חמינאי: לאיראן יש יכולת להעשיר אורניום לרמה של 60% אם תצטרך

מחוקקים באיראן גינו את ההסכם עם סבא"א שיאפשר לפקח על אתרי הגרעין שלושה חודשים נוספים, וטענו כי מדובר ב"עלבון לפרלמנט". שר החוץ של ארה"ב: "איראן מחויבת להיענות להסכם"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרוסי בפגישה בטהראן עם שר החוץ האיראני זריף, אתמול

המנהיג העליון של איראן אייתוללה עלי חמינאי נשא היום (שני) נאום בו אמר כי לטהראן יש יכולת להעשיר אורניום לרמה של 60% אם תצטרך, והוסיף כי בטהראן לא ייכנעו ללחצים חיצוניים מצד ארה"ב. "העשרת האורניום באיראן לא תוגבל ל-20%", אמר חמינאי בנאום שסוקר בערוץ הטלוויזיה הממלכתי. "נמשיך בהעשרה לכל רמה שהמדינה תצטרך. ייתכן שנגדיל את ההעשרה ל-60%".

בחודש שעבר העריך יו"ר סבא"א, רפאל גרוסי, כי איראן מתקדמת בקצב "די מהיר" בהעשרת אורניום לרמה של 20%, לאחר שבטהראן הודיעו כי חזרו להעשיר אורניום לרמה של 20% במתקן התת-קרקעי שבפורדו. מומחים טוענים כי מאורניום שמועשר לרמה של 20% ניתן להגיע במהירות לאורניום מועשר ברמה של 90% — רמה שנדרשת לייצור נשק גרעיני.

בלינקן בוושינגטון, בתחילת החודשצילום: TOM BRENNER/רויטרס

במקביל מחו היום מחוקקים בטהראן על ההסכם שהושג בין הממשל האיראני לסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א), אשר מסדיר את המשך הפיקוח על תוכנית הגרעין האיראנית למשך שלושה חודשים לפחות. מוג'טבה זולנור, יו"ר הוועדה לביטחון לאומי של הפרלמנט, טען כי ההסכם החדש מפר חוק אשר חייב במקור להפסיק את הפיקוח מצד הסוכנות כבר מחר. "לממשלה אין כל זכות לקבל החלטות ולפעול באופן שרירותי", אמר זולנור בדברים שצוטטו בערוץ תקשורת ממלכתי. "ההסדר הזה הוא עלבון לפרלמנט".

שר החוץ של ארה"ב, אנתוני בלינקן, אמר היום כי ארה"ב מתכוונת לפעול כדי לחזק ולהרחיב את הסכם הגרעין בין איראן למעצמות. בנאום שנשא בכנס של האו"ם אמר היום בלינקן כי בממשל ביידן מתכוונים לחזק את תוקפו של הסכם הגרעין. "בעבודה משותפת עם בעלי ברית ושותפים, נחפש דרכים להרחיב ולחזק את ההסכם ולהתייחס לנושאים חשובים אחרים, בהם פעולות איראניות שגורמות לערעור היציבות האזורית ופיתוח וייצור טילים בליסטיים". בהתייחסו להסכם החדש בין סבא"א לאיראן הוסיף בלינקן כי "איראן מחויבת להיענות להסכם ולהתחייבויותיה הבינלאומיות".

גרוסי בווינה, אתמולצילום: LISI NIESNER/רויטרס

במסגרת ההסכם עליו הודיע אתמול גרוסי, איראן תצמצם את גישת פקחי הסוכנות למתקני הגרעין שבשטחה. בהצהרה משותפת נאמר כי "הארגון לאנרגיה אטומית של איראן הודיע לאו"ם כי במטרה לציית לתנאי החקיקה שעברה בפרלמנט בטהראן, על איראן לעצור את יישום הצעדים הוולונטריים המגולמים בהסכם הגרעין, החל מ-23 בפברואר". מהצד האיראני, צמצום שיתוף הפעולה עם הסוכנות נועד להפעיל לחץ על ארה"ב להסיר את הסנקציות שהוטלו על איראן, לפני שתשוב למלא אחר תנאי הסכם הגרעין.

ההסכם כולל שלושה צעדים - יישום מלא וללא הגבלות של הסכם קיים שיש לאיראן עם האו"ם שנועד להבטיח כי פעילותה הגרעינית של איראן נועדה למטרות שלום בלבד (Comprehensive Safeguards Agreement); "הסכם זמני טכני", לפיו סבא"א תמשיך בפעילויות המעקב והאימות הנחוצות לתקופה של עד שלושה חודשים, בהתאם לחקיקה האיראנית וסקירה שגרתית של "ההבנות הטכניות" בין הצדדים כדי לוודא שהן ממשיכות להשיג את מטרותיהן.

הגישה הנרחבת שניתנה עד כה לפקחי סבא"א למתקניה הגרעיניים של איראן, על בסיס "הפרוטוקול הנוסף" של הסוכנות, עוגנה בהסכם שנחתם בווינה בין המעצמות לטהראן ב-2015. לפי הסוכנות, תחת הפרוטוקול סבא"א "אוספת ומנתחת מאות אלפי תצלומים שמצולמים על בסיס יומי במצלמות מעקב מתוחכמות". אתמול אמר שר החוץ של איראן, מוחמד ג'וואד זריף, כי מדינתו תחסום את גישת הסוכנות לתיעוד מצלמות המעקב באתרי הגרעין. לדבריו, הרשויות "תידרשנה על פי חוק לא להעביר את ההקלטות מתוך המצלמות האלה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ