האו"ם דן במצב בסוריה: רוסיה וסין בולמות החלטה נגד אסד

בעוד צבא סוריה המשיך במתקפה מלווה בטנקים וכלים כבדים נוספים על פרברי דמשק, קלינטון: פעולה בסוריה לא תהיה דומה לזו שהייתה בלוב

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בזמן שהרג האזרחים בסוריה נמשך, במרכז האו"ם בניו יורק נמשכו הלילה המאמצים לגבש הסכמה כללית בקרב חברות מועצת הביטחון, להצעת החלטה נגד סוריה שתכלול לראשונה סעיף אופרטיבי הקורא לחילופי שלטון בדמשק. המכשול העיקרי בפני הסכמה כללית לתגובה של מועצת הביטחון נגד סוריה הוא העמדה העיקשת של רוסיה, הנתמכת על ידי סין, המתנגדת בתקיפות לכל מהלך נגד סוריה.

לדברי מקורות דיפלומטיים, בהתייעצויות בקרב חברות המועצה שוררת אווירה קשה ומורגשת מתיחות רבה. ההתייעצויות נסובות סביב טיוטה שניסחה צרפת, ומקור דיפלומטי בכיר סיפר אתמול כי יש "ויכוחים קשים על כל מילה ומילה" בטיוטה. כמו כן נודע כי מלבד רוסיה וסין שעמדתן האוהדת את סוריה ידועה גם הודו מגלה מעורבות מיוחדת בדיונים על הטיוטה ולדברי דיפלומט בכיר "הודו מגינה על סוריה באופן תקיף".

את הדריכות אתמול בקרב חברות המועצה העצימה נוכחותם של שרי החוץ של מעצמות המערב. הילרי קלינטון (ארה"ב), ויליאם הייג (בריטניה) ואלן ז'ופה (צרפת) שהגיעו לניו יורק בבהילות כדי להשתתף בישיבת המועצה. הסיבה הרשמית לבואם היא הישיבה שבמסגרתה העביר מזכ"ל הליגה הערבית, נביל אל-ערבי, תדרוך מיוחד לחברות המועצה ודיווח באריכות על המתחולל בערי סוריה, בהסתמכו על הדיווחים של פקחי הליגה הערבית בסוריה. ואולם, המטרה האמיתית להימצאות את שרי החוץ המערביים בניו יורק היא מתן הדגש ומשמעות מיוחדת ללחצים על רוסיה ולמאמץ לשדלה לא לסכל את הצעת ההחלטה.

מזכירת המדינה האמריקאית הילארי קלינטון הפצירה במועצת הביטחון לפעול כדי לסיים את האלימות בסוריה. לדבריה פעולה צבאית במדינה תהיה שונה מזו שהייתה בלוב. "אני יודעת שכמה חברים כאן (במועצת הביטחון) מודאגים מכך שאנחנו צפויים לתרחיש דומה לזה שהיה בלוב. זוהי אנלוגיה מוטעית", אמרה. "הגיע הזמן שהקהילה הבינלאומית תשלח מסר של תמיכה בעם הסורי", אמרה.

מורדים וסורים נלחמים בצבאו של אסדצילום: אי-פי

הערכות בניו יורק אתמול על העמדה הרוסית הצפויה לגבי הצעת החלטה נגד סוריה היו חלוקות. דיפלומטים ופרשנים אחדים סבורים כי הרוסים יתקשו להתמיד בהתנגדותם למהלך נגד סוריה וכי בסופו של דבר ייסוגו וייענו לבקשות שרי החוץ המערביים. אך מנגד עומדת גרסה שלפיה ראש ממשלת רוסיה, ולדימיר פוטין, הוא זה שעומד מאחורי הקו הרוסי הקשוח במועצת הביטחון, השולל כל מהלך נגד סוריה.

לפי גרסה זאת, פוטין המתכונן לבחירות ברוסיה, מבקש להופיע בפני הרוסים כמי שמערער על ההגמוניה האמריקאית בעולם. היום צפויה מועצת הביטחון להתכנס לישיבה רשמית לדיון על הצעת החלטה נגד סוריה, וההערכה היא כי ההצבעה תידחה בימים אחדים, כדי לאפשר תיקונים שיניחו את דעתם של הרוסים בנוסח ההחלטה.

בצל הדיונים באו"ם, כוחות צבא סוריה פעלו ביממה האחרונה בפרברי דמשק ועל פי דיווחי האופוזיציה, הם מצליחים להביס את כיסי ההתנגדות האחרונים באזור. המבצע של צבא סוריה נגד המתנגדים למשטר באזור דמשק החל כבר לפני שלושה ימים. אלפי חיילים פשטו על העיירות שבפאתי דמשק - סאקבא, חמורייה וכפר בטנה - שהוחזקו בימים האחרונים בידי כוחות המורדים. טנקים של הצבא הסורי התקדמו למרכז הפרברים, בניסיון להניס את אנשי האופוזיציה ואנשי צבא סוריה החופשית, שהצליחו להשתלט על חלקים מהאזור.

עדיי ראייה סיפרו על "קולות ירי עזים" מהשכונות זמאלקה וארבין עם התקדמות הטנקים והחיילים. גל ההסלמה הנוכחי החל בשבוע שעבר, כשעריקי הצבא הביאו לנסיגת כוחות הצבא מהעיר דומא, והגיע לשיא ביום שישי, אז נהרגו יותר מ 100 אזרחים מירי חסר הבחנה של חיילים.

עשן עולה מבית זיקוק בחומסצילום: רויטרס

אתמול סיפרו עדי ראייה כי טנקים חוצים את דמשק בדרכם לפרברים המזרחיים של העיר, אך שהקרבות לא גלשו לתוך העיר עצמה, שנותרה בשליטה מלאה של כוחות אסד. במקביל התחדשו הקרבות באזור שכונת באב אל-עמר שבעיר חומס, שנותרה בשליטת כוחות האופוזיציה. נראה שבכל פעם שכוחותיו של הנשיא מרכזים מאמץ לחימה באזור אחד, האופוזיציה פועלת במקום אחר.

Read this article in English: Arab League, Western powers say not seeking military action in Syria

כתבות מומלצות

תומכים בזכות להפיל ומתנגדיהם מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון, היום

מה המשמעות של ביטול פסיקת "רו נגד וייד" ומדוע זה נעשה עכשיו?

ג'קי לוי

"הדביקו לי דימוי של ירושלמי. זרמתי עד שהבנתי שאנשים מאמינים בזה"

מפונים ממריופול לצד בדלנים פרו־רוסים בכפר בזימנה, בחודש שעבר. חלק מהפליטים נשלחו לסיביר

הם פונו מאזורי המלחמה לשטחי רוסיה. הבעיה: לא כולם רוצים להיות שם

תחרות "גו " רפיד באוניבסטיה הסינית הבינלאומית בפתח תקווה
ו
  


מילום :תומר אפלבאום

 
האונ'
סינים
סיני
סין
משחק
משחקים
צחרות

קפצנו לאליפות ישראל ב"גו" באוניברסיטה הסינית בפתח תקוה

לפיד ושר החוץ הטורקי, אתמול באנקרה. ראש ממשלת המעבר יצטרך להתנהל בזהירות, ובידיעה שברחבי המזרח התיכון עוקבים אחרי כל צעד

כרה"מ לפיד יעדיף להימנע מהסתבכות צבאית, אבל עשוי לפזול שמאלה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ