וטו רוסי-סיני על ההחלטה נגד סוריה; אסד ממשיך בשלו

כאשר רוסיה וסין מתריסות בבוטות בפניו של אובמה, הרופא שהפך לרב מרצחים יכול להמשיך לשים ללעג את יוזמות הליגה הערבית לעצור את ההרג

צבי בראל
צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי בראל
צבי בראל

תמונותיהן של עשרות גוויות של אזרחים סורים, כפותים, חלקם כמעט עירומים, על חלקם ניכרים סימני ירי, מציפים את שידורי כלי התקשורת הערביים. פעילים של ארגוני זכויות אדם בסוריה מספרים בשידור חי כי אינם יכולים להיכנס אל הרבעים שמופצצים במרגמות על ידי הצבא הסורי כדי לאסוף את המתים, שמספרם נאמד עד כה בכ-350 בני אדם. גם למעלה מ-1,500 האזרחים שנפצעו ביממה האחרונה אין הרבה סיכויים לקבל טיפול רפואי. לא רק שבתי החולים מלאים על גדותיהם, רבים מהם חוששים לנוע לעבר המרפאות מחשש שכדורי הצבא הסורי ישיגו אותם.

זוהי היממה הקשה ביותר שעברה על מפגיני העיר חומס, העיר השלישית בגודלה בסוריה, שבה מתגוררים למעלה ממיליון ומאתיים אלף בני אדם, ואשר הפכה לסמל המרי האזרחי. בתיו ההרוסים של רובע אל-חאלידיה בעיר, שבו מתרכזים שווקים עממיים, מעידים על אופי ההתקפה הפראית של המשטר. האסטרטגיה הסורית החדשה, שמעניקה לצבא היתר להפציץ ולהרוג ללא אבחנה, לעומת האסטרטגיה הקודמת שכוונה לתקוף בדייקנות את מקורות המרי, מגדירה את אופי המערכה בשלב הבא. אזרחי סוריה שיצאו בהפגנות ענק לזכר הטבח בעיר חמאה שהתרחש בדיוק לפני 30 שנה, כשהם קוראים את הסיסמה "סלחי לנו חמאה", מבחינים בקווי הדמיון בין הטבח ההוא, שבו נהרגו כמה עשרות אלפי בני אדם בהוראת חאפז אל-אסד, לבין כוונתו של בשאר אל-אסד לאמץ את שיטות אביו. המנהיג - הרופא שבימי כהונתו הראשונים החליט להתיר לאופוזיציה האינטלקטואלית להביע את דעותיה, פתח סלוני דיון פוליטיים והביא את בשורת האינטרנט לארצו, מתגלה כרב טבחים שנחוש לשמור על שלטונו ושלטון משפחתו, יהא המחיר אשר יהיה.

אלפי בני אדם כבר נטשו את סוריה ואלפים עושים את דרכם למחנות הפליטים המאולתרים שהוקמו בטורקיה, לבנון וירדן. בדרכם הם מלווים באש החיילים הסורים וכוחות הבריונים הסורים, השביחה, ועליהם לחצות לעתים שדות מוקשים שהוטמנו לאחרונה לאורך הגבול - כדי למנוע את בריחת האזרחים. ולמרות זאת, ההפגנות נמשכות הן בחומס והן בערים אחרות כמו אדליב וחלב, ואתמול נערכה גם הפגנה גדולה ברחוב בגדד שבבירה דמשק.

אל מול הצבא הסורי פועל הצבא הסורי החופשי באמצעים דלים. כוחותיו מונים על פי הערכות חדשות למעלה מ-30 אלף מתגייסים, בהם כמה גנרלים ומאות קצינים זוטרים. אבל זהו צבא של נשק קל, רימונים ומטעני חבלה, שהלוגיסטיקה שלו נשענת על מבריחים לבנוניים והוא מנהל קרבות מן המארב. מדי פעם הוא מצליח להשתלט על עיירה קטנה או פרבר, לאסור קבוצה של חיילים סורים או לכבוש מתקן צבאי ולהניף עליו דגל. על פי דיווחים מסוריה הוא נהנה מתמיכה כספית מקטאר ומסעודיה, אבל הוא אינו יכול לשמש עדיין אלטרנטיבה צבאית של ממש. בין שורות העריקים קיים פיצול, שנובע מנאמנות למפקדים שונים וממשחקי אגו בין מפקדים בכירים שערקו ואשר מבקשים לפקד על הצבא, לבין מפקד הצבא, הקולונל ריאד אל-אסעד. בעיר חומס הוקם "צבא" נוסף של קבוצת עריקים, ולא ברור עד כמה הוא מתאם עמדותיו עם הצבא הסורי החופשי. אל תוך המערכה הזאת עלולים גם פעילים של אל-קאעדה לחדור, שכן הם מזהים הזדמנות לפתח שדה קרב חדש, דתי רדיקאלי, בדגם שבו פעלו בעיראק.

הטבח בסוריה נמשך

  עשו לנו לייק וקבלו את החדשות המעניינות ביותר, ישירות לפייסבוק

  בכל אלה נדמה שהמערכה המדינית שמתנהלת באו"ם איננה נוגעת לסוריה. התמונות שמשדרת הטלוויזיה הסורית מראים ערים שכל אזרח היה רוצה לגור בהן. רחובות שקטים, מספר קטן של כלי רכב ומוסיקת רקע עדינה. כשמתחילות תכניות המלל, מספרים הפרשנים הסורים הרשמיים כי את ההרוגים – אם ישנם כאלה – הרגו בריוני ההתנגדות אשר פועלים על פי הוראות מדינות ערביות אחרות ועל פי תכנון של המערב.

  בבניין האו"ם הוכח היום שאסד יכול לסמוך על תמיכתה של רוסיה, שיחד עם סין הטילו וטו מהדהד על הצעת ההחלטה הערבית-אירופית. השיחה בין הילרי קלינטון, שרת האמריקאית, לבין עמיתה הרוסי לא הניבה עד כה את התוצאה הרצויה. רוסיה וסין הזקירו אצבע משולשת מול המאמץ האמריקאי והעמדה הערבית. הצעת ההחלטה הערבית, על אף שכורסמה עד דק כדי להשיג תמיכה רוסית, ומספר ההרוגים הגדול לא הרשימו את רוסיה. לפני מספר ימים הצהיר לברוב כי "רוסיה איננה רואה באסד בעל ברית ואיננה מאוהבת בו", אבל היא רוצה פתרון סורי למשבר ולא פתרון אמריקאי. אם יהיה מישהו שיקבע אם ומתי אסד ילך, יהיה זה פוטין ולא אובמה. רוסיה עדיין מאמינה בשרידותו של אסד ולכל הפחות היא עושה מאמץ לבלום את "השתלטות" המערב על האביב הערבי.

  אבל גם אם היתה מתקבלת ההחלטה במועצת הביטחון, זו היתה החלטה חלולה. האופוזיציה הסורית לא תסכים לנהל דיאלוג עם המשטר כל עוד אסד בתפקיד, הצבא הסורי החופשי לא יניח את נשקו, ומדינות ערב עשו כמעט את המרב שהן יכולות, כולל השעייתה של סוריה מחברות בליגה הערבית והטלת סנקציות כלכליות משמעותיות עליה, מבלי שהצליחו לשנות את עמדתו של אסד. הודעתה של תוניסיה על גירושו של שגריר סוריה ועל החזרת שגרירה מסוריה, לא תעלה ולא תוריד בעיניו של אסד, ששם עד כה ללעג כל יוזמה ערבית וטרפד גם את עבודת הפקחים שחלקם, בעיקר הפקחים ממדינות המפרץ, חזרו הביתה.

  להערכה השגורה, גם בישראל, לפיה בסופו של מאבק ארוך ומדמם אסד ייפול, אסד איננו שותף. הוא ממשיך ליהנות מסיוע כספי איראני ועיראקי וממשלוחי נשק מרוסיה. צבאו, למרות העריקה שכרסמה כ-10% בהיקפו, לא ממוטטת את השדרה המרכזית של הצבא הסדיר ולא את הפיקוד העליון, ולרשותו עדיין כוחות רבים שחלקם – כמו חיל האוויר – עדיין לא הוכנס למערכה. בינתיים הוא יכול גם לסמוך על גרירת הרגליים והחשש במערב מפני פעולה התקפית נגדו.

  Read this article in English: Only Putin can decide if - and when - Assad will step down

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ