סעודיה פרסמה הצעה להפסקת אש למורדים החותים בתימן

ההסכם המוצע כולל פתיחה מחדש של נמל התעופה הבינלאומי בבירה צנעא, והסדרת גביית מסים על סחורות המגיעות לנמל האסטרטגי בעיר חודיידה. החותים, הנתמכים בידי איראן, התנו בעבר את הסכמתם להפסקת אש בצעדים אלה. אולם, עתה הם דורשים הסרה מלאה של הסגר מעל חודיידה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אישה וילדים במחנה עקורים בפאתי צנעא, החודש

סעודיה הודיעה היום (שני) כי בכוונתה להציע הפסקת אש למורדים החותים בתימן, לאחר שבע שנים של מלחמה. ההסכם, שנועד להביא לסיומו של אחד המשברים ההומניטריים הקשים בעולם, כולל בין היתר פתיחה מחדש של נמל התעופה הבינלאומי בבירת תימן, צנעא, והתרת מעבר סחורות בנמל האסטרטגי בעיר חודיידה. בתקופה האחרונה הגבירו החותים את התקפותיהם על יעדים אסטרטגיים בסעודיה, לרבות מתקני נפט, באמצעות טילי שיוט ומל"טים חמושים. 

במקביל, ריאד מבקשת לשפר את היחסים עם ארה"ב לאחר כניסתו של ג'ו ביידן לבית הלבן בראשית השנה. הקואליציה שהובילה סעודיה נגד החותים, הנתמכים בידי איראן, אחראית להפצצות אוויריות שפגעו באזרחים בתימן; והמלחמה המתמשכת הביאה מיליונים אל סף רעב חמור. ההפצצות נמשכו גם בימים האחרונים, ולדברי משלחת האו"ם לתימן אתמול נפגע מפעל מזון בנמל חודיידה שבצפון־מערב המדינה.

ארה"ב ובריטניה בירכו על הודעתה של סעודיה. במשרד החוץ בוושינגטון מסרו כי על כל הצדדים "להתחייב ברצינות" לפעול מיידית לכינון הפסקת האש ולפתיחת מגעים בחסות האו"ם. שר החוץ הבריטי, דומיניק ראאב, מסר כי על החותים לנקוט צעדים משלימים למען השגת שלום. ראאב הוסיף כי הפסקת אש ברחבי תימן היא צעד חיוני כדי להקל על העברת סיוע הומניטרי לאזרחי המדינה.

לדברי שר החוץ הסעודי, פייסל בן פרחאן, על החותים "להחליט אם הם רוצים לפעול למען האינטרסים שלהם או למען אלה של איראן". בריאד מסרו עוד כי בהמשך היום יוצגו פרטי ההסכם הן להנהגת המורדים והן לממשלת תימן. על מנת להתקדם במגעים ליישום הסכם שלום כלשהו, יהיה צורך להביא את שני הצדדים אל שולחן המשא ומתן. את לוח הזמנים לכך צפוי לקבוע שליח האו"ם לתימן, מרטין גריפיתס.

שתי סוגיות שאליהן התייחסה סעודיה בהודעתה על ההסכם המוצע הן פתיחת שדה התעופה בצנעא וכן הקמת חשבון בבנק המרכזי של תימן שאליו יגיעו תקבולי מס על סחורות המגיעות לנמל חודיידה. הכסף יהיה נגיש הן עבור הממשלה והן עבור החותים, במטרה לממן משכורות לעובדי ציבור וכן תוכניות סיוע נוספות. בעבר האשימו ריאד וצנעא את החותים כי הם גונבים כספי מסים הנגבים בנמל, ולפי דו"ח של האו"ם שפורסם בתחילת השנה המורדים אחראים "להסטתם" של 200 מיליון דולר בכספי מסים, שרק סכום זעום מהם שימש לתשלום משכורות.

לוחמים חותים בהלוויית חברם באזור צנעא, בפברואר. מעורבות סעודיה מדאיגה את וושינגטוןצילום: KHALED ABDULLAH/רויטרס

החותים מסרו כי ההצעה שעל הפרק "לא מביאות דבר חדש" וכי אינן עונות על דרישתם להסרה מלאה של הסגר מעל חודיידה. בשיחה עם סוכנות הידיעות "רויטרס" מסר האחראי על המגעים עם סעודיה מטעם החותים, מוחמד עבד אל־סלאם, "ציפינו כי הסעודים יכריזו על הסרת הסגר בנמלים ועל הכנסת 14 ספינות שהם מעכבים". לדבריו, פתיחה מחודשת של הנמל הימי ושל שדה התעופה היא "זכות הומניטרית" ואין להשתמש בה כאמצעי לחץ.

עבד אל־סלאם הוסיף כי המורדים ימשיכו בשיחות עם סעודיה וכן עם ארה"ב ועומאן, במטרה להגיע לבסוף להסכם שלום. ביום שישי הודיע מנהיג החותים, מוחמד עלי אל־חותי, כי יסכים להפסקת אש בתנאי לפתיחת נמל התעופה בצנעא — שמאז 2015 נסגר לטיסות מסחריות — וכן הסרת הגבלות שהטילה סעודיה על העברת סחורות בחודיידה. בשבועות האחרונים נאסרה כניסת ספינות המובילות דלק ומזון לנמל האסטרטגי.

החותים השתלטו על צנעא בספטמבר 2014 והביאו להגליית הממשלה התימנית אל ריאד. במארס 2015 הצטרפה סעודיה למערכה, כשהמורדים איימו להרחיב את שליטתם אל עיר הנמל עדן שבדרום תימן ואל המדינה כולה. יורש העצר, מוחמד בן סלמאן, המשמש גם שר ההגנה בריאד הבטיח אז כי הלחימה תסתיים תוך זמן קצר. אולם, שש שנים לאחר מכן ישנם יותר מ–130 אלף הרוגים בתימן, כעשירית מהם אזרחים. 

נשיא ארה"ב ביידן הפך בימיו הראשונים לכהונה החלטה של הממשל הקודם שהגדירה את החותים כארגון טרור — זאת, במטרה לאפשר להעביר תקציבי סיוע לאזורים שבשליטתם. בנוסף לכך הוא הודיע כי יפסיק את הסיוע הצבאי לסעודיה, במלחמתה בתימן. ביידן מינה שליח מיוחד למדינה, טים לנדרקינג, שהוסמך לנהל משא ומתן על מנת להבטיח פתרון פוליטי למלחמה. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ