בין דמשק לטהראן |

אין התערבות בסוריה, עיכוב בהטלת העיצומים על איראן

ברור שמשימת הפקחים בסוריה נכשלה, והצבא מוסיף להתחמש; ארה"ב מנסה לארגן סנקציות על איראן אך מתקשה לשכנע את השותפות

צבי בראל
צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי בראל
צבי בראל

פחות משבוע נותר לפקחי הליגה הערבית לסיים את משימתם וכבר עכשיו ברור שהמשימה נכשלה. אתמול (שישי) סיפר אחד הפקחים, אנוואר מאלכ מאלג'יריה, שפרש בינתיים ממשימת הפיקוח, כי המשטר הסורי הפעיל לחצים כבדים עליו ועל עמיתיו, הפריע להם בעבודתם, שתל מצלמות בחדריהם, האזין לשיחותיהם וניסה אפילו לפתותם בדרכים שונות ומשונות - בהן בילוי עם נשים.

11 פקחים נפצעו מידוי אבנים עליהם בדיר אל-זור, בהם שני קצינים כוויתים ומשלחת נוספת של פקחים שהיתה אמורה להגיע לדמשק עיכבה בינתיים את הגעתה עד שהליגה תקבל ערבויות לבטחונם. גורמים באופוזיציה מדווחים שמשטר אסד, שאינו מתרגש מנוכחות הפקחים, מתכונן עכשיו להסלים את התקפותיו נגד המפגינים והם מעריכים כי מדובר בטבח המוני שבו עלולים להיהרג עשרות אלפי בני אדם.

אל מול ההערכות האלה לאופוזיציה אין הרבה מה להציע חוץ מאשר לדרוש את הרחבתן את הסנקציות ולמנוע אשרות כניסה למדינות המערב מנשות המנהיגים, כמו אסמא אל-אסד שמחזיקה בדרכון בריטי או אשתו של מאהר אל-אסד, אחיו של הנשיא, אשר מנהל את המערכה הצבאית נגד המפגינים.

כשמאמץ בינלאומי רציני לא נראה באופק, וכשהליגה הערבית עדיין מתמהמהת ואינה ממהרת לדרוש מן האו"ם להטיל משטר איסור בטיס בסוריה, פועל צבא סוריה החופשי במלוא המרץ כדי להצטייד לקראת המערכה הבאה.

מפגין נגד משטר אסד בעמאןצילום: אי-פי

על פי דיווחים מלבנון שבה שוהים כחמש מאות עריקים מצבא סוריה, הקושי העיקרי הוא למצוא מקורות לאספקת נשק שכן טורקיה איננה מתירה העברת נשק, הגבול עם עיראק אמנם פרוץ וכמויות של נשק מוברחות מעיראק אבל כנראה אין בהן די, שכן גם בעיראק ששרויה במשבר פוליטי כשסכנת מלחמת אזרחים חדשה מרחפת מעליה, זקוקים בני השבטים שקרובים לגבול עם סוריה לנשק.

לבנון היא עדיין "מרכז הסחר" העיקרי לאספקת נשק לאופוזיציה ונראה שהעסקים פורחים. מחירו של קלצ'ניקוב עלה לאחרונה מ1,200 דולר ליחידה ל-2,100 דולר, מחיר רימון יד ל-500 דולר, ומחיר מטול אר.פי.ג'י מגיע ל- 900 דולר. מחירים כאלה מחייבים מקור הכנסה נדיב וקבוע ולא ברור בינתיים מי מממן את רכישות הנשק הללו שנועד לצייד לא רק את העריקים מצבא סוריה אלא גם אזרחים רבים שמבקשים להצטרף לכוח מזוין.

לדברי תת אלוף מוסטפא אחמד אל-שיח, הקצין הבכיר ביותר שערק עד כה מצבא סוריה ואשר שוהה עכשיו בדרום טורקיה, יזדקק הצבא הסורי החופשי לפחות לשנה עד שנה וחצי כדי להפיל את משטרו של אסד. היעד הוא לגייס כשלושים אלף עריקים שיפעלו בחוליות קטנות שימנו שישה שבעה אנשים וינהלו מלחמת התשה נגד הצבא הסורי. אם לשפוט על פי ההפגנות שהתקיימו ביום שישי תחת הסיסמה "למען צבא סוריה החופשי" שבהן נהרגו 25 בני אדם לפחות, יוכל צבא העריקים להשיג את יעדו בזמן הקרוב אבל הוא יזדקק לציוד ותחמושת כדי לנהל מערכה יעילה.

בה בעת ממשיכים נשק ותחמושת לזרום למשטר הסורי כאשר ביום שישי הגיעה ספינה רוסית עמוסה בכששים טון תחמושת לנמל טרטוס. רוסיה טוענת שהיא אינה מפירה בכך שום סנקציות וכי מדובר בעסקאות שנחתמו בעבר ואילו קפריסין שבה עצרה הספינה לתדלוק טוענת שלא היה ביכולתה למנוע את המשך הפלגתה של הספינה שכן אין זה בסמכותה לבדוק את תכולת הספינה.

רוסיה גם תעמוד איתן כנגד כל החלטה בינלאומית לתקוף בסוריה או להטיל עליה סנקציות חדשות, וכשמדינות המערב מנסות לגייס את רוסיה וסין לסנקציות משמעותיות נגד איראן, עלולים המפגינים בסוריה לשלם את המחיר.

מי יטיל סנקציות

בעוד ארה"ב מנסה לכופף עוד ועוד ידיים כדי להדק את הסנקציות על איראן, היא ובעלות בריתה באירופה יודעות שגם אם יקבלו החלטה עצמאית להטיל סנקציות משמעותיות שלא במסגרת מועצת הביטחון, חסרות להן כמה ידיים משמעותיות. יפן למשל, עדיין "מתחבטת", הודו הודיעה שלא תפסיק את הסחר עם איראן, וטורקיה, שכשליש מתצרוכת הנפט שלה מגיעה מאיראן, הבהירה כי לא תטיל סנקציות נוספות אלא במסגרת החלטות האו"ם.

לאלה צריך לצרף את סין שמייבאת כ-25 מיליון טון נפט שלה מאיראן ותלותה באיראן רק תלך ותגבר כשצריכת הנפט שלה טופחת מדי שנה בכ-7.5 אחוזים.

טורקיה מציעה את שירותיה כמתווכת בין איראן לחמש החברות הקבועות במועצת הביטחון יחד עם גרמניה (קבוצת "החמש + אחת" שניהלו את המו"מ מול איראן). איראן וקבוצת ה"5+1" הסכימו להתכנס לקראת סוף החודש בטורקיה כדי לנסות לבלום את תהליך העשרת האורניום באיראן.

איראן מצידה מפגינה אמנם נכונות "יוצאת דופן" לאפשר לעוד פקחים של הוועדה הבינלאומית לאנרגיה אטומית לבקר במתקניה כדי לשכנעם שאין לה שאיפות לנשק גרעיני. אבל זוהי מחווה ריקה בינתיים, כי גם אם יגיעו הפקחים לכל האתרים, הם יוכלו לכל היותר לבחון את מתקני הצנטריפוגות ואת דרכי העשרת האורניום, שכן על פי כל ההערכות, לאיראן אין בינתיים נשק גרעיני.

טורקיה, שאיננה רוצה להיראות כמי שפעולת בניגוד לעמדת המערב, התאמצה השבוע לשכנע את יו"ר הפרלמנט האיראני, עלי לריג'אני שביקר באנקרה - ושהיה בעבר בעצמו אחד ממנהלי המו"מ מול מדינות המערב – להסכים לעסקה שתמנע הפעלת סנקציות חדשות, אבל לפי ההתבטאויות שיצאו ביומים האחרונים מטורקיה, לא נראה שהושגה התקדמות של ממש.

סימן השאלה הגדול ממשיך להיות תגובתה האפשרית של איראן למקרה שיוטלו סנקציות. האם תממש את איומה לסגור את מיצרי הורמוז או שתפתה את לקוחותיה שנותרו – יפן, סין, הודו וטורקיה- במחירים זולים במיוחד. סעודיה כבר הבטיחה את נכונותה להגביר באופן משמעותי את יצור הנפט כדי להתגבר על כל גירעון שייגרם כתוצאה מהסנקציות על איראן, וכך גם מדינות המפרץ האחרות. וושינגטון שלחה מסר אזהרה ישיר ותקיף לחמנאי למקרה יורה לסגור את המיצרים. בכל אלה נותר עניין אחד לא סגור: האם איראן תחדל להעשיר אורניום כאשר אל מול הלחץ הבינלאומי קיים לחץ פנימי נגדי לקראת הבחירות לפרלמנט שצפויות להתקיים בתחילת מארס. האם דווקא כאשר באיראן מתחולל מאבק פוליטי יסכים הממשל הנוכחי להפגין סימני חולשה מול "השטן הגדול"?

כתבות מומלצות

Grandmaster Flash The Message

אחד השירים המשפיעים בתולדות המוזיקה חוגג 40, והוא נוקב מתמיד

אוטובוס אגד

נהגות משתינות בדליים ומיכאלי שותקת כי אנחנו לא הבייס שלה

ליה תומאס. היתה השנה לטרנסית הראשונה שזוכה בתואר באליפות המכללות, ואף הביעה רצון להתמודד על מקום במשחקי פריז 2024

"שיתבייש כל מי שתמך בהחלטה המפלה והלא מדעית נגד הטרנסיות"

לפיד. הכי ישראלי כי מסאפר יטא מצלצל לו מוכר, אבל הוא לא יזכור בדיוק מאיפה

מה ישראלי בעיני? יאיר לפיד. הוא תמצית השחצנות וההכחשה

ליעד. ממשיך להיות תמים

חתונמי טמנה מוקשים לזוג החלש ביותר, וכצפוי הוא התרסק על המסך

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ