למען נהיגת נשים בסעודיה נידונה לכשש שנות מאסר בגין עבירות טרור

לוג'יין אל־חתלול נמצאת במעצר זה כשנתיים וחצי ועשויה להשתחרר בפועל כבר בסוף מארס הקרוב, לאחר ניכוי התקופה שריצתה והמרת מחצית מגזר הדין לעונש על תנאי. היא הורשעה בבית דין לטרור, בין היתר בעבירות של קידום אג'נדה זרה ושימוש באינטרנט להפרת הסדר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוג'יין אל־חתלול

בית משפט לסעודיה גזר היום (שני) עונש של כמעט שש שנות מאסר על לוג'יין אל־חתלול, פעילה בולטת למען זכויות נשים ומי שעמדה בחזית המאבק למען זכותן של נשים בממלכה לנהוג לבדן ברכב. בחודש שעבר הובאה אל־חתלול בפני בית דין לעבירות ביטחון וטרור, יותר משנתיים וחצי מאז שנעצרה בגין האשמות שונות, בהן גם "שיתוף פעולה עם גורמים זרים" במטרה לפגוע בממלכה, לכאורה.

אחותה של אל־חתלול, לינה, מסרה בהודעה לאחר מתן גזר הדין: "אחותי אינה טרוריסטית. היא אקטיביסטית. העובדה שעמדה לדין בשל פעילותה למען אותן רפורמות שהנהיג יורש העצר מוחמד בן סלמאן והממלכה התגאתה בהן כל כך היא שיא הצביעות". במועצת האו"ם לזכויות אדם גינו את הרשעתה וכינו אותה "מטרידה מאוד", לצד קריאות לשחרורה המיידי.

ג'ייק סאליבן, יועצו המיועד לביטחון לאומי של נשיא ארה"ב הנבחר, ג'ו ביידן, גינה את גזר הדין וכינה אותו "לא צודק ומטריד". לדבריו, אל־חתלול מימשה את זכותה האוניברסלית למחאה. "כפי שאמרנו בעבר הממשל של ביידן והאריס לא יאפשר הפרות זכויות אדם בכל מקום שיהיו", הוסיף סאליבן בציוץ בטוויטר.

ארגוני זכויות אדם, חברי פרלמנט באיחוד האירופי וחברי קונגרס בארה"ב גינו גם כן את מעצרה והעמדתה לדין של אל־חתלול ושל פעילות נוספות. אחת מהן, סאמר בדאווי, הובאה אף היא בחודש שעבר בפני בית הדין לעבירות טרור.

בני משפחתה של אל־חתלול דחו מוקדם יותר החודש את דבריו של שר החוץ הסעודי, פייסל בן פרחאן, שהאשים אותה במסירת מידע מסווג למדינות זרות. בשיחה עם סוכנות הידיעות הצרפתית אי־אף־פי אמרו קרוביה של הפעילה הפמיניסטית כי לא הוצגו כל ראיות לכך. 

באתר החדשות "סאבק", המזוהה עם השלטונות הסעודיים, דווח כי אל־חתלול הורשעה בעבירות של התססה לקידום שינוי, עידוד אג'נדה זרה, שימוש באינטרנט כדי להפר את הסדר הציבורי וכן שיתוף פעולה עם אנשים או ארגונים שביצעו פשעים. כל העבירות הן חלק מהחוקים למאבק בטרור בסעודיה ולרשותה של הפעילה עומדים 30 יום לערער על גזר הדין.

בדיווח ב"סאבק", צוין כי 34 חודשים מתוך תקופת המאסר הומרו לעונש על תנאי, למשך שלוש שנים. לפי ארגון זכויות האדם "אסירות מצפון", המסייע לאסירים פוליטיים בסעודיה, פירוש הדבר הוא שאל־חתלול עשויה להשתחרר בפועל בסוף מארס 2021. 

לפי הדיווח, שציין כי כתב האתר הורשה להיכנס לאולם המשפט, השופט קבע כי אל־חתלול הודתה בעבירות שיוחסו לה ואף ציינה כי ההודאה ניתנה מרצונה החופשי וללא כל כפייה. עוד צוין בדיווח כי השופט הדגיש שגזר הדין נמסר בנוכחותה של הנאשמת, נציג התביעה ונציג של המועצה הממשלתית לזכויות אדם, וכן לעיני נציגים נבחרים של כלי תקשורת מקומיים.

צעירה בשיעור נהיגה בעיר ג'דה, ב-2018צילום: Amr Nabil / אי־פי

מאז נעצרה באביב 2018, אל־חתלול המתינה במעצר לתחילת משפטה ובחודש שעבר נמסר למשפחתה כי היא תובא בפני בית הדין לטרור. בני משפחתה טענו כי בזמן המעצר היא עברה עינויים והטרדה מינית. הרשויות בריאד הכחישו את ההאשמות.

יחד עמה ועם בדאווי נעצרו לפני שנתיים וחצי שתי פעילות נוספות, נוואף עבד אל־עזיז ונאסימה אל-סדאח. כל הארבע תוארו בכלי תקשורת ממלכתיים כ"בוגדות". כמה שבועות לאחר מעצרן הודיעה הממשלה בריאד כי תתיר לנשים לנהוג ללא מלווה.

קרובי משפחתה של אל־חתלול ראו אותה לאחרונה  ב-26 באוקטובר. אז היא פתחה בשביתת רעב במחאה על תנאי מאסרה, לרבות הגבלת ביקורים משפחתיים. כשבועיים לאחר מכן הפסיקה הפעילה הפמניסטית את שביתתה, לדברי משפחתה לאחר שבבית הסוהר העירו אותה משנתה כמה פעמים מדי לילה. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ