הספינה שנתקעה בתעלת סואץ חולצה אחרי שישה ימים

ספינת המטען "אוור גיוון" שוחררה אחרי פינוי של 27 אלף מ"ק של חול, אך נתיב השיט בתעלה טרם נפתח במלואו. במשך שישה ימים נתקעו מאות ספינות בדרכן אל ומאירופה, באחד מנתיבי הסחר הימי המרכזיים בעולם. על גבי הספינה מכולות במשקל כולל של יותר מ-220 אלף טונות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הספינה בתעלת סואץ

ספינת המשא "אוור גיוון" שנתקעה בתעלת סואץ שוחררה אחרי שישה ימים ושבה למסלולה - כך דיווחו הבוקר (שני) שתי חברות המספקות שירותי ספנות, Leth Agencies ו-Inch Cape. הרשות המנהלת את התעלה במצרים (SCA) הודיעה מאוחר יותר באופן רשמי על על יישור הספינה לאורך הגדה. בימים האחרונים נתקעו מאות ספינות בתעלה — אחד מנתיבי הסחר המרכזיים בעולם - שעה שנעשו מאמצים נרחבים לשחרר את ה"אוור גיוון", שעליה מכולות במשקל כולל של יותר מ-220 אלף טונות.

מבצע השחרור כלל פינוי של 27 אלף מטר מעוקב של חול, על מנת להוציא את חרטום הספינה שנתקע בגדת התעלה. המחלצים ניצלו את הגאות הגבוהה במיוחד ואת הירח המלא כדי לעבוד במשך הלילה ולשחרר את הספינה.

אולם, נתיב השיט בתעלה טרם נפתח במלואו, ולפי שעה לא ברור מתי יתאפשר לחדש את התנועה בה. אוסמה ראבי, ראש רשות תעלת סואץ, אמר שהספינה שוחררה בחלקה ושמדובר ב"חדשות טובות". הוא הוסיף שספינות גרר ממשיכות בעבודתן כדי להבטיח שהאוור גיוון תתחיל לשוט בקרוב בתעלה. "עדיין לא סיימנו, אבל היא זזה", הוא אמר.

לפחות 369 כלי שיט ממתינים לחצות את התעלה בדרכן אל ומאירופה, בהן עשרות ספינות מכולות, אוניות משא, מכליות נפט וגז טבעי נוזלי, אמר ראבי. "קפטן הספינה הוא זה שאחראי עליה בכל עת. ייתכן מאוד שהיום בצהריים תתחדש פעילות הספנות. לא נבזבז אף שנייה". בין כלי השיט שממתינים לחצות את התעלה יש גם כ-20 ספינות שנושאות משלוחים חיים של בעלי חיים, שעלה חשש לשלומם בשל התמשכות הפקק.

תעלת סואץ מחברת בין ים סוף לים התיכון, ואורכה הוא 190 קילומטרים. רוחב התעלה הוא 205 מטרים והיא מגיעה לעומק של 24 מטרים. בשנת 2015 השלימה מצרים עבודות הנדסיות להרחבתה, על מנת לאפשר לספינות לשייט במקביל בשני הכיוונים. מדי יום יכולות לעבור בתעלה עשרות ספינות ענק, ובין 10% ל-12% מהסחר הגלובלי הימי עובר דרכה.

הספינה "אוור גיוון" מופעלת בידי חברת "אוור גרין" הטייוואנית. היא יצאה מסין בדרכה לנמל רוטרדם שבהולנד, ונתקעה בשבוע שעבר בתעלה בשל רוחות עזות. מעוצמת הרוח עלתה הספינה עם שני קצותיה על שתי גדות התעלה. אורכה של ה"אוור גיוון" הוא כ-400 מטרים — יותר מגובהו של בניין האמפייר סטייט בניו יורק.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ